Gebelikte Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Gebelikte Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Kulaklarımız karmaşık bir yapıya sahiptir ve dışarıdan gelebilecek bakterilere açık olduğu için iltihaplanmaların sık sık yaşandığı bir organdır. Dış, orta ve iç kulak olarak 3 ana bölgeden oluşan kulağın, bu 3 bölgesinde yaşanan iltihaplanmaların başlıca nedeni patojenlere maruz kalmasıdır. Gebelikte yaşanan orta kulak iltihabı, anne adayını ilaçların bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle kaygıya sürükleyebilir. Ancak doktorunuza danışarak kullanacağınız doğru antibiyotiklerle gebelik döneminde yaşanan bu iltihaplanmalar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Gebelikte Kulak İltihabı Neden Olur?

Gebelikte veya değil kulak iltihabının başlıca nedeni bakteri veya virüslerdir. Bu patojenler iltihaplanmaya neden olarak kulağın tıkanmasına, kulakta ağrıya ve baş ağrısına yol açabilir. Kulak tıkanmasının nedeni ise iltihaplı sıvının östaki borusunu bloke etmesidir. Uçak yolculuğu gibi hava basıncının değiştiği durumlarda sıvı kulak içinde basınca maruz kalarak ağrılar şiddetlenebilir. Grip, soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonları orta kulak iltihabını tetikleyebilir. Gebelikte bu tip hastalıkların yoğun olarak yaşandığı aylarda daha dikkatli olmak ve mümkün olduğundan korunmak önem taşımaktadır.

Gebelikte Orta Kulak İltihabı Tedavisi

İlerlemiş iltihap için mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Kendi kendinize antibiyotik kullanmayın çünkü hamile değilken kullandığınız bazı ilaçlar fetüs için zararlı olabilir. Doktorunuz bebeğe zarar vermeyecek doğru antibiyotiği reçete edecektir. Ayrıca antibiyotik dozu ve ne kadar süreyle kullanılacağı da önemlidir. Doktorunuzun önerdiği miktar ve gün sayısında değişiklik yapmayın.

İltihap başlangıç aşamasındaysa ilaç kullanmadan, evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. Örneğin ağrınız varsa iltihaplı kulağınıza sıcak havluyla kompres yapmak ağrıyı hafifletecektir. Çok az ılıttığınız zeytinyağından bir kaç damla damlatmak ise tıkanıklığı açabilir. İltihabı temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise sirkeli sudur. 1 ölçek sirkeyi 2 ölçek suyla karıştırıp gün içinde bu karışımdan bir kaç damla damlatabilirsiniz. Gece yatarken iltihaplı kulağın üzerine yatmak iltihabın uyku sırasında akmasına yardımcı olabilir. Tuzlu suyla gargara yapmak özellikle sinüs enfeksiyonun neden olduğu rahatsızlığı hafifletebilir.

Önlemler

Soğuk algınlığı yukarıda da belirttiğimiz gibi orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu yüzden grip veya nezle olduğunuzu hissediyorsanız kulak iltihabı yaşamamak için doktorunuza danışın. Evde uyguladığınız yöntemlere rağmen iltihaplanan kulağınızda ağrılar artarak devam ediyorsa ve tıkanıklık açılmadıysa çok fazla vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım alın.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın