Gece Çekimi İçin En İyi Dijital Kameralar

Gece Çekimi İçin En İyi Dijital Kameralar

Gece çekimi yapmak istiyorsanız fotoğraflarınızın aydınlık çıkması ve objelerin net görülebilmesi için uzun pozlama yapmanız gerekir. Dijital kameraların, fotoğraf makinelerin uzun pozlama yapılan, ışık kaynağının az olduğu fotoğraflarda yarattığı en büyük problem fotoğrafın grenli yani piksel piksel çıkmasıdır. İngilizce’de “Digital Noise – Dijital Gürültü” adı verilen bu sorun özellikle gece fotoğraflarında elde edilen kalitenin düşük olmasına sebebiyet verir. DSLR (Digital Single Lens Reflex) kameralar, yani objektifi değiebilen yarı ve tam profesyonel dijital kameralar gece çekimi sırasında piksellenme sorununu ortadan kaldırabilmek için her yeni modelde daha gelişmiş teknolojileri kullanmaktadır. Bu yazıda profesyonel kameralar arasında gece çekimi için en iyi kamera modelleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Canon 5D Mark II

Profesyonel kameralar arasında uzun pozlama sürelerinde fotoğrafın grenlenmesini engelleyen makineler arasında yer alan Canon 5D Mark II 21.1 mega piksel çözünürlüğü ile gece ve gündüz çekimleri için yüksek kaliteli sonuçlar veriyor. 25.600’e kadar çıkartılabilen ISO değeri ile çok az ışığın olduğu mekanlarda bile net fotoğraflar çekmeniz mümkün. Tabii ISO değerini maksimumda kullandığınızda fotoğraflarınızda bir miktar piksellenme olmasına hazır olmalısınız.

Nikon D700

25.600 ISO’ya kadar ışık hassasiyeti ayarı yapılabilen Nikon D700 uzun pozlamada piksel azaltma teknolojisi ile ışık kaynağının az olduğu ortamlarda net ve temiz fotoğraflar çekilmesine olanak tanıyor. Bu teknoloji Nikon’a ait ve Nikon D700’de var.

Sony a850

Gece fotoğrafı ya da diğer deyişle ışık kaynağının az olduğu mekanlarda fotoğraf çekimi için en uygun kameralar listesinde en yüksek çözünürlüğüne 24.6 mega pikselle sahip olan Sony a850 yabancı ürün inceleme sitelerinde gece faotoğrafları için kameralar listelerinde en üst sıralarda yer alıyor. Sony a850’nin fotoğrafta oluşan pikselleri 2 aşamalı bir sistemle azaltan teknolojisi bulunuyor.

Eğer gece fotoğrafı çekimine merakınız varsa ancak binlerce TL’ye satılan yukarıdaki fotoğraf makinelerinden birini almak istemiyorsanız en azından başlangıç aşamasında ucuz dijital kameralardan bir tane kullanabilirsiniz. Bu kameraları gece çekimlerinde kullanırken tripod kurmaya ya da kamerayı bir şekilde sabitlemeye özen gösterin. Çoğu görüntü montajı için kullanılan programın gece çekilen görüntülerde oluşan piksellenmeyi düzelten efektleri mevcut. Bu efektleri kullanarak hesaplı bir dijital kamera ile gece çekiminden kaliteli fotoğraflar elde etmeniz mümkün.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın