Gece Kalp Çarpıntısı

Gece Kalp Çarpıntısı

Gece yaşanan kalp çarpıntısı dahil olmak üzere kalp ile ilgili sağlık sorunlarının ciddiye alınması gerekmektedir. Bu yazıda gece kalp çarpıntısı oluşma nedenleri ve kalp çarpıntısı tedavisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kalp çarpıntısı kalbin daha hızlı atmaya başlaması ve bunun neticesi olarak nefes darlığı hissi oluşmasıdır. Kalp çarpıntısı her zaman çok kötü bir sağlık sorunun habercisi olmayabilir. Gün içinde aşırı miktarda kahve veya enerji içeceği tüketimi, aşırı stres ve kaygı gibi durumlar kalp çarpıntısına yol açabilmektedir. Ancak nedeni açıklanamayan kalp çarpıntıları, kalp ritmi bozuklukları bazı diğer ciddi kalp sorunlarının tetikleyicisi olabilir. Bu yüzden geceleri düzensiz kalp ritmi ve çarpıntı sorunları yaşıyorsanız hiç vakit geçirmeden bir doktora görünmelisiniz.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

1. Fazla miktarda kafein tüketimi. Enerji içecekleri de çarpıntıya neden olabilir.
2. Fazla nikotin alımı.
3. İçinde pseudoephedrine adlı uyarıcı bileşen bulunan astım, grip ve öksürük ilaçlarının kullanımı.
4. Gebelikte kalp çarpıntısı sıklıkla görülmektedir.
5. Korku, kaygı ve aşırı stres yaratan durumlar ve bu durumların sürekliliği.
6. Özellikle akşam saatlerinde yapılan yorucu egzersizler.
7. Ağır bir yemek sonrası kalp çarpıntısı görülebilir. Bunun nedeni kalbinizin sindirime yardımcı olabilmek için midenize daha fazla kan pompalamaya çalışmasıdır. Akşam yemeklerini erken saatte ve hafif olarak yemelisiniz.
8. Tiroidin fazla çalışmasından ileri gelen durum olan hipertiroidzm.
9. Alkol tüketimi.
10. Tansiyon sorunları.
11. Diyet hapları kullanımı.
12. Diğer kalp ve sağlık sorunları.

Gece Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Gece saatlerinde kalp çarpıntısı yaşamak istemiyorsanız öncelikle beslenmenize özen göstermelisiniz. Kahveyi ve kola gibi diğer kafein içeren içecekleri, enerji içeceklerini az tüketin ya da en iyisi hiç tüketmeyin.

Sigara ve alkol kullanımını en aza indirin. Stres ve kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı nefes ve vücut egzersizleri yapın.

Uyarıcı madde içeren ilaçları özellikle gece saatlerinde kullanmaktan kaçının ve yatmadan en az 4 saat önce akşam yemeğinizi yiyin.

Gece kalp çarpıntısı yaşıyorsanız ne kadar hafif ve kısa süreli olursa olsun mutlaka bir doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Vücudunuzda yaşanan başka bir sağlık sorununun habercisi olabilecek çarpıntı için kısa sürede gerekli tedavilere başlanması önemlidir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın