Geceleri Kuru Öksürük Nedenleri

Geceleri Kuru Öksürük Nedenleri

Geceleri yaşanan kuru öksürük, bulunduğunuz ortamdaki havanın çok kuru olmasından veya alerjenlerin nefes yoluyla vücudunuza girmesinden dolayı meydana gelebilir. Özellikle, evlerde ısıtıcıların çalıştığı kış aylarında, bulunduğunuz odanın havasını nemlendirmek için bazı tedbirler almak (buhar cihazı olabilir) veya sıcak suyla bir miktar bal karıştırıp içmek bu öksürükleri hafifletebilir. Ayrıca astım ve reflü gibi rahatsızlıkların en sık görülen belirtileri geceleri yaşanan kuru öksürük nöbetleridir. Önlemlerinize rağmen öksürük artarak devam ediyorsa ve 4-5 gün içinde geçmediyse nedenini öğrenmek için doktora görünmelisiniz.

Astım

Astım uzun süre devam eden kuru öksürüğe neden olabilir. Astım nedeniyle yaşanan öksürüğe genellikle göğüs bölgesinde baskı hissi ve hırıltı eşlik eder. Astıma bağlı öksürüğün nedeni, atak sırasında yayılan ve bronş duvarlarını etkileyen kimyasallardır. Vücut tarafından üretilen bu kimyasallar sinir uçlarını uyararak öksürük refleksini harekete geçirir. Bu öksürük çoğu zaman yetişkinlerde astımın ilk belirtisi olarak görülür.

Alerjiler

Mevsimsel alerjiler ya da alerjenlere maruz kalma gece saatlerinde kuru ve şiddetli öksürüğe yol açabilir. Hatta alerjinin neden olduğu kuru öksürük, öksürük nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu tip öksürük için alerjenlerden uzak durmalısınız, şiddetli öksürük içinse doktorunuzdan antihistamin ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Reflü

Uyuduktan bir kaç saat sonra kuru öksürükle uyanıyorsanız bunun nedeni reflü olabilir. Vücudun uyurken aldığı pozisyon nedeniyle yemek borusuna kadar çıkan mide asidi boğazı tahriş ederek öksürüğe yol açar ve bazen öksürüğe ağızda ekşi bir tat eşlik edebilir.

Geceleri reflü nedeniyle oluşan öksürüğe reflünün bir diğer belirtisi olan göğüs yanması eklenmediği için bu öksürüğün nedeninin reflü olduğunu belirlemek zorlaşabilir.

Doktor kontrolünden sonra, reflü teşhisi konduğu takdirde, mide asidini dengeleyen ilaçlar kullanmak bu öksürükleri hafifletecektir. Ayrıca yatarken başınızı biraz yukarıda tutmak ve sırt üstü uyumak mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyebilir.

Yukarıda yer alan rahatsızlıklar geceleri kuru öksürük nedenleri arasında ilk sıralarda gelmekle birlikte öksürük diğer bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle öksürüğünüz aldığınız önlemlere karşın devam ediyorsa ya da şiddetleniyorsa kısa sürede doktora gitmek doğru tedavinin belirlenmesi adına en güvenli yol olacaktır.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Geceleri Kuru Öksürük Nedenleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Giray 27 Haziran 2014 #

    Gece yatağa girdiğim andan itibaren yavaş yavaş başlayarak şiddetleniyor yatırmıyor nedeni ne olabilir?

    • ebru 15 Nisan 2015 #

      Benim de aynı şekilde.

Bir cevap yazın