Glikolik Asit Peeling Nedir?

Glikolik Asit Peeling Nedir?

Glikolik asit peeling ve daha çok bilinen adıyla “kimyasal peeling” yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini azaltmak ve cildin yapısını geliştirmek için kullanılan bakım uygulamasıdır. Glikolik asit peeling genellikle yüz bölgesinde uygulanmasına karşın ellerde ve cilt lekelerinin görüldüğü vücudun diğer bölgelerinde de kullanılabilir. Fazla derin olmayan kırışıklıkların görünümü azaltırken güneş ve yaşlılık lekelerini hafifletir.

Glikolik Asit Peeling Ne İşe Yarar?

Doğal asitler ile cildin en üst tabakası soyularak bu tabakada biriken ölü cilt hücrelerinden kurtulmak, gözenekleri açmak ve cilt lekeleri, kırışıklıkların görünümünü azaltmak uygulamanın ana amacıdır. Üst tabaka soyulduğundan ölü hücreler temizlenir, lekeler ve kırışıklıklar hafifler. Bu işleme peeling yani “soyma” adı verilir. Glikolik asit peeling cildi sıkılaştırmaz ve sarkan ciltlerin tedavisinde kullanılmaz. Çatlayan kılcal damarların görünümünü hafifletmez ve kolajen üretimini arttırmaz.

Glikolik Asit Peeling Nasıl Yapılır?

Meyvelerden elde edilen enzimlerin kullanıldığı enzim peeling ürünleri evde uygulanabilir ancak glikolik asit peeling’den maksimum faydayı elde edebilmeniz ve uygulama sonrası pigmentasyondan korunmanız için uzman bir estetiysen tarafından güzellik ve bakım merkezinde yapılması daha uygun olacaktır. Bakım merkezinde cilt tipinize uygun olarak doğru glikolik asit oranı ve nasıl uygulanacağı detaylı olarak belirlenebilir.

Yan Etkileri Var mıdır?

Peeling uygulamasından sonra cildin iyileşmesi için belirli bir süre gerekir. Bu süre içinde ciltte hassasiyet ve kızarıklıklar görülebilir. Genellikle güvenli bir uygulama olarak değerlendirilmektedir. Yine uygulama sonrası direk güneş ışığına çıkılmamalı, ağır egzersizler yapılmamalıdır. Uygulamaya 2 gün kala ciltte kullanılan A vitamini destekleri bırakılmalı, bronzlaştırıcı kremler ve yüz maskeleri/serumları kullanılmamalıdır. Cildi su toplamış olanlar, uçuğu bulunanlar, güneş yanığı olanlar ve Accutane gibi reçeteli ilaç kullananlara glikolik asit peeling yapılmaz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın