Göbek Yağlarını Eritmek İçin Ne Yapmalıyım?

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Ne Yapmalıyım?

Fazla yağ vücudumuzda temel olarak 2 bölgede toplanır; kalça ve bel çevresi. Bu bölgelerdeki yağ birikimleri inatçıdır ve sadece diyet yaparak tamamen düz bir göbeğe veya ince bir kalça bölgesine kavuşmak mümkün olmayabilir. Ancak yağları eritmeden yapılacak bölgesel egzersizler bu bölgelerdeki biriken yağları kasa çevireceğinden yine istediğiniz incelmeyi sağlayamayabilirsiniz. Göbek yağlarını eritmek için öncelikle diyet programına sadık kalmalı, kilo verme süreci içinde yağ yakımını hızlandırmak için vücut geneli için yürüyüş, koşu gibi egzersizler yapmalı, yağlar yakıldıktan sonra ise göbek bölgesini şekillendirici egzersizlere geçmelisiniz.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Neler Yapmalı?

Bölgesel zayıflama diye bir şey pek mümkün değil. Yani sadece göbek bölgesinden veya kalça bölgesinden kilo vermek diye bir şey yok. Vücudunuz yağlardan kurtulmaya başladığında göbek ve kalça bölgesinden olduğu gibi kollardan, bacaklardan, sırt ve göğüs bölgesinden de kilo vermeye başlar.

Yani vücut genelindeki tüm yağ depoları enerji için kullanılır. Dolayısıyla göbek yağlarını eritmek için bölgesel egzersizlere başlamadan önce genel yağ yakımı için vücudun genelinin kullanıldığı kardiyo egzersizleri yapmalısınız.

Diyetin ilk bir kaç ayı yaşınıza ve sağlık koşullarınıza uygun zorluk derecesinde tempolu yürüyüş, koşu, yüzme gibi egzersizleri kullanabilirsiniz. Bu tip egzersizler hem gün boyu yaktığınız kalori oranını arttırır hem de vücudun enerji için yağ depolarını kullanmasını sağlayarak yağ yakılmasını hızlandırır. Bu egzersizler sırasında nabzınız yükselmeli ve yüksek nabzı, iyice terleyene kadar en az 30 dakika korumalısınız.

Diyet yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri de alınan kalorilerin birden çok azaltılmasıdır. Diyete başlamadan önce günde ortalama 2500 kalori alan biri diyetle birlikte günde 1200 kaloriye düşerse vücut buna karşı bazı tedbirler alır. Vücut yeterince kalori alınamadığı görünce açlık moduna geçerek yağ depolarını korumaya alır ve bu dönemde kas yoğunluğu kaybedilebilir. Yani şok diyetle kilo verdiğinizi sanırken kaslarınız zayıflıyor olabilir.

Kilo verme süreci zamana yayılmalıdır. Ancak bu şekilde istediğiniz kiloya sağlıklı ve kalıcı bir şekilde gelebilirsiniz. Aynı şekilde aniden hiç yapmadığınız kadar ağır egzersizlere başlamayın. Tüm bu değişikliklerin yavaş yavaş, vücudu alıştırarak yapılması gerekiyor.

Yeterli miktarda kilo verdikten sonra göbek bölgesi istediğiniz şekilde değilse ve hala bir miktar yağlıysa artık bölgesel egzersizlere geçebilirsiniz. Karın bölgesini çalıştıran egzersizler bu bölgedeki kasları güçlendirerek şekillendirir.

Göbek yağlarını eritmek için ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiği konusunda bir tavsiyem yok çünkü bu tip diyet listelerini internette fazlasıyla bulabilirsiniz. Genel olarak fazla yağ, şeker tüketmemenizi, bol bol yeşil yapraklı sebzeler ve farklı renklerde meyveler yemenizi önerebilirim. Hangi diyet programının size uygun olduğunu ancak siz belirleyebilirsiniz. Önereceğin tek şey “şok diyet” listelerinden uzak durmanız olabilir. Ayrıca egzersiz için kendinize mutlaka vakit yaratmalısınız.

Egzersiz yapmak için illa spor kıyafetlerinizi giymeniz gerekmiyor. Zamanınız kısıtlıysa örneğin aracınızı evin 15-20 dakika uzağına park edip hem sabah hem akşam evden araca, araçtan eve toplamda 30-40 dakika yürüyebilirsiniz. Veya alışveriş merkezine gittiğinizde yürüyen merdivenler yerine merdivenleri kullanmak, aynı şekilde iş yerinde asansör yerine merdivenleri kullanmak diyetinize yardımcı olacak aktivitelerdir.

Diyet yaparken ara ara canınızın çektiği bir tatlıyı yemek hatta çok istiyorsanız bir pizza veya hamburger yemek normaldir. Bu gibi kaçamaklar için canınızı sıkmayın.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta diyetinize bağlı kalmanız ve ara sıra yemeği fazla kaçırsanız bile ertesi gün bu kalorileri telafi etmektir. Sonuçta yiyeceğiniz 1 çikolata size birden 2 kilo aldırmayacaktır. Ertesi gün 10-15 dakika fazla egzersiz yaparak bu kalorilerden kurtulabilirsiniz.

Adım Adım Göbek Yağlarından Kurtulmak

  • Boyunuza göre ideal kilonuzu belirleyin
  • Ayda 4-6 kilo vermeyi hedefleyin
  • Kendinize egzersiz yapabileceğiniz 4 gün belirleyin
  • Bir diyet programı seçin ve bunu kendi ağız tadınıza uyarlayın
  • Egzersizlerin süresini ve yoğunluğunu yavaş yavaş arttırın
  • İdeal kilonuza yaklaştığınızda göbek bölgesi için özel egzersizler kullanın

Daha Düz Bir Karına Sahip Olabilmek için Yapılabilecek Egzersizler

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın