Göğüs Uçları Neden Kaşınır?

Göğüs Uçları Neden Kaşınır?

Diğer bölgelerde olduğu gibi göğüs ucundaki kaşıntılarında birçok sebebi bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralamak gerekirse; ilk olarak sabun, deterjan gibi kimyasal ürünleri sıralayabiliriz. Bu ürünler özellikle yıkandıktan sonra iyi bir durulanma yapılmazsa veya çamaşırlar iyi durulanmazsa vücut ile temas halinde olabilir. Vücut bu ürünlere karşı bir tepki olarak kaşıntıyı meydana getirir. Bu nedenle özellikle yıkanırken çok iyi bir şekilde durulanmaya dikkat edilmeli ve çamaşırlarda iyi bir şekilde durulanmalıdır.

Diğer bir neden ise naylonsal özelliğe sahip olan iç çamaşırları ve diğer ürünlerdir. Naylon ürünler kaşıntıya neden olan en büyük faktörlerden birisidir. Bu nedenle naylon giysilerden özellikle göğüs kaşıntıları için naylon iç çamaşırlarından kaçınmak gerekmektedir.

Kaşıntının diğer bir nedeni de beslenmedir. Beslenme vücutta sistemik bir kaşıntıya neden olmaktadır. Yani bu beslenmeye bağlı olarak meydana gelen kaşıntılar sadece göğüs uçlarına spesifik değildir. Bu kaşıntılar genelde tüm vücutta görülür. Özellikle bazı gıdalara alerjisi olanlar bu gıdaları aldıklarında kaşıntı meydana gelmektedir. En çok alerji oluşturan gıdalar arasında; süt, yumurta, soğan gibi gıdaları sayabiliriz. Yine çikolata ve kahve gibi ürünler bazı kişilerde kaşıntıya neden olabilmektedir.

Kaşıntıların diğer bir nedeni de ilaçlardır. Kullanılmakta olan bazı ilaçlar yan etki olarak kaşıntı meydana getirebilmektedir. Bu kaşıntılar elde, kolda ya da göğüs uçlarında görülebileceği gibi tüm vücutta da görülebilmektedir.

Bazı hastalıklarda kaşıntıların nedenleri arasındadır. Özellikle böbrek ve karaciğer hastalıklarında kaşıntı görülebilmektedir. Yine diyabet yani şeker hastalığında da kaşıntı söz konusu olabilmektedir. Lösemi de kaşıntıya neden olan diğer bir hastalıktır. Bu kaşıntılar genelde sistemiktir yani tüm vücutta kaşıntılar görülür.

Fakat spesifik bazı bölgelerde de görülebilir. Bu hastalıklarda kaşıntı göğüs uçlarında da görülebilmektedir. Kaşıntıların en büyük nedenlerinden birisi bilindiği gibi deri hastalıklarıdır. Bunlar arasında; egzama, kızamık, kızıl, kızamıkçık, suçiçeği gibi hastalıklar ilk olarak sayılabilir. Yine her türlü dermatit yani deri iltihaplanması da kaşıntıya neden olmaktadır. Mantar enfeksiyonları kaşıntının diğer bir nedenidir. Mantar enfeksiyonları vücudun hemen her bölgesinde görülebilir. Başta görüldüğü bölge olmak üzere vücutta bir kaşıntı meydana getirir.

Yine iç ve dış parazitlerde kaşıntının nedenleri arasında yer almaktadır. Kaşıntının diğer nedenlerinden biriside strestir. Stres durumunda da kaşıntılar meydana gelmektedir. Yine sinirlilik, asabiyet ve ruhsal sorunlarda kaşıntılar görülebilmektedir. İshal ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları da kaşıntılara neden olabilmektedir.

Kısacası göğüs bölgesi için spesifik bir neden söylemek doğru olmaz, fakat yukarıda saydığımız nedenler göğüs uçlarında da kaşıntıya neden olabilmektedir.

, ,

Göğüs Uçları Neden Kaşınır? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Esra 16 Haziran 2014 #

    Ya ben 13 yaşındayım göğüslerimde bacaklarında kollarımda Kaşınma oluyor ama aşırı derecede kaşınıyor bu arada yani yaşıma göre baya bir kiloluyum sizce ciddi bir durum mu ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın