Google’da Seçtiğiniz Anahtar Kelimede Üst Sıralara Çıkmak

Google’da Seçtiğiniz Anahtar Kelimede Üst Sıralara Çıkmak

Google sitenize ziyaretçi alabileceğiniz üstelik bunun için para ödemenize gerek olmayan en büyük alan. Tabii bununda bazı kuralları var. Hedeflediğiniz anahtar kelime’de Google’da üst sıralara çıkmak için araştırma yapmalı, içerik üretmeli ve rakip sitelerin yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Google’da arandığında milyonlarca sonuç veren anahtar kelimeler rekabetin en yoğun olarak yaşandığı, Google Adwords’e reklam verenlerin bu anahtar kelimede birinci sırada çıkmak için bazı durumlarda tık başına 5-8 TL verdikleri ve bu kelimelerde üst sıralara yükselmenin yıllar alabileceği anahtar kelimelerdir. Bu tür anahtar kelimelere örnek olarak “tatil”, “otel rezervasyon”u verebiliriz. Bu tür anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkan firmalar her yıl binlerce TL’yi bu sıraya gelebilmek ve kalabilmek için harcıyorlar. E bizim böyle bir bütçemiz yoksa hiçbir şey yapmadan oturacak mıyız? Tabii ki hayır. Örneğin tatil ve otel içerikli bir siteniz varsa kısa anahtar kelimeler yerine daha uzun anahtar kelimeler bulmalısınız.

Tek kelimeden oluşan aramalar Google’da genellikle milyonlarca sonuç vermektedir. Siz sektörünüzle alakalı daha uzun anahtar kelimeleri araştırarak bu alanda rekabetin daha az olduğu kelimelere yönelerek binlerce lira harcamadan ziyaretçi kazanabilirsiniz. Örneğin anahtar kelimeniz “tatil” ise sizin sunduğunuz hizmetlere uygun içerisinde tatil geçen diğer anahtar kelimeleri araştırmalısınız.

Fethiye’de otel işletiyorsanız “Fethiye otel” aramasında yaklaşık 700 bin siteyle rekabete girmeniz gerekirken daha uzun bir anahtar kelime olan “Fethiye’de sahile yakın en hesaplı oteller” anahtar kelimesinde 1. sıraya çıkmak için sadece 70 bin siteyi geçmelisiniz. Yani yine Fethiye’de otel arayan bir müşterinin sizin sitenize gelmesini sağlayabilirsiniz. Tamam, kabul ediyorum “Fethiye otel” her zaman daha yüksek arama hacmine sahip olacak ve burada birinci sırada çıkmak daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlayacaktır ancak 1. sıraya çıkmak için yeterli bütçeniz ve zamanınız var mı?

Anahtar kelimenizi belirledikten sonra Google’da üst sıralara çıkmak için yapmanız gereken bazı diğer işlemlerde bulunmaktadır. En azından bunlarla üst sıralara çıkışınızı hızlandırabilirsiniz. Aşağıda bu teknikler hakkında bazı bilgileri bulabilirsiniz.

Alan Adı Seçimi: İşin kurallarını Google belirliyorsa oyunu onun kurallarına göre oynamak gerekiyor. Bunların başında da domain seçimi sırasında anahtar kelimenizin geçtiği bir alan adı bulmanız. Örneğin domain alırken (aynı örnekten devam edelim) otel ya da pansiyon adınızı kullanmak yerine “Fethiye” ve “otel” kelimelerinin geçtiği bir alan adı size rekabette öne çıkaracaktır. Burada araştırma yapmadan fethiyeotel.com, fethiyeotelleri.com gibi akla ilk gelen alan adlarının satın alındığını söyleyebilirim. Ama hizmetinize uygun olan fethiyesahilotelleri.com sahilkenarifethiyeoteli.com gibi domainleri araştırabilirsiniz.

Sayfa Etiketleriniz: Google sitenizi ziyaret ettiği zaman arama sonuçlarında sitenizi gösterirken kullandığı Description (açıklama), Title (başlık) ve Keywords (anahtar kelimeler) etiketlerine baklamktadır. Bu alnalarda gereğinden uzun, seçtiğiniz anahtar kelimenin sık sık tekrarlandığı metinler Google tarafından spam olarak algılanır ve siteniz sonuçlarda gerilere gidebilir. Onun yerine anahtar kelimenizi de içinde geçirdiğiniz mantıklı, kısa cümleler kurmaya çalışın. Sayfa başlığı ve sayfanın açıklama bölümü için Google’ın kaydettiği karakter sayısı sınırlıdır. Başlık için 120 karakteri, açıklama içinde 160 karakteri geçmemeye özen gösterin.

Yine aynı örnekten devam edersek “Fethiye otel” için;

Başlık: Fethiye’de Sahile Yakın Otel

Açıklama: Fethiye tatili için otel aramayı bırakabilirsiniz. Otelimiz Fethiye sahiline 10 dakika mesafede olup size Fethiye’de hesaplı tatil imkanı sunmaktadır.

Anahar Kelimeler: fethiye otelleri, ucuz fethiye otelleri, hesaplı fethiye otelleri

İmajlar İçin Alt Tagleri: Sitenizde resim kullanıyorsanız bu resimlerin alt etiketlerine kısa ve anahtar kelimenizi kullandığınız açıklamalar yazmanız Google için resimleri veritabanında kategorilendirmek açısından önemlidir. Siz Google’a bu bilgileri sağlarsanız Google’da sitenizi üst sıralara çıkaracaktır.

Sitenizin Backlinkleri: Diğer sitelerden (özellikle sizin sitenizin içeriğiyle benzer sitelerden) kendi sitenize link almanız Google arama sonuçlarında hedeflediğiniz anahtar kelimelerde yükselmek için çok önemlidir. Bu linkleri alırken link başlıklarının anahtar kelimenizle aynı olmasını sağlayın. Bu hizmeti sağlayan firmaları ve bireysel hizmet sunan kişileri webmaster forumlarında bulabilirsiniz.

Belirli bir ücret karşılığı sitelerinden sizin sitenize link vermektedirler. Bu yöntemi kullanabilirsiniz ancak unutmayın ki Google bu tür link alım satım işlerini arama sonuçları üzerinde olumsuz etkisi olduğu nedeniyle cezalandırmaktadır. Bu linkleri bir anda almak yerine zaman içerisine yayabilirsiniz. Ya da bekleyip insanların kendi sitelerinden doğal yollarla link vermesini sağlayabilirsiniz.

İçeriği Güncel Tutmak: Google yeni içeriği sever. Sitenizi hazırladınız ve hedeflediğiniz anahtar kelime de 1. sıraya yerleştikten sonra bir kaç sene hiç dokunmadınız. Sıralamadan düşeceğinizi ve sizden sonra yapılan güncel sitelerin sizin üstünüze çıkacağını garanti ederim. Sitenizi özellikle ana sayfanızı güncel tutun. Her ay yeni bir yazı, yeni bir fotoğraf koyun. Bu sayede Google anahtar kelimenizde hala ziyaretçilerinize yeni bilgiler verdiğinizi görecektir.

Yukarıda listelemeye çalıştığım bazı teknikler ile milyonlarca sitenin rekabet ettiği anahtar kelimeler yerine o anahtar kelimenin benzeri ve arama hacmi bulunan alternatif anahtar kelimelerde sitenizi 1. sıraya çıkararak potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Google’da Seçtiğiniz Anahtar Kelimede Üst Sıralara Çıkmak İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. macerasende 31 Ocak 2012 #

  Hocam backlink çalışmasıyla adamlar kopya içerikle özgün içeriği aldığı sitenin üstüne çıkıyor ya buna deli oluyorum.

 2. Gaziantep 17 Mart 2012 #

  Üstad 2010 yılında yazdığın yazı hala geçerliliğini koruyor. Helal olsun.

 3. erh 14 Nisan 2012 #

  Aynen bende pagerankı yüksek bir sitenin yazını alsın aynen yayınlasın senden önce çıkıyor.

 4. Proje 19 Ağustos 2012 #

  Bakalım bunları denedik umarım üst sıralara çıkarız.

 5. Candan 08 Aralık 2012 #

  Yararlı bir yazı olmuş. Anahtar kelime için başlık, açıklama, etiket seçimini daha iyi anladım. Meta tag’i de eklersen yazı çok güzel olur. Ama yinede bu haliyle de güzel.

 6. sesli sohbet 11 Aralık 2012 #

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Uygulayacağım.

 7. evden eve nakliyat 04 Şubat 2013 #

  Makaleniz için teşekkürler.

 8. mert 26 Mart 2013 #

  Faydalı olmuş teşekkürler.

 9. Murat Sav 30 Mart 2013 #

  Benim sitem 2 hafta öncesine kadar ”çelik kasa” kelimesinde 4. sayfadaydı. Bir anda düşüşle 14. sayfaya kadar düştü bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Teşekkürler şimdiden.

 10. ismail 02 Nisan 2013 #

  Ben evden eve nakliyat sektöründe çalışan biriyim her yolu denememe rağmen bir türlü sitemi üst sıralara çıkaramıyorum. Bana yardımcı olur musunuz arkadaşlar?

 11. Eğitim Platformu 05 Mayıs 2013 #

  Yazılarınızdan dolayı teşekkürler. Bilgi verici ve oldukça da yol gösterici bir yazı. Teşekkürler.

 12. fevzi 08 Haziran 2013 #

  Hocam bir şey soracağım, belli bir anahtar kelimede (daha doğrusu cümlede) bol miktarda makale yazarsak ilk sıralara çıkar mıyız? Yani sadece bir cümleye veya konuya odaklanarak sadece o konuyla ilgili 10 tane yetmezse 20 tane veya daha fazla yazı yazmak bizi googlede yükseltir mi? Bilenler cevap yazarsa çok mutlu olurum.

 13. sefa 29 Ekim 2013 #

  Hocam öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum yazınız çok başarılı. Forumlardaki gibi baştan sağma ve yanlış bilgi amaçlı olmadığını gördüm çok sağ olun.

 14. kerem 19 Ocak 2014 #

  Çok güzel bir anlatım olmuş kesinlikle dikkate alınması gereken bir örnekleme. Bende siterimde bu yazılanlara dikkate alarak düzenliyorum.SEO açısından çok önemli.

 15. Betmen 21 Şubat 2014 #

  Anlatım çok akıcı ve çok güzel. 4 yıldır seo çalışmalarını yürüyorum. Google bu 4 yıl içerisinde sürekli veri tabanında değişiklik yapıp farklı bir versiyonu başımıza bela ediyor. Hele o örümcekleri öyle bir geliştirmiş ki tüm senelerin çalışmasını 1 günde çöpe atıyor. Açıklamalarınızdan hareketle inşallah kelime bazlı yükseliş gösterebilirim.

 16. eskişehir iş ilanları 21 Mart 2014 #

  Anahtar kelimede tıklanma oranı sıralamaya etki eder mi? Mesela üst sırada bulunan sitelerden daha çok tıklanma oranı alırsam?

 17. erhan 13 Temmuz 2014 #

  Hocam makale çok güzel ama eski… Acaba yeni sistem içinde bu anlatım geçerlimi?

 18. nevşehir web tasarım 20 Mayıs 2019 #

  google sıralama kriterleri her yıl değişiyor son 2 yıldır ssl sertifika mobil site ve özgün içerik meta title vs ler ile güzel yerlere gelebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın