goz-kanlanmasi

Göz Kanlanması Nasıl Geçer? (Doğal Yöntemler)

Göz kanlanması için genelde tıbbi bir tedaviye gerek yoktur. Zira kanlanma çoğu zaman kendiliğinden geçer. Yapay gözyaşı gibi bazı göz damlaları kullanmak, gözlerdeki kaşıntı hissini azaltacağından, gözlerin kanlanmasını da engelleyebilir. Bunun dışında gözlerdeki kırmızılık, bir ya da iki hafta içinde kendiliğinden emilecektir ve ekstra bir tedaviye gerek kalmayacaktır.

Diğer kırmızılıklar gibi gözdeki kanlanma da geçmeden evvel sararabilir veya kahverengi haline gelebilir.

Aspirin ve ibuprofen gibi kanı sulandıran ilaçlardan uzak durulması tavsiye edilir. Elbette eğer bu ilaçları başka bir tıbbi durumunuz veya rahatsızlığınız nedeniyle alıyorsanız, ilaçlarınızı kullanmaya devam edip etmemeniz doktorunuzun takdirindedir. Zira kan sulandırıcı ilaçlar pek çok zaman hayat kurtarıcıdırlar ve bu nedenle çok önemlidirler. Nadiren gözdeki kanlanma sebebiyle bu tür ilaçların kullanılması durdurulur.

Eğer gözünüzdeki kanlanma dışsal bir enfeksiyon nedeni ile oluşmuşsa, doktorunuz antibiyotik damla veya merhem kullanmanızı önerebilir.

Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmenizde yarar vardır. Eğer yüksek tansiyon veya kanama bozukluğu rahatsızlıklarına sahipseniz, o zaman doktorunuz farklı tedavi yöntemleri önerebilir.

Eğer gözünüzde kanlanma varsa ve aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz lütfen doktorunuza başvurunuz:

 • Son zamanlarda tansiyonunuzu kontrol ettirmediyseniz
 • Gözünüzdeki kanlanmanın bir yaralanma sonucunda olduğunu düşünüyorsanız (örneğin çekiçle dövülen bir metalden hızla kopan bir parça gözünüze geldiyse)
 • Vücudunuzun başka bir yerinde sebepsiz yere başka bir kanama veya morarma gözlemlediyseniz.
 • İki hafta geçmesi rağmen gözünüzdeki kanlanma geçmemişse
 • Kanlanma ile beraber gözünüzde bir ağrı varsa
 • Görmede bir bozukluk yaşıyorsanız (bulanık görme, çift görme, görememe gibi)
 • Kanama bozukluğu rahatsızlığınız varsa

Göz Kanlanması Nedir?

Subkonjonktival hemoraji de denen ve göz küresi ile göz kapaklarını birleştiren ince zarın altında oluşan kanamaya halk arasında göz kanlanması denir. Bu kanlanma gözün üzerindeki saydam yüzeyin hemen altındaki çok küçük kan damarlarının çatlaması ile oluşur.

Aynaya bakıp gözünüzdeki parlak kırmızılığı görene kadar, göz kanlanmanızın olduğunu fark etmezsiniz.

Konjonktiva denilen zar, beyaz renkli göz küresini sarar ancak kornea denilen renkli kısmı sarmaz. Bu zar ile zarın kapladığı beyaz alan arasında çok küçük damarlar mevcuttur. İşte bu damarlardan biri çatladığında kan, zar ile gözün beyazı (gözakı) arasında sıkışır, bu nedenle hemen absorbe edilemez. Göz kanlanması insanları kaygılandırır ancak genelde zararsızdır ve bir iki hafta içinde kendiliğinden geçer.

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz kanlanmalarının sebebi her zaman bilinmese de aşağıdaki sebepler gözakı ile konjonktiva zarı arasında kalan damarların çatlamasına sebep olabilir.

 • Şiddetli öksürük
 • Güçlü hapşırık
 • Ağırlık kaldırma
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Gözü sertçe ovalama veya kaşıma
 • Ciddi göz enfeksiyonları
 • Travmalar, mesela yabancı bir nesnenin gözünüzü yaralaması
 • Nadiren K vitamini eksikliğinden kaynaklı kanın pıhtılaşamaması sorunu
 • C vitamini eksikliği
 • Grip ve sıtma gibi ateşli yapan hastalıklar

Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, bu durumunuz da göz kanlanmasına neden olabilecektir.

Göz kanlanması yaşlı insanlarda daha sıklıkla görülmektedir.

Göz kanlanmasının diyabet hastalarında görülme olasılığı da yüksektir.

Bazı göz ameliyatları sonrası da gözde kanlanma görülebilir.

Göz Kanlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Göz kanlanmasının genelde gözde görülebilecek parlak kırmızılık dışında bir belirtisi yoktur.

 • Çok nadiren insanlar ağrılı bir göz kanlanması geçirirler. Yine bazen kanama sırasında göz kapaklarının altında bir kaşıntı hissedilebilir.
 • Göz kanlanmasının en belirgin ve çoğu zaman tek belirtisi gözdeki parlak kırmızılıktır. Bu kırmızlık gözün beyaz kısmında yani göz akında görülür ve bazen beyaz kısmın tamamını kaplayabilir.
 • Sıradan bir göz kanlanmasında kan, gözün dışına çıkmaz. Örneğin bir peçete ile gözde kırmızılık olan yere dokunursanız, peçete kanlanmaz.
 • İlk yirmi dört saat gözdeki leke büyüyebilir anacak bir iki hafta içinde küçülür ve kaybolur.

Gözdeki Kanlanmaya Nasıl Engel Olunabilir?

Eğer gözünüzde kanlanmaya sebep olacak pıhtılaşma bozukluğu ya da kanama bozukluğu gibi çok belirgin bir rahatsızlığınız yoksa ve kan sulandırıcılar da kullanmıyorsanız, gözdeki kanlanmayı engellemenin bilinen bir yolu yoktur.

Yine de gözünüzü sertçe kaşımaktan ve ovmaktan kaçınmalısınız. Sertçe kaşınan veya ovalanan gözde göz kanlanmaları görülebilir. Eğer gözünüze yabancı maddelerin kaçması ihtimalinin yüksek olduğu bir işte çalışıyorsanız, koruyucu gözlükler takmak zorundasınız.

Eğer gözünüz kaşınıyorsa, ellerinizle ovuşturmaktan ziyade yapay göz damlaları kullanabilirsiniz. Aşağıdaki doğal tedavileri uygulayarak bu iki hafta içerisinde daha da rahatlayabilirsiniz.

Soğuk, kanın dağılmasını azaltmada ve hasarlı damarları onarmada en hızlı ve en kolay yoldur. Aşağıdaki yollardan size en uygun olanını uygulayın.

Buz Küpleri

Buz küplerini kağıt havlunun içine sarın ve kapalı gözünüzün üstünden uygulayın.

Çay Kaşığı

Metal bir çay kaşığını dondurucuda soğutun. Sonra da uzanıp, gözünüzün etrafına soğukluğu geçinceye kadar uygulayın.

Göz Maskesi

Göz maskesini beş dakika dondurucuda bekletin. İçine soğuk su doldurun. 10-15 dakikalığına gözünüzün üstüne koyun.

Soğuk Süt

Pamuktan küçük topları soğuk su veya soğuk süt ile ıslatın. Sonra da ağrının hızlıca kesilmesi için göz kapaklarının üstüne koyun.

Gül Suyu

İki top pamuğu soğutulmuş gül suyunda ıslatın. Sonra iki gözünüze de uygulayın.

Çay Poşetleri

Sarı papatya ve Japon yeşil çayı poşetlerini soğuk suda bekletin. Sonra bir peçete veya kağıt havluyla sarın. Uzanıp, kapalı gözünüzün üstüne bu paketleri koyun.

Ev Yapımı Yasemin Göz Yıkama Suyu

Damıtılmış bir bardak suya 10-12 kadar yasemin çiçeğini koyun. 10 saat kadar böyle bekletin. Sonra da bir damlalık yardımıyla gözünüze 3-4 damla damlatın.

Salatalık, Patates ve Elma

Salatalıklar öteden beri yatıştırıcı özellikleri ile bilinirler ve yorgun gözlerin gençleştirilmesi için birebirdirler. Soğuk salatalıkları kesip 10-15 dakika gözünüzün üstüne koyun. Aynı işlemi elma ve patates ile de yapıp benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Parmak Masajı

İki parmağınızı göz kapaklarınızın alt ve üst kısmına aynı anda hafifçe vurun. Bu lenfatik sisteminizi uyararak gereksiz sıvı akışını engelleyecektir.

Göz Kanlanmasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Uykunuzu iyi alın. Hasar görmüş bir damarı tedavi etmede rüyadan iyisi yoktur.
 • Kanlanmanın görüldüğü iki hafta boyunca alkol, sigara ve lens kullanmayın
 • Yastığınızı neredeyse dik bir konuma getirin böylece kan en mümkün olan en doğru şekilde dağılacaktır.
 • Parlak ışık ve tozdan uzak durun. Dışarı çıkarken her zaman güneş gözlüğü kullanın.

Kaynak

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın