Göz Makyajı Nasıl Temizlenir?

Göz Makyajı Nasıl Temizlenir?

Göz makyajı ve diğer makyaj ürünlerini yatmadan önce mutlaka temizlemelisiniz. Eğer makyajınızı temizlemeden yatarsanız, cilt gözeneklerinin tıkanma ihtimali büyük oranda artar ve sivilcelerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Göz çevresindeki deri çok ince ve hassastır. Yanlış ürünler kullanmak veya göz makyajını yanlış yollardan temizlemek, gözlerde şişkinliğe ve morluğa, gözaltında torbalanma ve yağlanmaya, en önemlisi de uzun vadede kırışıklığa yol açar. Peki göz makyajı nasıl temizlenir? Göz makyajı temizlerken en sık yapılan hatalar nelerdir?

Göz makyajını temizlemek için farklı kozmetik markalarının onlarca farklı ürünü bulunuyor ancak, zeytinyağı ya da badem yağı da en az onlar kadar etkili sonuç verecektir.

Bir parça pamuğa, bir kaç damla zeytinyağı damlatın ve hafifçe bastırarak göz makyajınızı temizleyin. İşte bu kadar! Bu sadece 2-3 dakikanızı alacak uygulamayla cildinizi korumak için oldukça önemli.

Doğru Göz Makyajı Temizleyicisi Nasıl Seçilir?

Her markanın birden fazla çeşit ürününün satıldığı bir ortamda, cildinize ve yaptığınız makyaja en uygun temizleyiciyi bulmak çok da zor olmayacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var: Seçtiğiniz göz makyajı temizleyicisi, kullandığınız kapatıcıyı, farı ve rimeli kolaylıkla temizliyor mu? Yoksa yeni aldığınız suya dayanıklı maskara ne yapsanız çıkmıyor mu? Ürünü kullandıktan sonra göz çevreleriniz kuruyor mu, yoksa rahatsız edici derecede yağlı mı kalıyor?

Cildiniz ve makyaj stiliniz için en doğru ürünün makyajınızı zorlanmadan temizlemesi, sabahları yastıkta rimel lekeleriyle uyanmaya artık bir son vermesi gerekir. Aynı zamanda geride yağ tortusu bırakmaması ama kurumaya da yol açmaması şarttır.

Son dönemde popüler olan çift fazlı göz makyajı temizleyicileri, hem yağ hem su bazlı makyaj malzemelerini kolayca çıkarıyor. Dolayısıyla, özellikle suya dayanıklı maskara kullandığınız günlerde yatmadan önce en iyi dostunuz olmaya adaylar… Çift fazlı temizleyiciler geride bıraktıkları yağlı hissiyat nedeniyle bazı ciltlerde sorun yaratabiliyor. Fakat şunu unutmayın: İçeriğinde yağ bulunan makyaj malzemelerini su bazlı değil, sadece yağ bazlı temizleyiciler çıkarabilir. Dolayısıyla bu ürünlerin daha hafif versiyonlarını bulmaya çalışın. Ayrıca, evde kendi göz makyajı temizleyicinizi hazırlayabileceğinizi de unutmayın.

Çok Sert Davranmayın

Kedi gözü makyajını nasıl itinayla yaptıysanız, çıkarırken de gözlerinize aynı özeni ve nezaketi göstermelisiniz. Sakın acele etmeyin. Makyajı daha etkili ve hızlı çıkarsın diye pamuğu sert hareketlerle kullanmak, gözlerde kızarıklık, kopan kirpikler, göz altında pullanma, kuruluk ve zaman içinde kırışıklık olarak geri dönecektir. Üstelik makyajı çıkarmak için sert davranmanıza gerek de yok.

Göz makyajı temizleyicisini pamuk yardımıyla kirpik diplerinize birkaç saniye boyunca bastırın, cildinize nüfuz etmesi için birkaç dakika bekleyin. Bu arada dişlerinizi fırçalayın, diğer işlerinizi halledin. Bekleme süresinin sonunda makyaj ürünlerinin eriyip çözüldüğünü, zorlanmadan, yumuşak hareketlerle kolayca çıktığını göreceksiniz.

Doğru Hareket Edin

Göz makyajınızı temizlerken temizleme pamuğunu sürekli ve sert hamlelerle sağa sola mı hareket ettiriyorsunuz? O zaman yaygın bir hatayı yapıyorsunuz demektir…

Pamuğu göz kapağınızda ileri-geri hareket ettirmek cildinize zarar verir, kızarıklığa yol açar ve kirpiklerin kopmasına sebep olabilir. Bunun yerine, gözün iç tarafından başlayın; kirpik dibinden dışa doğru ilerleyerek makyajı yavaş yavaş silin. Bu ilk hamleden sonra tekrar iç tarafa dönün, aşağıya ve yukarıya doğru yumuşak hareketlerle yeniden dışa ilerleyin. Bu iki aşamalı yöntemi doğru uygularsanız, alt kirpik diplerindeki makyajın da çıkmış olması gerekir.

Göz Çevresinde Yüz Temizleyici Kullanmayın

İtiraf edin, sırf tembellikten dolayı yüz temizleyicisini göz makyajını çıkarmak için kullandığınız zamanlar oldu, değil mi? Uzmanlara göre, göz makyajını temizlerken yapılan en yaygın yanlışlardan biri bu…

Oysa göz çevresi yüzün en ince, dolayısıyla da en hassas bölgesi. Öyle ki, cilt bakımının her safhasında ayrıcalıklı bir ilgiye ihtiyaç duyuyor. Klasik yüz makyajı temizleyicileri ise her ne kadar nemlendirici özellikli olursa olsun, bu bölgeyi kurutuyor, kırışıklıklara yol açıyor ya da mevcut kırışıklıkları daha görünür kılıyor. Göz makyajını göz makyajı temizleyicisi ile çıkardığınızdan emin olun!

Önce Göz Makyajı, Sonra Yüz!

İçeriğinde yağ bulunan göz makyajı temizleyicileri yüzünüzde kalıntılar bırakıp yağ bezelerinin oluşmasına sebep olabilir. Geride kalan yağlı histen rahatsız da olabilirsiniz. Göz makyajını temizledikten sonra yüzünüzü yıkamadan, hemen nemlendiriciye geçerseniz, gözeneklerinizi işte bu kalıntılarla başbaşa bırakırsınız. Sonucunda da sivilce ya da siyah nokta sorunu yaşarsınız… Makyaj temizleyici kullandıktan sonra son kalıntıları da temizlemek için yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

Makyaj Temizlemede Tasarruf Olmaz!

Göz makyajınıın kusursuz görünmesi için har vurup harman savuruyor ama temizleme pedlerinde veya pamukta tasarrufa gidiyorsanız bir daha düşünün. Bir temizleme pamuğunu ‘Fazla kirlenmemiş’ diyerek ertesi güne saklamak gözlerinize bakteri olarak geri dönecektir.
Göz makyajını temizlerken bu pamukların sürekli aynı yüzünü de kullanmayın. Kirlendikçe katlayarak temiz kalan taraflarını kullanmaya çalışın.

Göz Makyajı Hangi Pamukla Temizlenir?

Gözlerinizin makyajdan tam anlamıyla temizlenmesi için makyaj çıkarmak amacıyla özel olarak üretilen yassı, yuvarlak pamuk disklerini tercih etmelisiniz. Geleneksel pamuktan kopardığınız bir parça ile makyajınız temizleniyor gibi görünse de geride lif kalabilir; irritasyon ve kızarıklık yaşanabilir.

Nemlendirmeyi Unutmayın

Cildiniz kuru olmasa bile, göz makyajını çıkardıktan hemen sonra göz çevresini nemlendirmelisiniz. Bu bölgenin yüzünüzdeki en hassas ve ince deriye sahip olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Suya Dayanıklı Maskara Nasıl Çıkar?

Adı üzerinde, suya dayanıklı… Dolayısıyla bu tip rimelleri çıkarmak için su bazlı değil, yağ bazlı bir temizleyici kullanmalısınız. Çift fazlı bir ürün bu maskaraları kolayca çıkaracaktır. Eğer makyaj temizleyiciniz çift fazlı değilse, maskarayı hindistan cevizi yağı, bebe yağı, kayısı çekirdeği yağı veya zeytinyağı ile çıkarabilirsiniz. Bu yağlar, suya dayanıklı maskaranın çözülmesini sağlayacaktır.

Takma Kirpikle Ne Yapmalı?

Takma kirpikler elbette göz makyajı temizleme rutinini değişitirecektir. Takma kirpiklerin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, yapıştırıcının eriyip kirpiklerin düşmemesi için yağ bazlı temizleyicilerden kaçınmanız gerekir. Takma kirpiklerin zarar görmemsi için su bazlı, hafif temizleyiciler önerilir. Ayrıca göz makyajınızı pamuk diskler yerine kulak çubuğu ile temizlemeniz de takma kirpiklerin ömrünü uzatacaktır.

Kaşlarınızı Unutmayın

Göz makyajını çıkarırken son olarak kaşlarınızı da temiz bir pamukla temizlediğinizden emin olun. Birçok göz kalemi paraben bazlıdır; temizleme pedini yanlışlıkla kaşlarınızın ucuna dokunması bile bu maddenin bulaşmasına yol açacaktır.

Ev Yapımı Göz Makyajı Temizleyicisi

Kimyasal içeren kozmetik ürünlerden uzak durmak istiyorsanız, evde kendi göz makyajı temizleyicinizi hazırlamak zannettiğinizden çok daha kolay. İşte bazı öneriler:

Doğal Yağlar

Göz makyajını cildinize zarar vermeden, en sağlıklı şekilde çıkarmanın yaygın yöntemlerinden biri doğal yağlardır. Nemli bir parça yassı pamuğa bu yağlardan birkaç damla damlatın ve göz çevrenize uygulayın. Göz makyajı temizlemede birçok pahalı üründen bile daha etkili sayılan ve göz çevrenizi temizlemekle kalmayıp aynı zamanda nemlendiren yağlar şöyle:

 • Badem yağı
 • Zeytinyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Jojoba yağı
 • Bebe yağı
 • Aloe vera jeli

Vazelin

Her evde bulunan vazelin, göz makyajı temizlemede şaşırtıcı derecede etkilidir. Bir parça vazelini göz kapaklarınıza ve kirpiklerinize yedirin. Ardından nemli bir pamukla temizleyin. Maskaranın nasıl bu kadar kolay çıktığına şaşıracaksınız….

Bunları Unutmayın

 • İlerleyen yaşlarda kırışıklıkları en aza indirmek istiyorsanız, göz makyajını yatmadan önce mutlaka çıkarmayı unutmayın.
 • Bütçenizin elverdiği en iyi göz kremini kullanın.
 • Özellikle gözaltlarındaki makyaj kalıntılarını, cildinizi zorlamamak için kulak çubuklarıyla temizleyin.
 • Gerekmedikçe suya dayanıklı maskara kullanmayın. Bu tür maskaralar günümüz teknolojisinde saatlerce havuzda yüzmeye bile dayanıklı ama bazı ürünleri temizlemesi o kadar zor ki, göz çevresine zarar vermemek imkansız…
 • Doğru temizleyiciyi aramaya devam edin.
 • Doğal pamuk kullanın.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın