Gözde Ödem Tedavisi

Gözde Ödem Tedavisi

Göz çukurunda  ve gözü çevreleyen bölgede meydana gelen ödemlere “periorbital ödem” adı verilir. Periorbital ödem, göz kapakları, göz çukuru ve gözün çevresindeki herhangi bir alanda oluşabilir. Gözde ödem tedavisi sebebine bağlı olarak değişebilir. Başlıca nedenleri arasında yüzde meydana gelen enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, vücudun su tutması olmakla birlikte bazı böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Gözkapağında meydana gelen ödemler: Periorbital selülit adı verilen gözkapağında meydana gelen ve kapağın şişmesiyle kendini gösteren ödemler genellikle 3 yaşına kadar olan çocuklarda görülmektedir. Haemophilus influenzae, streptococcus pneumoniae ve staphylococcus aureus adlı bakterilerin derinin tam altında meydana getirdiği enfeksiyonlar sonucu oluşan ödem günümüzde çocukların bu bakterilere karşı aşılanması dolayısıyla oldukça azalmış durumdadır.

Göz çukuru ve gözün çevresinde görülen ödemler: Gözkapağı dışında kalan bölümde görülen diğer bir ödem türü “Orbital Selülit”tir. Gözkapağında oluşan ödemler genellikle çocukları etkilemesine karşın göz çukurunda meydana gelen ödemler her yaş grubundan insanda görülebilmektedir. Genel olarak staphylococcus aureus adlı bakterinin göz çevresinde yayılarak enfeksiyon oluşturması sonucu olur. Enfeksiyon çoğunlukla sinüs içinde oluşur ve buradan göze yayılır. Belirtileri arasında gözün çevresinde şişlik, kızarıklık vardır.

Gözde ödem oluşmasının bir diğer nedeni de böbreklerdeki kılcal damaların iltihaplanmasıdır. Genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda görülen rahatsızlık mantar, parazit, virüs ve bakterilerle oluşur ve iltihaplanmanın belirtisi olarak gözde periorbital ödem meydana gelebilir.

Gözde Ödem Tedavisi

Gözde ödem tedavisi ödemin hangi bakteri nedeniyle oluştuğuna ve enfeksiyonun ciddiyetine göre değişik antibiyotiklerle yapılabilmektedir. İlerlemiş enfeksiyonlarda damardan verilen ilaçlar kullanılırken başlangıç aşamasındaki ödemler için ağızdan alınan antibiyotikler yeterli olabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kendi kendinize hangi antibiyotiği kullanacağınıza karar vermemeniz ve doktorunuzdan ilaç tavsiyesi almanızdır. Çünkü her antibiyotik gözde oluşan ödemi geçirmez ve doktora gitmeden antibiyotik alırsanız doktorunuzun vereceği özellikli antibiyotiği kullanmak için iki antibiyotik arasında bir hafta beklemeniz gerekir. Bu da enfeksiyonun daha da ilerlemesine ve şişliğin artmasına neden olabilir.

Gözde ödem oluşumu gebelik döneminde vücudun fazla su tutması nedeniyle de olabilmektedir. Ayrıca fazla tuzlu gıdaların tüketimi vücudun su tutmasına yol açabilir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi yüz de dahil olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde ödem oluşumunu tetikleyebilir.

, ,

Gözde Ödem Tedavisi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. elif 02 Haziran 2012 #

    Gözlerim polenlerden dolayı çok kötü şiş ve kızarıklık var. Bana ne önerebilirsin ve çok da çapaklanıyor.

Bir cevap yazın