greyfurt-suyunun-faydalari

Greyfurt Suyunun Faydaları

Turunçgiller familyasına ait olan greyfurt meyve olarak tüketilmekte, kabuğundan yağ elde edilmekte ve tohumlarından elde edilen özler ilaç yapımında kullanılmaktadır. Greyfurtun birçok faydası olması ile beraber greyfurt suyunun da sayısız faydası vardır. Greyfurt suyunun faydalarından bazıları yüksek kolesterol için kullanılması, arterleri kuvvetlendirmesi, kansere iyi gelmesi, sedef hastalığının tedavisine destek olması ve kilo kaybına yardımcı olmasıdır.

Greyfurt suyunun faydalarına değinmeden önce greyfurt suyunun ilaçlarla beraber kullanılmaması gerektiğini belirtmeliyiz. Bunun sebebi ise greyfurt suyunun ilaçlarla etkileşime geçip ciddi yan etkilere sebep olabilmesidir. Özellikle düzenli ilaç kullanan kişiler asla greyfurt suyu tüketmemelidir. Zaten birçok doktor reçete yazdıklarında ilaçları kullanırken greyfurt ya da greyfurt suyu tüketilmemesi gerektiğini özellikle vurgulamaktadır.

Greyfurt Suyunun Sağlığa Faydaları

Kolesterol Seviyelerine İyi Gelir

Greyfurt suyu tüketimi kolesterol seviyelerine iyi gelebilir. Nutrition and Metabolism’in Şubat 2011 tarihli yayınında yer alan araştırmada 85 obez yetişkin 12 haftalık bir süreç boyunca takip edilmiştir. Araştırmacılar bu kişilere yemeklerden önce 127 gram greyfurt suyu vermiştir. Bunun sonucunda ise iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyelerinin belirgin bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir.

C Vitamini Kaynağıdır

Taze sıkılmış greyfurt suyu C Vitamini ya da askorbik asit içermektedir. C Vitamini doku bütünlüğünün korunmasında önemli bir rol oynar ve vücudun kollajen üretmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda C Vitamini alınmaması ve kollajen üretilmemesi, dokuların bozulmasına, cilt yaralarına, kan damarlarının zayıflamasına ve kemiklerde hasara yol açabilir.

A Vitamini Kaynağıdır

Taze sıkılmış greyfurt suyu aynı zamanda vücuda A Vitamini de sağlar. Özellikle kırmızı ve pembe renkli greyfurtlar meyveye rengini veren bir pigment molekülü olan beta-karoten içerir. Greyfurdun içerisinde yer alan beta-karoten ise vücudunuzda A Vitamini’ne dönüştürülür ve bazı fiziksel fonksiyonların gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda A Vitamini alımı bağışıklık sistemini destekler, sağlıklı retinalara sahip olunmasına yardımcı olur ve vücutta antioksidan görevi görür.

Potasyum Kaynağıdır

İçeriğindeki potasyum sebebiyle sinir ve muskuloskeletal sistemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Linung Pauling Enstitüsü’ne göre her gün en az 4,700 miligram potasyum tüketilmesi gerekmektedir. Bir bardak greyfurttan elde edilmiş greyfurt suyu ise 310 miligram potasyum içermekte ve bu da günlük ihtiyacın %7’sini karşılamaktadır.

Greyfurt Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Bir bardak greyfurt suyu yaklaşık 96 kaloridir.
 • Greyfurt suyunda bol miktarda C Vitamini vardır. Bu sebeple greyfurt suyu içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve kollajen üretimini arttırarak kan damarlarınızın sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca eğer sigara içiyorsanız greyfurt suyu içerek C Vitamini alabilirsiniz, çünkü sigara vücudunuzda olan C Vitamini seviyelerini azalttığı için C Vitamini eksikliği riskini arttırmaktadır.
 • Bir bardak greyfurt suyu günlük potasyum ihtiyacınızın %11’ini karşılamaktadır. Amerikalıların büyük çoğunluğu aşırı miktarda sodyum tüketmekte bu da potasyum ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Eğer sizin de günlük diyetinizde çok fazla sodyum varsa daha fazla greyfurt suyu içmeniz faydalı olabilir.
 • Greyfurt suyunun birçok faydası vardır, ancak greyfurtların sıkılması sürecinde lifleri kaybedilmektedir. Bu sebeple eğer greyfurt suyu içecekseniz lif ihtiyacınızı da karşılayabilmek için yanında bir kâse çilek ya da bir kâse yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.
 • Yazının başında da belirtildiği gibi ilaç kullanan kişiler greyfurt suyu tüketmemelidir. Bunun sebebi greyfurdun içerisinde yer alan flavanoidlerin bağırsaklardaki CYP3A4 enzimini inaktif hale getirmesidir. Enzim etkisini gösteremeyeceği için de ilaç aşırı dozda kana karışacak ve yan etkiler ortaya çıkacaktır. Bu yan etkiler bazen kalıcı hasara yol açabilmekte, hatta ölümle sonuçlanabilmektedir.

Greyfurdun Diğer Faydaları

 • Yiyeceklerin başarılı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur.
 • Greyfurdun içerisinde bol miktarda su vardır ve bu da metabolizma aktivitesinin artmasına destek olur.
 • Greyfurdun içerisinde yer alan ve meyveye rengini veren likopen kanserle savaşır.
 • Cildin iyileşmesine ve aknelerin en aza inmesine yardımcı olur.
 • Safra taşını önler.
 • Kırmızı ve beyaz greyfurdun içerisinde yer alan güçlü antioksidanlar kalp rahatsızlığı riskinin azalmasına yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır.
 • Birçok kişi, eşit miktarda greyfurt suyu ve limon suyu tüketiminin bitkinliğe ve uzun bir günün ardından oluşan yorgunluğa iyi geldiğini fark etmiştir.

Kaynak:

Greyfurt Suyunun Faydaları İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. Kemal Özbek 17 Ocak 2019 #

  Ben 1,5 sene önce baypas oldum 3 damarım değişti, günde bir tane kan sulandırıcı bir tane de 10 mg kolesterol hapı alıyorum, fakat günde bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içiyorum kalbime zararı olur mu?

Bir cevap yazın