gullerin-anlamlari

Güllerin Anlamları (Renklerine Göre)

Uzun ve renkli bir tarihe sahip olan güller çiçekler içerisinde belki de en popüler olanıdır. Şiirlerde, şarkılarda, kitaplarda adı geçmiş; yıllar içerisinde aşkın, güzelliğin, savaşın ve siyasetin simgesi olmuşlardır. Bizler de birtakım duygularımızı karşımızdakine iletmek, arkadaşımızı tebrik etmek, aşkımızı dile getirmek, teşekkürlerimizi iletmek gibi nedenlerle birçok kez güllerden yardım alırız. Eğer güllerin renklere göre anlamalarını bilirsek bu düşünceli ve güzel hediyemize anlam da yükleyebiliriz. Hatta bazı durumlarda söylemekte zorlandığımız şeyleri güllerin anlamları sayesinde karşımızdakine iletmeye çalışabiliriz.

Peki, güllerin renklerine göre anlamlandırılması ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır? Aslında çiçeklere anlam yükleme çok çok eskilere dayanmaktadır. Jack Goody adlı antropologun “Çiçeklerin Kültürü” adlı kitabındaki söylemlerine bakılırsa çiçeklere anlam yükleme Doğu Medeniyetleri ile başlar ve anlamlar zaman içerisinde birtakım değişimlere uğrar. Bununla birlikte bazı anlamlar da evresel olarak kabul görür. İlerleyen yıllarda ise çiçeklere anlam yükleme Avrupa’ya taşınır. Ve günümüzde de çiçeklere anlam yükleme durumu devam etmektedir. Kırmızı gül ayrı, pembe gül ayrı, beyaz gül ayrı anlamlara gelmekte yani renklerin farklı mesajlar iletebilme gibi bir gücü olduğu düşünülmektedir. Öyleyse eğer hangi renk gülün ne anlama geldiğini bilirsek hediyemize dilediğimiz, iletmek istediğimiz anlamı da yükleyebiliriz.

Hadi bakalım kırmızı gül ile başlayalım ve diğer renklerle devam edelim…

Kırmızı Gül

Güller arasında belki de en popüleri kırmızı güllerdir. Ve kırmızı gül demek “aşk” demektir. Sevdiğiniz kişiye kırmızı gül hediye etmek “Seni Seviyorum” demenin en güzel yollarından bir tanesidir. Sevgililer gününde dört bir yanı kırmızı güllerin sarması da bundandır zaten. Her sene 14 Şubat’ta, sadece ülkemizde değil dünyanın birçok noktasında etrafı kırmızı güller sarar. Sokağa çıktığımızda hiç görmediğimiz kadar kırmızı gül görürüz: Çiçekçilerde, insanların elinde, sosyal medyadaki resimlerde, reklamlarda, gazetelerde…

Bununla birlikte kırmızı gül aşk dışında da anlamlar taşıyabilir: Cesaret, tebrik, saygı, tutku, takdir…Yani birisinin performansını izledikten sonra ona gönderilen bir buket kırmızı gül, bir operanın bitiminde sahneye atılan kırmızı güller, mezuniyet sonrası sevilen kişiye armağan edilen kırmızı güller, sizin için anlamlı birşey yapan kişiye gönülden teşekkür etmek için gönderilen kırmızı güller…gibi.

Beyaz Gül

Beyaz gül denildiğinde ilk akla gelen şeyler masumiyet ve saflıktır. Bu nedenle de gelinlerin gelin buketinde ya da düğün dekorasyonunda beyaz güller sıkça kullanılmaktadır. Beyaz güller ayrıca yeni başlangıçlar anlamı da taşıyabilmektedir.

Bir buket beyaz gül karşınızdakine “Seni düşünüyorum” , “Seni Özledim” gibi mesajlarınızı da iletebilir.

Bununla birlikte beyaz gül cenaze törenlerinde “karşındakinin acısını anlamayı” ve “ebedi aşkı” simgelemek için de tercih edilebilmektedir.

Pembe Gül

Pembe güller renk tonlarına bağlı olarak farklı anlamlar taşıyabilmektedirler. Koyu pembe minnettarlık ve takdir anlamına gelirken; açık pembe ise incelik, nezaket, hayranlık ve sempati gibi anlamlara gelmektedir. Pembe güller en iyi arkadaşa, kardeşlere, aile bireylerine ya da yaptıkları işe hayran olduğunuzu belirtmek için iş arkadaşına hediye edilebilir. Pembe güllere düğün organizasyonlarında, teşekkür ya da tebrik buketlerinde rastlanmaktadır.

Sarı Gül

Sarı güller arkadaşlığı temsil eder ve romantik anlam taşımayan bir güldür. Sevgili olmayı planladığınız kişiye sarı gül vermek bu anlamda yanlış bir seçim olacaktır, çünkü sarı gül seninle arkadaş olmaktan mutluyum anlamı taşır.

Hastanede yatan arkadaşa ya da sıkıntılı zamanlar geçiren kız kardeşe sarı gül hediye edilebilir. Sarı güller ayrıca yeni doğum yapanlar, yeni evlenenler ya da yeni mezunlar için de güzel bir armağan olabilir.

Lavanta Rengi Gül

Lavanta rengi güller ilk görüşte aşkı temsil etmektedir. Mor güller ise gülleri hediye ettiğiniz kişinin sizin için çok özel olduğu anlamına gelmektedir.

Turuncu Gül

Turuncu güller arzu, tutku, coşku, heves, büyülenme gibi anlamlar taşıyabilmektedir. Birini daha yakından tanımak istediğinizin mesajını vermenin yollarından bir tanesi ona turuncu güller hediye etmek olabilir.

Mercan Gül

Mercan gül de yine arzuyu anlatır ancak aynı zaman mutluluğu da anlatır ve çok güzel bir “Teşekkür ederim” hediyesi olabilir. Ya da birisini hala arzuladığınızda ve bunu o kişiye hatırlatmak istediğinizde de mercan güller size yardımcı olabilir.

Şeftali Rengi Gül

Yine teşekkür etmek için ya da çok sevdiğiniz arkadaşınızı ne kadar özlediğinizi belirtmek için şeftali rengi güllere başvurulabilir. Şeftali rengi gül denildiğinde akla takdir, samimiyet ve alçakgönüllülük gibi anlamlar gelmektedir.

Mavi Gül

Mavi gül doğada bulunmamaktadır. Mavi olarak adlandırılan doğal güller ise aslında mavi tonlu morlardır. Bununla birlikte beyaz güllerin renklendirilmesi ile mavi gül elde edilebilmektedir. Doğal yollarla elde edilemedikleri için de elde edilemez, ulaşılamaz, imkansız, gizemli gibi anlamlara gelmektedir.

Siyah Gül

Siyah gül de tıpkı mavi gül gibi doğada bulunmamaktadır. Siyah olarak adlandırılan doğal güller ise çok koyu kırmızı ya da mor renkteki güllerdir. Tam olarak siyah olan güller ise ancak boyama işlemi ile elde edilebilmektedir. Siyah güller bir ilişkinin ya da fikrin ölümü anlamına gelmektedir. Bazılarına göre ise siyah gül yeniden doğuş anlamı da taşıyabilmektedir. Bununla birlikte siyah gülü alacak kişinin yorumuna bağlı olarak anlamı değişebileceği için siyah gül armağan etmekten kaçınmakta fayda olabilir.

Son Olarak…

Güllerin renklerinin ne anlama geldiği hakkında artık daha çok şey biliyorsunuz. Birisine gül hediye etmeden önce bu anlamları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca güllerin arasına iliştireceğiniz bir kart ile iletmek istediğiniz duygu ve düşüncelerinizi daha da netleştirebilirsiniz.

Birisinden gül almak çoğu kişiyi mutlu eder. Yani sevdiğiniz insanı, dostunuzu, annenizi, kardeşinizi, iş arkadaşınızı ya da ailenizden herhangi birisini mutlu etmenin yollarından bir tanesi de ona bir demet gül hediye etmektir. Artık bu güllerin hangi renkte olacakları da size kalmış…

Kaynaklar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın