Güneş Enerjili Yerden Isıtma Sistemleri

Güneş Enerjili Yerden Isıtma Sistemleri

Radyan yerden ısıtma sistemlerin bazılarında ortamı ısıtmak için gerekli olan enerji güneş enerjisi kullanılarak sağlanır. Elektrik ya da kazana göre daha düşük verimli olan bu sistemler doğal kaynakların daha sağlıklı tüketilmesi ve faturaların neredeyse sıfıra inmesiyle bu farkı kapatmaktadır.

Güneş Enerjili Yerden Isıtma Çeşitleri

Güneş panelleriyle birlikte ısı sağlayan radyan ısıtma sistemlerinin iki çeşidi vardır. Güneş panelli hava ısıtma sistemlerinde güneşten gelen ısı döşemeler altında bulunan kolektörleri (toplayıcılar) ısıtır ve bu ısının hava aracılığıyla bütün zemine yayılması sağlar. Hidronik radyan ısıtma sistemlerindeyse zemin ısısı içinde sıcak su bulunan borular sayesinde bütün zemine aktarılır. Hidronik radyan ısıtma sistemlerinde güneş enerjisiyle ısınan su, su pompalarıyla diğer borulara aktarılır ve ısınma bu şekilde gerçekleşir.

Kollektörler (Toplayıcılar)

Bir güneş kolektörü üzerinde bulunan paneller yardımıyla güneş enerjisini toplar. Üzerinde bulunan deliklere toplanan bu enerji boru döşeme yoluyla zeminde bulunan diğer borulara aktarılır. Böylelikle ortam ısınmaya başlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş radyan ısıtma sistemini ısıtmak için yeterince parlak değilse bu sistemler yeterince ısı sağlayamazlar. Genellikle bulutlu veya yağmurlu havalarda yeterince ısınamayacağınız için bir soba veya elektrikli ısıtma elemanları gibi yedek ısıtma araçlarını mutlaka evinizde bulundurmalısınız.

Güneş Enerjili Yerden Isıtmanın Maliyeti

Bütün bir evi ısıtmak için tasarlanmış klasik radyan yerden ısıtma sistemlerinin maliyeti ortalama 7-10 bin TL civarındadır. Güneş enerjili sistemler daha maliyetli olmalarına karşın elektrik faturası ya da yerden ısıtma sistemi içindeki suyun ısıtılması için kullandığınız yakacak faturası sıfırlanacağı için zaman içinde kendi kendini amorti edecektir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın