Güneş Yanığı Soyulması Nasıl Önlenir?

Güneş Yanığı Soyulması Nasıl Önlenir?

Cildiniz güneşin ultraviyole ışınlarına fazlaca maruz kaldığında, bu ışınlar cildin koruma kalkanı melanini de aşarak güneş yanığına neden olur. Melanin cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan koruyucu pigmenttir ve aynı zamanda cildin rengini de belirler. Cildin UVA ve UVB gibi zararlı güneş ışınlarına maruz kalması güneş yanığı, soyulma ve güneş zehirlenmesi gibi pek çok soruna yol açar. Hatta bu zararlı ışınlar aşırı ve sürekli olarak güneşe maruz kalındığında cilt kanserine bile sebep olabilir.

Güneş yanığının belirtileri bacaklarda şişme, kızarık cilt, su toplaması, ateş, bulantı ve ürperti olarak sayılabilir.

Cilt soyulması da güneş yanığının bu belirtilerinden biridir. Cilt soyulması aynı zamanda, cildin cilt kanserine karşı bir savunma mekanizmasıdır. Yani zarar görmüş hücreler deriden atılmazsa yanlış ve kontrolsüz bir deri yenilenmesi riski de yüksek olur. Güneş yanığı sonrası oluşan soyulma genel bir sorun olsa da, güneş yanığının geçmesiyle birlikte kendiliğinden son bulur.

Deriyi nemlendirerek kendi haline bırakmak, daha az güneşe çıkmak ve özellikle su toplamış deriyi soymamak gerekir. Yine de en iyi çözüm cildi güneş yanığından koruyarak hiç soyulmamak olacaktır. Peki, güneş yanığı nedeniyle soyulmamak için neler yapmalıyız?

Güneşe Maruz Kalmaktan Kaçının

Güneş yanığı sonrası cildinizin soyulmasını önlemenin en iyi yolu şüphesiz daha en başından güneş yanığını engellemektir. Güneşin dik ve yoğun ışınlarından kaçınmakla tedbir almaya başlayabilirsiniz. Öğle saatlerinde kesinlikle güneşlenmemeli ya da vücudunuzu korumasız olarak güneşe maruz bırakmamalısınız. Sadece sahildeyken değil, güneşli günlerde, evden çıkarken dahi en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın. Dışarıda kalma sürenize bağlı olarak en az iki saatte bir kreminizi yenileyin. Kremlerden daha etkili bir yol ise ince ve açık renk giysiler olacaktır.

Cildinizi Nemli Tutun

Güneş yanığı soyulması cilt nemli tutulduğu sürece büyük ölçüde önlenecektir. Nemlendirici kremleri marketlerden, eczanelere kadar pek çok yerde bulabilirsiniz. Mutlaka en pahalısını almanız gerekmiyor. Aloe vera bitki özü içeren koruyucu kremleri de kullanabilirsiniz.

Ev İşi Çözümleri Deneyin

Doktorlar koruma faktörlü kremleri ya da nemlendiricileri şiddetle tavsiye ediyorlar ama yine de özellikle yaz aylarında mutlaka kozmetik ürünlerinin zararlarını anlatan bir makaleye rastlıyoruz. Bu kremleri kullanmaktan kaçınıyorsanız kullanmak istemiyorsanız birkaç ev reçetesi önerebiliriz. Örneğin aloe vera içeren losyonların yerine aloe veranın kendisini kullanabilirsiniz. Bitkiyi kesip özünü yanık cildinize uygulamanız yeterli. Ya da güneş yanıklarının soyulmasını önlemek için elma sirkesini deneyebilirsiniz.

Bir başka formül de, karbonatı suda eritip yanık bölgeye temiz bir bezle uygulamak olabilir. Doğal yollardan söz edip bitkisel yağları es geçmek olmaz. Lavanta ya da papatya yağı gibi bitkisel yağlar suyla karıştırılarak yanık cildi nemlendirmekte kullanılabilir. Bu yağları kullanırken işin ehli bir aktara nasıl kullanmanız gerektiğini mutlaka danışın ve birkaç damlanın bile yeterince etkili olacağını unutmayın. Yukarıda adı geçen yağlardan küvet dolusu suya 20 damla damlatıp, yanık bölgeyi 10 dakika suda tutmanız yeterli olacaktır.

Bol Bol Su İçin

Yazın en sık duyduğumuz ama asla itiraz edemeyeceğimiz o cümle: Bol su için. Cildi dışarıdan nemli tutmak kadar içeriden desteklemek de önemli.

Siz bol su içtikçe cildinizin nem oranı da artacak ve böylelikle soyulma ihtimali azalacaktır.

Bu yöntemlerin tutarlı bir şekilde ve güneşe maruz kalındığı anda uygulanmaları esastır. En önemlisi yanık bölge tümüyle iyileşmeden güneşe çıkmamalısınız. Yanığı daha da kötüleştirmemek ve cilt kanserine yol açabilecek kadar hasara uğramasını önlemek için en iyi çözüm bu. Güneş yanığı soyulmasına yüksek ateş ya da ürpermelerin eşlik ettiği durumlarda güneş zehirlenmesi ihtimaline karşın bir doktora başvurulmalıdır.

, ,

Güneş Yanığı Soyulması Nasıl Önlenir? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. doğukan 01 Temmuz 2013 #

  Dün denize gittim ve krem sürmedim şuan kızarıklık var cildimde yüzüm ve omuzum. Ne yapmam gerek, ağrıyor dokunabiliyorum.

  • ozlem 11 Eylül 2015 #

   Canım hemen eczaneye git silverdin hametan bir de anestol al karıştırarak sur 1-2 saat arayla, rahatlayacaksın.

 2. gizem 09 Temmuz 2013 #

  Cumartesi günü denize gittim çok kötü yandım. Soyulmuyordu hiç bir şey yoktu ama ben kötü göründüğü için soydum ve şimdi berbat gözüküyor ne yapmalıyım?

  • baler 17 Ağustos 2014 #

   Sakin ol hiçbir şey olmaz bol bol su iç nemlendirici sür yüzüne 1 haftaya geçer.

Bir cevap yazın