Güneş Yanıkları İçin Aloe Vera

Güneş Yanıkları İçin Aloe Vera

Güneş yanığı oldukça acı verici bir sağlık problemidir. Güneş ışınlarına uzun süre ve direkt olarak maruz kalma sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle daha çok yaz aylarında görülür. Güneş yanığının tedavisini doktora gitmek suretiyle alacağınız ilaçlar yoluyla sağlayacağınız gibi, doğal birtakım yollarla da sağlayabilirsiniz. Ancak bu yola başvurmadan önce güneş yanığının yüksek derecelerde olmadığından emin olmalısınız.

Aloe vera, güneş yanığının tedavisinde kullanılabilecek en iyi doğal yollardan birini oluşturan bir bitkidir. Antik Mısırlılar, aloe vera bitkisini yanıkların tedavisinde kullanırlardı. Bu bitki oldukça iyi bir doğal iyileştiricidir. Aloe vera bitkisi, güneş yanığı sebebiyle ortaya çıkan kırmızılığı, tahribatı ve acıyı ortadan kaldırmada son derece iyidir. Oldukça rahatlatıcıdır. Güneş ışınlarına maruz kalmış ve yanmış dudaklarda da işe yarar. Hadi şimdi bu bitkiden nasıl yararlanacağınıza bir göz atalım.

Aloe vera bitkisinden birkaç yaprak koparın. Aldığınız bu yaprakları buz dolabına koyun. Bu işleme yapraklar soğuyanca son verin. Arka dış yüzeyi sıvısı dışarı çıkana kadar soyun.

Ellerinizi iyice yıkayın ve ardından aloe veradan çıkardığınız suyu az bir miktar E vitamini yağı ile karıştırarak güneş yanığı oluşmuş cildinize ve dudaklarınıza sürmeye başlayın. Ancak bu işlemi yaparken nazik ve dikkatli bir şekilde yapın. Sık sık işlemi uygulayabilirsiniz, çünkü bu doğal bir iyileştirme yoludur.

Eğer yapraklarından yararlanmak için aloe vera bitkisi bulamıyorsanız hazır halini satın da alabilirsiniz. Bu tür şeyler satan bir dükkan ya da eczaneye gidin ve bir aloe vera jeli ya da aloe vera losyonu isteyin.

Yukarıda belirttiğimiz aloe veralı çözüm her ne kadar doğal olsa da, olası alerjik durumlara karşı mutlaka doktorunuza danışın ve onun izni olmadan uygulamayın.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın