Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı

Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı

1 günde alınması gereken kalori miktarı boya, kiloya, cinsiyete ve yaş grubuna göre değişiklik göstermektedir. Yani 10 yaşında bir çocuk ile 25 yaşında bir yetişkinin veya her gün egzersiz yapan biriyle 15 kilo fazlası olan birinin alması gereken kalori miktarları farklıdır. Bu kalori değeri kişinin metabolizma hızı tarafından belirlenir. Metabolizma hızı vücut fonksiyonlarının yerine getirebilmesi için gereken en az kalori miktarına işaret eder. Örneğin metabolizma hızınız 1500 ise kilonuzu korumak için günde en az 1500 kalori almanız gerekir. Bir eczanede ya da sağlık kuruluşunda metabolizma hızınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Metabolizma hızına bağlı alınması gereken kalori bir insanın istirahat halindeyken alması gereken kalori miktarıdır. Gün içinde spor aktiviteleri yaptıysanız kalori ihtiyacı aktiviteyle yakacağınız kaloriye göre artar. Örneğin ekstradan 1 saat yürüyüp 250 kalori yakarsanız almanız gereken kalori 1500+250 olacaktır. Tabii bu kilo vermek istemeyenler ve kilosunu korumak isteyenler için geçerli. Eğer zayıflama çalışıyorsanız gıdalar yoluyla aldığınız kalori harcadığınız kaloriden az olmalıdır.

Ortalama metabolizma hızı kadınlarda 1493, erkeklerde ise 1662 kaloridir. Yaşınız, boyunuz, kilonuz ve cinsiyetinize bağlı olarak metabolizma hızınızı buradan hesaplayabilirsiniz. Metabolizma hızıyla ilgili olarak daha fazla bilgiyi metabolizma hızı nasıl hesaplanır yazımızda bulabilirsiniz.

Tabi gün boyu alınan kalorilerin kaynağı da en az kalori miktarı kadar önem taşımaktadır. Yani bir kilo elma ile bir kutu kola neredeyse aynı kalori değerine sahip olmasına karşın bu kaloriyi şekerli ve gazlı bir içecekten almanız tavsiye edilmez.

Mineral ve vitamin yönünden zengin meyve ve sebzeleri tüketmek hem genel sağlığınızı geliştirir hem de aldığınız kaloriyi kontrol altında tutmanızı sağlar. Sürekli olarak fast food tüketen biriyle aynı kalori oranına sahip meyve ve sebze tüketen birinin genel sağlığı kıyaslanamaz.

Sonuç olarak “Günlük alınması gereken kalori miktarı nedir” sorusuna verilecek cevap öncelikle “metabolizma hızınızı öğrenmelisiniz” olacaktır. Metabolizma hızınıza göre istirahat halindeyken solunum, dolaşım gibi vücut sistemlerinin çalışması için gereken kaloriyi belirlemiş olursunuz. Daha sonra kilo almak, kilo vermek veya bulunduğunuz kiloyu korumak için bu minimum kalori miktarına eşit, altında ya da üstünde kalori alabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın