Günlük C Vitamini İhtiyacı

Günlük C Vitamini İhtiyacı

Günlük C vitamini ihtiyacı bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık göstermektedir. Ayrıca sigara kullananlar daha çok C vitaminine ihtiyaç duyar. 19 yaşından büyük kadınlarda günlük alınması gereken C vitamini 75mg, aynı yaş grubu erkeklerde ise 90mg‘dır.Eğer sigara içiyorsanız bu oranların üstüne 35mg fazladan C vitamini eklemelisiniz.

Hamilelik Döneminde Günlük C Vitamini İhtiyacı: Hamile kadınlar günlük olarak 80 – 85mg arasında C vitamini almalıdır. Emzirme döneminde bu rakamlar 115 – 120mg’a kadar çıkabilir.

Bebeklerde Günlük C Vitamini İhtiyacı: 6. aya kadar günlük 40mg, 7. ve 12. aylar arası 50mg’dır. Bu rakamlar anne sütüyle beslenen sağlıklı bebeklerin sütten aldığı C vitamini oranına eşittir. Bu dönemde bebeklerin inek sütüyle beslenmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İnek sütü çok az askorbik asit içerir ve ısı C vitamininin etkisini azaltır.

Çocuklarda Günlük C Vitamini İhtiyacı: 1-3 yaş arası kız ve erkek çocuklar 15mg, 4-8 yaş arası 25mg, 9-13 yaş arası 45mg gülük C vitaminine ihtiyaç duyar. Bu yaştan sonra alınması gereken C vitamini oranları cinsiyete göre değişir. Kızlar 18 yaşına kadar 65mg, erkekler ise 75mg C vitamini almalıdır.

Bazı kanser türleri, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar ve böbrek hastalıkları C vitamini emilimini azalttığı için bu tip rahatsızlıklarda daha fazla tüketilmesi gerekir.

Alkol ve sigara kullanımı, uzun süreli düşük kalorili diyetler vücudun yeterli oranda C vitamini alamamasına neden olduğu için C vitamini takviyesi alınması gerekebilir.

C Vitamini Yönünden Zengin Besinler

  • 100 gram kuru kekik günlük C vitamini ihtiyacının %83‘ünü karşılar
  • 1 çorba kaşığı maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının %8‘ini karşılar
  • 28 gram brokoli günlük C vitamini ihtiyacının %42‘sini karşılar
  • 28 gram kiwi günlük C vitamini ihtiyacının %43‘ünü karşılar
  • 1 adet orta boy portakal günlük C vitamini ihtiyacının %85‘ini karşılar
  • 1 adet limon günlük C vitamini ihtiyacının %51‘ini karşılar
  • 100 gram kırmızılahana günlük C vitamini ihtiyacının %95‘ini karşılar

Kaynaklar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın