Haftada 2 Kilo Vermek İçin Öneriler

Haftada 2 Kilo Vermek İçin Öneriler

Yaz ayları yaklaşıyor ve kışın alınan kilolardan kurtulmak için harekete geçmenin tam zamanı. Eğer diyetinizi biraz daha geciktirirseniz “hızlı, çabuk” ile başlayan ve sağlıksız olan diyet listeleri aklınızı çelebilir. En doğrusu diyete erken başlamak ve kilo kaybını zaman içine yaymak. Haftada 2 kilo vermek kolay değil ve bunu yaparken dikkatli olmak gerekiyor çünkü beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği “sağlıklı” kilo vermek oranı haftada 0.5 ile 1 kilo arası. Hızlı kilo vermenin dezavantajı verilen kiloların kalıcı olmaması ve aynı hızla geri dönmesi. Uygulayacağınız diyeti iyi seçmeli, besleyici olmasına dikkat etmeli ve eksik enerji nedeniyle halsiz kalmamalısınız.

İnternette uzmanların hazırladığı pek çok diyet listesini bulabilirsiniz. Bu listeler genellikle alınacak kalori miktarını azaltıp, protein, yağ ve karbonhidrat dengesini sağlayarak kilo verdirmeye yöneliktir. Ancak herkesin birleştiği nokta diyet yaparken kararlı olmak ve ara sıra kaçamaklar yapılsa da diyet listesine bağlı kalmaktır. Eğer kendinizi bunun gerekliliğine tam olarak inandırmazsanız bir haftada 2 kilo verdikten sonra diğer hafta 1.5 kiloyu geri alabilirsiniz. Ayda kaç kilo vermek sağlıklı yazısında bir insanın (kilo fazlalığına göre değişmekle birlikte) ayda kaç kilo vermesinin sağlıklı olabileceği konusunda daha geniş bilgiler bulabilirsiniz.

Kilo vermek için tek yok var, o da gün içinde yediğiniz yemekler, içtiğiniz içecekler yoluyla aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olması ve bunun sürekli olması. Bunu yapabilmek içinse 2 seçeneğiniz var. Birincisi; düşük kalorili bir diyet uygulayıp kalori alımını sınırlandırmanız, ikincisi ise yaptığınız egzersizlerle daha fazla kalori yakmanız. Tavsiye edilen ise sağlıklı beslenme ile düzenli egzersizin birleştirildiği zayıflama programları.

Haftada 2 Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Öneriler

Aşağıda sabah, öğle, akşam ve öğün aralarında ne yemeniz gerektiğini değil, belirlediniz diyet listesini uygularken size yardımcı olabilecek ve diyet yaparken devamlılığınızı korumanıza yardımcı olabilecek bazı öneriler bulabilirsiniz.

1. Öncelikle evde bulunan besleyici olmayan ancak kalorisi yüksek, sağlıksız gıdaları temizleyin. Bunların ne olduğunu zaten siz biliyorsunuz. Bu atıştırmalıkların yerine sağlıklı olanları yerleştirin.

2. Yapacağınız egzersizler için ev içinde kendinize bir alan belirleyin. Televizyon karşısında olması bir egzersiz dvd’si alırsanız size kolaylık sağlayacaktır. Ancak şart değil çünkü youtube gibi online video sitelerinde binlerce egzersiz videosu bulabilir ve bilgisayarınızdan da izleyebilirsiniz. Egzersizlerinizde kullanılmak üzere ağırlık, ip, egzersiz minderi gibi aksesuarlar alabilirsiniz. Bütçe ayırmak istemiyorsanız ağırlık yerine 1.5 litrelik su şişesi, egzersiz minderi yerine eski bir yorgan ya da battaniye kullanabilirsiniz.

3. Diyet programı ilerledikçe ve evde yaptığınız egzersizlerle hamlığınızı attıkça tempoyu yükseltmek için daha fazla alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Apartmanınızda bulunan merdivenler ya da evininize gelirken arabayla çıktığınız yokuş kardio egzersizleri için ideal olabilir.

4. Haftada 2 kilo verme hedefinizin olduğunu yakın çevrenize söyleyin. Bu sizin kararlığınızı arttıracak ve destek almanızı sağlayacaktır.

5. Diyet sırasında bol bol su için. Özellikle ilk bir kaç gün su kaybı daha fazla olacaktır.

Uyarılar: Bir anda yoğun egzersizle düşük kalorili diyeti birleştirmeyin. Hem sağlık koşullarınız buna uygun olmayabilir hem de vücut gereken enerjiyi alamadığı için tansiyon sorunları, halsizlik, sürekli uyku hali gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Hem diyetinize hem de egzersizlerinize vücudunuzu alıştırarak başlayın.

Hızlı kilo verme ve ilaçla zayıflama yöntemlerine itibar etmeyin çünkü bunlar sadece geçici olarak kilo kaybı sağlar. Haftada 2 kilo hedefinize ulaştıktan sonra egzersizi bırakmayın. Haftada 2 kilo veremediyseniz sorun değil hedefinizi 10 günde 2 kilo olarak değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak vereceğiniz kilolar sağlıklı bir hayat için attığınız adımlar olacaktır ve belirlediğiniz zamandan daha uzun sürmesinin bir sakıncası yok.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın