Hamileliğin İlk Haftalarında Meydana Gelen Kanamalar

Hamileliğin İlk Haftalarında Meydana Gelen Kanamalar

Hamileliğin ilk 5 haftasında yaşanan kanamalar oldukça sık görülen ve alışılagelmiş vakalardır. Fakat düşük ihtimalinin en sık gerçekleştiği dönem ilk üç aydır. Bu yüzden hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kanamalar ciddiye alınmalı ve sebebi belirlenmelidir. Aşağıda hamileliğin erken dönemlerinde yaşanan kanamaların birkaç muhtemel sebebi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Yerleşme Kanaması

Bu tür kanamalar döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşirken gerçekleşebilir. Bunlar çok hafif kanamalardır ve 2-3 gün sürer. Fakat bu kanamanın uzun sürmesi de sıra dışı bir olay değildir. Yerleşme kanaması gerçekleşirken gelen kan, regl döngüsündekine benzemeyerek, açık pembe ya da kahverengidir. Genellikle bu kanama ilk anda farkedilmez.

İlerleme

Bu kanama çeşidi hem en çok görülen hem de en az tehlikeli olan erken hamilelik kanamasıdır. Bu tür kanamalar daha geç zamanlarda gerçekleşen bir regl döngüsünden ileri gelir. Hamile kaldığınızda döngüsel hormonlarınız, hamilelik hormonları tarafından maskelenir.

Fakat ileri dönemlerde menstüral hormonların kendi başlarına menstürasyon başlatmaları olasıdır. Eğer erken hamilelik süresince acısız bir kanama yaşıyorsanız bunun sebebi menstüral döngü olabilir.

Düşük İhtimali

Düşük ihtimali genellikle hamileliği süresince sürekli kanama yaşayan kadınlar için düşünülür. Hamilelik sırasınca sürekli kanama yaşayan kadınların %50 si düşük yapmaktadır. Düşük kanamaları ilerleme kanamasından farklıdır. Düşük kanaması çok daha ağır ve kramplara sebep olan bir kanamadır. Aynı zamanda karın bölgesinde acı, yüksek ateş, titreme ve kan pıhtıları görülebilir. Eğer erken hamilelik süresince ağır bir kanama yaşarsanız muhakkak doktorunuzu görün.

Servikal Tahriş

Hamilelik süresince rahim ağzında kan akışı hızlanır ve artar. Bu bölgedeki tahriş kolaylıkla kanamalara yol açabilir. Hamilelik süresince cinsel ilişkiye girmek bu tahriş için çoğu zaman yeterli sebep olabilmektedir. Eğer cinsel ilişkiden sonra kanama yaşıyorsanız, doktorunuza gittiğinizde bunu muhakkak söyleyin. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu tür kanamalara sebep olabilmektedir.

Dış Gebelik

Dış gebeliğin yol açtığı kanamalar en ciddi hatta hayatı tehlikeye atabilecek kanamalardır. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi ve burada gelişmeye başlaması olayıdır. Genellikle döllenmiş yumurtanın sağlıksız olarak yerleştiği yer fallopi tüpü olmaktadır. Bu tür vakalarda kanamayla birlikte ağır kramplar, karın ağrısı, baş dönmesi yaşanabilir.

Üzüm Gebeliği

Bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Rahimde bebek yerine anormal doku gelişir. Nadir durumlarda doku kanserlidir ve vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Üzüm gebeliğinin diğer semptomları şiddetli mide bulantısı ve kusma, ve rahmin hızlı büyümesidir.

Enfeksiyon

Rahim boynundaki, vajinadaki herhangi bir enfeksiyon ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyon( bel soğukluğu, uçuk gibi ) ilk 3 ayda kanamaya neden olabilir.

Hamileliğin İlerleyen Dönemlerindeki Kanamalar

Hamileliğin ilerleyen dönemlerindeki kanamalar daha ciddi olabilir. Çünkü anne ya da bebekle ilgili bir sorunun sinyalini veriyor olabilir. 2. ya da 3. üç aylık dönemde kanama yaşanırsa acilen doktorunuza görünün.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerindeki kanamanın olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Plasenta Previa
 • Plasental Ayrılma
 • Döl Yatağı Yırtığı
 • Premature Doğum Eylemi
 • Polipler
 • Kanser

Hamilelik Döneminde Anormal Kanama Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

 • Hamileliğin herhangi bir dönemindeki kanama bir problemin işareti olabileceği için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 • Ped kullanarak ne  kadar kanama olduğunu ve kanamanın tipini ( örneğin pembe mi, kahverengi mi ya da kırmızı mı; pürüzsüz mü yoksa pıhtılarla mı dolu ) gözlemleyebilirsiniz.
 • Vajinadan gelen her türlü dokuyu test için doktorunuza götürün.
 • Kanama devam ederken tampon kullanmayın ve cinsel ilişkiye girmeyin.

Aşağıdaki semptomlardan herhangi birisi görülüyorsa acile gidin. Çünkü düşük ya da başka ciddi problemlerin işareti olabilir:

 • Karnın alt kısmında şiddetli ağrı ve kuvvetli kramplar.
 • Şiddetli kanama ( ağrı olsun ya da olmasın  ).
 • Vajinadan gelen içerisinde doku olan akıntı.
 • Baş dönmesi ve bayılma.
 • 38 derece ya da daha fazla ateş ve/ya da titreme.

,

Hamileliğin İlk Haftalarında Meydana Gelen Kanamalar İçin 27 Yorum Yapılmış

 1. salihan 30 Aralık 2012 #

  8 haftalık hamileyim kanamam geldi küçük birde kan pıhtısı geldi ne yapmam lazım?

 2. aysun 11 Nisan 2013 #

  Adetim 5 gün gecikti test aldım negatif çıktı. Üstelik eşimle ilişkiye girdikten sonra kanamam geldi regl kanaması değil, ağrım da yok, normal mi?. Hamiler olup olmadığımı da bilmiyorum. Teşekkürler.

 3. gulcihan 11 Ekim 2013 #

  Adetim gecikti ve eczaneden test aldım hamile olduğumu gösterdi ama pembe renginde kanama oldu doktora da gitmedim ne yapmam lazım. Lütfen cevap yazın teşekkürler.

 4. sena 13 Ekim 2013 #

  Evet Gülcihan büyük ihtimalle hamilesin o pembelik de yerleşme kanaması, korkacak bir şey yok herşey yolunda.

 5. Ayka 08 Kasım 2013 #

  Merhaba bende adet gecikmesi oldu.test yokladım hamilelik gösterdi. Fakat bir hafta sonra kanamam oldu. Kanama ilk defa kahve renkliydi. Ultrasondan geçtikten sonra yoğun kırmızı renk oldu. Doktora gittim düşük tehlikesi dedi. Ultrasona girdim 4-5 haftalık hamilelik dedi. Ama bu hamileliğin kalıp kalmayacağı belli değil. İlaç tedavisi yapıyorum. Ben gerçekten mi düşük yapıyorum ve bu hamileliğim devam etmeyecek mi?

  • hatice 21 Kasım 2013 #

   Bende 6 haftalık hamileyim cnm doktorlar dış gebelik dedi normal gebeliğe çevrilmesi için ne yapılmalı ve ultrasondan sonra benimde kanamam oldu. 3 gün oldu hala devam ediyor bu normal mi? Adet göre göre hamile kalanlarda varmış bu doğru mu? Bebeğimi kaybetmek istemiyorum.

 6. sevgi 02 Ocak 2014 #

  Merhabalar eşimle korunmasız ilişkiye girdik ve önleme amacıyla norlevo aldı, 3 gün sonra tekrar korunmasız birlikte olduk ve bir kaç gün sonra kanama oldu ne kanamasıdır acaba?

 7. cansu 07 Şubat 2014 #

  Merhaba 7 aylık evliyim ocakta ilk adetim 3 gün seyrekti eşimle ilişkimizde korunmadık bu ay adetim 8 gün gecikti eczaneden test aldım adet gecikmesinin 4. günü ve negatif çıktı şimdi ise pembe kanamam var doktora da gidemedim daha sizce neden olabilir lütfen yardımcı olun.

 8. hale 16 Şubat 2014 #

  Merhaba biz de eşimle ilişkiye girdik çocuk istiyoruz. 2 hafta oldu bugün pembemsi bir akıntı geldi, biraz ağrım var ama adetime de 2 hafta var. Kan testi yaptırsam çıkar mı acaba.

 9. defne 07 Mart 2014 #

  Ocak 11 de düşük yaptım şubat 11 de adet oldum ve 15 gün sürdü. Ben ve eşim çocuk istediğimiz için mart 1 de ilişkiye girdik ve 4’ün de tekrar birlikte olduk ve bugün yani martın 7’sinde kahverengi şeklinde hafif kanamam var. Sizce bu adet kanaması mı yoksa yine bir düşük mü yada 1 hafta içinde çocuk kalıp düşük olma ihtimali nedir? lütfen acil cevap verebilir misiniz?

 10. Nur 16 Nisan 2014 #

  Merhaba bende şu an düşük yapıyorum. 3 gün kanama oldu dün kesildi bu gün devam ediyor Dr. kaç günlük olduğunu söylemedi. 6 Mart’ta adetim bitti, 12 Mart’ta kanamam başladı bu gün 5. Gün. Tekrar hamile olmak için ne kadar zaman geçmesi lazım. Dr. ultrasonla baktı bir şey gözükmüyor tekrar deneyebilirsin dedi. Kanama kesilince mi yani. Lütfen acil cevap verirseniz sevinirim.

 11. Nur 16 Nisan 2014 #

  Bu arada beta hcg değerim ilk 612.1, ikincisi 439.7, dünkü ise 358’e düştü. Tekrar hamile kalabilmek için ne kadar zaman geçmesi lazım?

 12. Bahar 24 Nisan 2014 #

  Selam men Azerbaycanan sizi narahat ediram lütfen bana yardımcı olun. Ben nisan ayinin 7 adet gördüm adetim normaldi 19u eşimle bir kac gün ilişgide oldug 21i aksam tolete gederken kan gördum az sora ertesi gün birda oldu qırmızı akıntım oldu axsam belim cox ağrıdı kan kesildi ertesi gün birde oldu akıntın karnımda kasiqda ağrım vardı hala qan geliyor ara bir belimda ağrıyor bu yerlesma kanaması olur mu lütfen yardımcı olun.

 13. gülşah 02 Haziran 2014 #

  Merhabalar eşimle âdetim bittikten hemen sonra ilişkiye girdik ilişkiye girerken prezervatifi yırtılmış ve içine boşaldı âdetimde 13 günlük gecikme oldu ve bugün pembemsi bir akıntı geldi ve adet olmadım hamile olabilir miyim? Sürekli olarak idrarım geliyor ve bazen tutamıyorum kasıklarımda da kasılmalar oluyor bunun nedeni hamilelik mi? Bana yardımcı olur musunuz?

 14. sibel 06 Temmuz 2014 #

  Merhaba ya benim adetime 10 gün var ama yumurtalarım çok sert kasıklarıma ağrı giriyor karnım ağrıyor hamile olabilir miyim?

 15. merve 17 Temmuz 2014 #

  Merhaba lütfen cevap verin. Haziran 22de regl oldum bu ay 20sinde olmam gerekiyor. Ayın 16sında 3 damla kahverengi leke geldi reglim düzenlidir 4-5 gün önce asla olmam. Bugün de tuvalete çıktığımda geldi ara ara geliyor ama reglimin ilk günlerinde gelmesi gerektiği gibi değil. Karnım kasıklarım çok ağrıyor. Acaba yerleşme kanaması mıdır çok istiyorum kaç aydır sonuç olumsuz bu ay da ümitlenmek istemiyorum sizce hamile miyimdir?

 16. bahar 01 Ekim 2014 #

  merhaba lütfen yardiminizi bekliyorum. daha 1 senelik evliyim eylülün 13 ünde adet oldum adetim bittikten sonra eşimle hiç korunmadan birlikte olduk çocuk istiyoruz bugünde kahverengi renkte bi kanamam oldu normalde ekimin 13 ünde adet olmam gerekiyor adet kanaması olmadığını düşünüyorum acaba hamile mıyım yerleşme kanaması midir yoksa düşük tehlikesimi lütfen yardım edin

 17. Merve 17 Kasım 2014 #

  5-6 haftalık gebeyim ve 3,4 damla kanamam oldu sizce nedir? Lütfen bileniniz varsa sebebini soylesin.

  • rabia 15 Aralık 2014 #

   Merbaba ben 7 haftalık hamileyim ve bugün çok az miktarda kahverengi lekem geldi ve çok korktum, bilginiz varsa yazar mısınız normal midir?

   • beyza 15 Ağustos 2016 #

    Merhaba rabia hanım üstünden 2 yıl geçmiş ama ben de 7. Haftamdayım ve kahverengi akıntı gördüm, sonucu ne oldu, korkmaya gerek var mı?

 18. nurcuk 21 Nisan 2015 #

  Benim de adetime 3 gün var, kanamam var, cok sancılanıyorum, sol bacağımda ağrılar var, anlayamadım. Sizce nedir, yardımcı olur musunuz?

 19. Aynur 21 Ağustos 2015 #

  Doktora gittim hamilelik var dedi, kan sonucunda ilk test 53.7, ikinci test 68.7, üçüncü test 74.4 çıktı. Kan değeri artıyor ama koyu kahverengi lekelenme var. Dr. düşük olabilir veya yeni gebelik diyor, sizce nedir?

 20. rojda 22 Ağustos 2016 #

  Merhaba ben 4 haftalık hamileyim ve kanamam var, doktora gittim ilac yazdı, 3 gündür kullanıyorum ama kanamam kesilmedi. Bazen kesilir gibi oluyor, kanamam bitti diyorum ama sonra yine başlıyor. Doktor boş gebelik diyor ne yapmalıyım, lütfen acil cevap verir misiniz?

 21. Deniz 28 Eylül 2016 #

  14. Haftamda kanamam oldu, doktorum progestan hapının hiçbir faydası olmadığını, yaranın bir an önce iyileşmesi için sadece istirahat etmemi söyledi. Evde bir ay geçirdim, psikolojim ilk başta panikten dolayı oldukça kötüydü fakat zaman içinde kendimi motive ettim, bebeğimi hissettim ve ilk defa anne olduğumu anladım, her şeyin zamanı gelince bir anı olarak kalacağına inandım, doğum anını, zamanı gelince onu emzireceğimi hayal ettim. Zamanı geldi hepsi birer anı oldu😊
  Eğer böyle bir sorununuz varsa moralinizi yuksek tutun, bol bol dinlenin.

 22. Ayse 05 Ekim 2016 #

  Ben 5 haftalık hamileyim ve kanamam var, doktor normal dedi ama korkuyorum. Kanamam kahverengi, çamura benziyor, bilgisi olan yardım etsin lütfen.

 23. Sedosssss 28 Kasım 2017 #

  Kimse sonucu yazmamış, keşke bilgi olarak buraya yazsanız sonuçları. Adetime 5 gün kala benim de lekelenmem oldu, hemde 6 gündür devam ediyor. Yerleşme kanaması dedi doktor, yerleşme kanamaları bazen uzun sürebiliyormuş. 2 gündür progestan kullanıyorum ve daha işe yaramadı acayip bel ağrısı yapıyor. Şimdilik değerlerim güzel ilerliyor ama kahverengi lekelenmem bitmediği için tekrar tekrar tahlil istedi doktor. Bakalım yarın ne çıkacak sonuçlar, İnşallah isteyen herkes sağlıkla bebeklerini kucağına almıştır.

 24. Gizem 22 Ekim 2018 #

  Bir şey sorabilir miyim.. Geçen ay yani eylül 25 adet oldum. Dün 21 ekimde kanamam oldu çok şiddetli ağrım var hamile olma ihtimalim var mı çok acil cevap

Bir cevap yazın