Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

B vitamini ailesinden olan folik asit fetüsün nöral tüpte gelişimi sırasında olası şekil bozukluklarını önlemede büyük bir rol oynamaktadır. Nöral tüp doğru olarak kapanmazsa bebekte çok ciddi bir doğum kusuru olan nöral tüp defekti oluşabilir. İyi haber ise folik asit bu ciddi doğum kusuruna karşı en iyi korumayı sağlar. Hamilelik öncesi folik asit kullanımı bu nedenle son derece önemlidir.

Ancak bebeğin sağlığı için folik asidin mutlaka hamile kalmadan ve hamileliğin ilk 4 haftasında (bu süre bazı uzmanlar göre daha uzun olabilir) alınması gerekir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız mutlaka folik asit alımını arttırmalısınız. Plansız hamileliklerde ise en iyi yöntem doğurganlık dönemi boyunca sürekli tavsiye edilen oranlarda folik asit almaktır.

Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak ve folik asit yönünden zengin yeşil yapraklı sebzeleri, brokoli, ıspanak, bezelye, avokado, fıstık, çilek gibi besinleri beslenmenize dahil etmek size yeterli oranda folik asit sağlayacaktır. Eğer bu yolla ihtiyacı karşılayamazsanız doktorunuza danışarak folik asit takviyesi alabilirsiniz. Çoğu multivitaminlerde günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar folik asit bulunmaktadır.

Hamilelik öncesi folik asit kullanımı, daha önceki gebeliğinde doğum kusuruyla karşılaşmış kadınlarda daha yüksek olabilmektedir. Eğer böyle bir durumunuz varsa günlük ne kadar tüketmeniz gerektiğini doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca ilk doğumunuz ise folik asit alımınız doktorunuz tarafından sınırlandırılabilir.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi fetüste beyinde az gelişim hastalığı olan anensefali, spinal kord ve spinal sütunun tam kapanmaması olan spina bfina ve beyin dokusu, deri ve kafatası anormallikleri gebeliğin ilk 28 gününde ortaya çıktığı ve siz hamile olduğunuzu fark edene kadar bu süre geçebileceği için doğurganlık döneminde sürekli olarak gereken dozlarda folik asit almalısınız.

Folik asit sadece bebeğiniz için değil sizin içinde gerekli. Belirli kanser türlerinden korunmak, hafızayı güçlendirmek ve kırmızı kan hücreleri oluşumunu arttırmak için folik asit alımına özen gösterin.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın