Hamilelik Sırasında Doğum Kontrol Hapı Almak Tehlikeli midir?

Hamilelik Sırasında Doğum Kontrol Hapı Almak Tehlikeli midir?

Çoğu doğum kontrol hapı hamilelikten önce yumurtlama ve uterin hazırlığını engelleyen sentetik hormonlar içerir. Ancak yine de beklenmedik hamilelikler görülür ve bazı kadınlar bunun olduğunu anlamadan doğum kontrol hapı almaya devam ederler. Ancak bu durum birtakım tehlikeler içerebileceği ve problemlere yol açabileceği gibi her hangi bir soruna yol açmadığı durumlarda görülmüştür. Bunu birtakım unsurları inceleyerek tek tek değerlendirmek daha iyi olacaktır. Aşağıda bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

Sentetik östrojen: Uzmanlara göre, doğum kontrol haplarında bulunan östrojen kansere sebebiyet verme gibi bir risk taşır. Bu nedenle doğum kontrol haplarının hamilelik döneminde alınması tehlikeli bir boyut kazanır.

Düşük: Güçlü hormonların bebeğe zarar verebileceği gibi bir durum söz konusu olabilir, ancak alınan hapların düşüğe sebep olabileceği hakkında kesin bir kanıt yoktur.

Kan basıncı: Doğum kontrol hapları kan basıncını arttırırlar. Bu nedenle eğer hamileyseniz, hali hazırda yüksek tansiyon hastalığınız varsa ve farkına varmayıp doğum kontrol hapı aldıysanız durum tehlikeli olabilir.

Yukarıda incelediğimiz üç unsurun etkisi kişinin bünyesine göre değişiklik gösterir. Doğum kontrol haplarını kullandıktan hemen sonra hamile kalmanın tehlikeli olup olmadığına dair uzmanların görüşü genel anlamda riskli olmadığı şeklindedir.

Doğum kontrol haplarının doğum sorunlarına sebep olabileceğine dair çok fazla kanıt yoktur. Ancak bu risksiz durum genellikle hamileliğin en başlarında kısa bir süre için geçerlidir. Bu nedenle hamileliğin farkına varıldığı anda doğum kontrol haplarının kullanımının bırakılması gerekir. Her ne kadar zararsız denilse de kişinin bünyesinin etkisini de unutmamak gerekir. Bu nedenle bu gibi bir durumla karşılaştığınız an mutlaka bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Bu hem siz hem de bebeğiniz için iyi olacaktır.

Doğum kontrol hapı ile ilgili daha fazla bilgi için doğum kontrol hapı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın