Hamilelik Sırasında Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Etkileri

Hamilelik Sırasında Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Etkileri

Çoğu kadın hamile oldukları anda doğum kontrol hapı kullanımını bırakmaları gerektiğini duymuştur. Bunun en önemli sebebi bu ilaçların içerdiği hormonlar ve bebeğe verebileceği zararlardır. Çoğu kadın için bu durum oldukça endişe verici bir durumdur ve bebeklerinin bu hormonlar yüzünden her hangi bir problemle karşılaşmalarından korkarlar. Aşağıda gebelik sırasında doğum kontrol hapı kullanmanın etkileri ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

İstemeden hamile kalma ve doğum kontrol hataları: Kadınlarda kazara, planlamadan hamile kalma durumu oldukça yaygın olarak meydana gelmektedir. Eğer gün kaçırırsanız ya da normalden daha az dozda alırsanız, doğum kontrol haplarının etkinliği sona erer ve bu da hamileliğe sebep olabilir.

Kısacası doğum kontrol yöntemlerine başvurulmasına rağmen hamile kalma olasılığı vardır ve kontrol yöntemleri uygulandığı için kadın hamileliğinin farkına dahi varmaz. Ancak bu gibi durumlarda genel olarak bir risk yoktur, çünkü fetusa hormonlar tarafından uygulanan baskı sınırlıdır.

Östrojen: Dietilstilbestrol adı verilen bir sentetik östrojenin kansere sebep olabileceği görülmüştür. Doğum kontrol hapları östrojen içerdiklerinden dikkatli olmakta yarar vardır.

Hormonal doğum kontrolü: Hamilelik sırasında doğum kontrol hapı almanın doğum sırasında her hangi bir soruna yol açacağı kanıtlanmış değildir. Ancak uzmanların da belirttikleri gibi, yine de hamilelik anlaşıldıktan hemen sonra bu doğum kontrol haplarının bırakılması iyi olacaktır.

Acil doğum kontrolü: Kimi doğum kontrol hapları, yüksek dozlarda alındıklarında acil doğum kontrolü olarak kullanılırlar. Bu dozlar doktorlar tarafından belirlenirler, ancak yalnızca hamileliği önlemek içindirler, hamileliğe son vermek için değil.

Kanada’da bulunan ‘Public Health Agency’ ye göre, bu şekilde alınan acil doğum kontrol hapları anneyi de fetusu da hamilelik döneminde alındıklarında etkilemezler. Ancak kişinin bünyesi de göz önüne alınırsa bu hapların da bir an önce bırakılması iyi olacaktır.

Doğum kontrol hapı nedir? yazısında doğum kontrol hapı ile ilgili daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

,

Hamilelik Sırasında Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Etkileri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. evrim 20 Mayıs 2018 #

    Daha yeni dört aylık hamile olduğumu öğrendim doğum kontrol hapı kullanıyordum bebeğime zarar verir mi?

    • Serap 30 Ocak 2019 #

      Doğum yaptın mı, herhangi bir sorun yaşadınn mı acaba?

Bir cevap yazın