Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı

Kalbin sanki göğüs kafesinden çıkacakmış hissi veren kalp çarpıntısı genellikle panik duygusuna ve nefes alıp vermede zorlanmaya neden olur. Her insan kalp zaman zaman kalp çarpıntısı yaşayabilir ve özellikle kan yoğunluğunun arttığı, progesteron hormonu seviyesinin yükseldiği ve doğum stresinin yaşandığı hamilelikte kalp çarpıntısı oldukça normaldir. Tabii özellikle hamilelik gibi hassas bir dönemde yaşanan çarpıntılar anne adayında kaygıya neden olabilir.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Artan Kan Hacmi: Hamile bir kadın hamile olmayana göre %50’ye kadar daha fazla kana sahiptir. Bu oranda kan artışı bebeğin gelişimi ve annenin normal hayatını sürdürmesi için gereklidir.

Kanın yarı yarıya artması ise kalbin daha çok çalışmasına neden olur. Artan kan ile birlikte kalbin daha çok çalışması ve kan basıncını ayarlaması zaman zaman kalp çarpıntı hissine neden olabilmektedir. Bu tip çarpıntılar saniyelerle ölçülebilecek sürelerde devam eder ve kendiliğinden geçer.

Progesteron: Hamilelik dönemindeki kadınlarda yaşanan fiziksel ve duygusal değişimlerin bir parçası olan progesteron hormonu bu dönemde vücut tarafından daha çok salgılanmaktadır.

Hormonun etkileri arasında kalp atışının hızlanması da bulunur. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında rahimdeki kan dolaşımını arttırmak için devreye giren hormon bu dönemde kalp ritminde bozukluklara yol açabilir.

Stres: Hamilelik dönemi vücutta yaşanan değişiklikler, ağrılar ve doğuma yaklaştıkça artan endişe nedeniyle oldukça stresli bir dönem olabilir. Stres nedeni ne olursa olsun kalbin iş yükünü arttırır daha hızlı çalışmasına yol açabilir. Bu nedenle gebelik boyunca yaşanan periyodik çarpıntı sıradışı değildir.

,

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. Samire 20 Mayıs 2013 #

    Merhaba benimde 7 gün adetim gecikti 2 gün geçtikten sonra evde kendim test yaptım bir kaç tane hepsinde de ikinci çizgi silik çıktı fakat gözle baktık da belli olurdu var diye ertesi gün kaç aylık diye doktora gidip kan testi yaptırdım sonuç 0, 100 çıktı yani negatif doktor yeni olabileceğini söyledi tam 10 gün geçti test yine soluk çıktı fakat bas ağrısı kalpte aşırı cipini yorgunluk hissediyorum ne yapacağımı bilmiyorum ne olur yardımcı olun nisan ayının 13 adetim olmuştu lütfen yardımcı olun stres basıyor beni. Şimdiden teşekkür ederim.

  2. sevda 16 Eylül 2016 #

    Ben 7 hafta + 3 gün hamileyim, bazen kalbim vurmaya başlıyor, mesela 110-109. Sonra yarım saat sonra bitiyor, sizce ne bu, normal mi?

Bir cevap yazın