Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı mı?

Hamilelikte Oje Sürmek Zararlı mı?

Hamilelikte oje sürmek, oje çıkarıcısı kullanmak bu ürünlerin içinde bulunan tolüen (yanıcı hidrokarbür), formaldehit ve fitalat gibi kimyasal bileşenler nedeniyle fetüse zarar verebilir, yavaş büyüme, zihinsel gelişim sorunlarına yol açabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda yayınlanan araştırmalarda, anne karnındaki bebekleri kozmetik kimyasallara karşı en yüksek oranda korumak gerektiğinin altı çizilmektedir.

Tolüren: Oje çıkarmaya yarayan aseton gibi kimyasalların üretiminde kullanılan ve Güney Amerika’ya özgü Tulu ağacından elde edilen, renksiz ve berrak bir madde olan tolürene maruz kalmak sinir sistemine zarar vermektedir.

Hamilelikte yüksek düzeyde tolürene maruz kalmak fetüste, aralarında zihinsel gelişim sorunlarında bulunduğu doğum kusurlarına neden olabilmektedir.

Formaldehit: Oje ve diğer kozmetik ürünlerde koruyucu madde olarak kullanılan formaldehit günümüzde sağlık kurumlarının baskısıyla kozmetik ürünlerden çıkarılmaya başlanmıştır ancak hala bazı markalar bu bileşeni ürünlerinde kullanmaktadır.

Fitalat (Pitalik): Oyuncaklar, gıda paketleri, vinil döşeme, oje ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan fitalat’ın hamilelikte zararları üzerine kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte özellikle anne ve bebek sağlığı alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları bu bileşeni içeren kozmetiklerin kullanımını önermemektedir.

Kaynaklar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın