Hamilelikte Yaşanan Gaz Sancıları

Hamilelikte Yaşanan Gaz Sancıları

Hamilelik beraberinde bazı rahatsızlıklar getirebilir fakat kadınlar tüm bu rahat bozan semptomları ve işaretleri, hamileliğin sonunda dünyaya gelecek olan güzel bebeği düşleyerek göğüslerler. Gaz sancıları da hamilelikten kaynaklanan bazı fiziksel rahatsızlıklardandır. Aşırı derecede yaşanan gaz sancıları bazı tedaviler uygulanarak ve beslenme şeklindeki değişikliklerle minimize edilebilir. Bu yazıda gaz sancılarını azaltmanın yollarını anlatacağız. Fakat bundan önce gaz sancılarına neyin sebep olduğuyla başlayalım.

Gaz Sancılarının Sebepleri

Hamilelikle beraber vücutta köklü değişiklikler yaşanır. Bu değişikliklerin başında ise hormon dengelerindeki değişim vardır. Projesteron hormonu hamilelik süresince maksimum seviyededir. Bu hormon vücutta sindirim işlemini yavaşlatır ve sonuç olarak besinler bağırsakta daha uzun süre geçirirler. Sindirim kanalında uzun süre bekleyen bu besinlerden açığa çıkan gaz, karın bölgesinde kramplara ve gaz sancılarına sebep olabilir. Gaz sancılarının bir başka sebebi de, genişleyen ve gelişen uterus’un mideye ve bağırsaklara baskı yapmasıdır. Bu sindirim sistemine normalden daha az yer bırakarak hamilelik süresince gaz sancılarına yol açabilir.

Hamilelik Süresince Yaşanan Gaz Sancılarının Tedavisi

Kadınlara gebe iken gaz sancılarının tedavisiyle ilgili ilaç kullanmaları tavsiye edilmez. Her zaman doktorunuza başvurmalı ve ondan neler yapılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Fakat gaz sancılarını kontrol etmenin en iyi yolu yediklerinizi kontrol etmek ve doğru şekilde beslenmektir. Bunların yanında yapılacak egzersiz de sıkıntılarınızı neredeyse ortadan kaldıracaktır. Gebelik boyunca gaz üreten yiyeceklerden olan fasulye, brokoli, lahana, kabak gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Gaz üretimi genellikle lifli yiyeceklerle alakalıdır çünkü liflerin sindirilmesi uzun sürer ve lifli besinler sindirim kanalında daha uzun süre bulunurlar. Fakat lifli besin bol suyla birleştiğinde vücudunuza çok faydalı olacaktır. Bu yüzden belki de yapmanız gereken şey, diyetiniz üzerinde değişiklikler yaparak ve bu değişikliklerin vücudunuzda yaptıklarını not ederek yaparak hangi besinlerin size dokunduğunu bulmak olabilir.

Kızartmaları menünüzden çıkarmak da size bu konuda yardımcı olacaktır. Soda ve diğer asitli içecekler gaz üretimini artırabilir. Bol su içmek ise sindirim sürecine yardım eder ve muhtemel gaz kramplarından ve sancılarından kaçınmanızı sağlar. Hamilelik süresince beslenme çok önemli olduğundan mümkün olduğunca dengeli beslenmeye ve çeşitli besinleri tüketmeye dikkat etmelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın