Hamilelikte Yaşanan Mide Bulantısının Tedavisi

Hamilelikte Yaşanan Mide Bulantısının Tedavisi

Hamilelik süresinde mide bulantısı hissi ilk 3 ayın sonunda başlayarak doğum anına kadar sürer. Baş dönmesi ve mide bulantısı hamile kadınların kendilerini yorgun ve kırgın hissetmelerine neden olabilir. Hamile kadınlarda görülen bu mide bulantısı aynı zamanda kusmalara ve iştahsızlığa yol açabilir. Aşağıda hamilelik süresince yaşanan mide bulantısı hissi ile başa çıkmak için birkaç yol bulunmaktadır.

Diyet

Mide bulantısı dalgalarını kontrol etmek için dengeli beslenmek çok önemlidir. Hamilelik süresince kadınlara, midelerinin ne çok dolu ne de çok boş olmaması için kısa aralıklarla, küçük ve çok sayıda öğün şeklinde yemek yemeleri tavsiye edilir.

Yağlı besinler ve kızartmalar kesinlikle kaçınılması gereken şeylerden ikisidir.

Hamile bir kadının dışarıdayken acıktığında bir şeyler atıştırması için çantasında kraker, tost ekmeği gibi besinler taşıması gayet iyi olacaktır. Hamilelik süresince sulu meyvelerden ve yapraklı sebzelerden oldukça fazla tüketilmelidir.

Akşam yemeğinden hemen sonra uyumak da yorgunluk hissini ve mide bulantısını artıran etmenler arasındadır.

Doğum Öncesi Vitaminleri ve Demir Takviyesi

Hamilelik süresine, beslenme dengesinde her kadına demir takviyesi alması tavsiye edilir. Bu takviye günlük yaklaşık 30 miligram civarındadır. B6 vitaminini de içeren doğum öncesi vitaminleri hamilelik süresince yaşanan mide bulantısını ve kusmaları minimuma indirir. Aynı zamanda folik asit bebeğin gelişiminde çok faydalıdır. Günlük folik asit alımı 400-600 mcg arasında olmalıdır. Ancak her anne adayının vitamin ve demir ihtiyacı aynı değildir. Bu yüzden vitamin ve diğer besin takviyelerini mutlaka doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Akupunktur

Akupunktur, hamilelik süresince yaşanan mide bulantısı hissine en iyi gelen tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda akupressure bantları da akupunktur etkisi yaratmaktadır. Bu Çin tedavisinde, pericardium p6 olarak bilinen bir nokta uyarılır. Bu nokta el bileğindeki ilk kırışıkta bulunmaktadır. Bu noktaya yapılan baskının mide bulantısını büyük ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır. Bu tür tedavilerle sabah yorgunluğundan ve mide bulantısından çok sayıda kadın kurtulmuştur.

Eğer hamileliğiniz sürecinde akupunktur yardımıyla mide bulantısı ile baş etmeye karar verirseniz istenmeyen sonuçlar yaşamamak için bir uzman yardımı almalı ve bu gibi alternatif tedavi yöntemlerini doktor kontrolünde gerçekleştirmelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın