Hardal Yağının Cilde Faydaları

Hardal Yağının Cilde Faydaları

Hardal yağının saça faydalarını ve saç bakımı için kullanıldığını biliyordum ama bir forumda okumadan önce cilde faydaları hakkında bir bilgim yoktu. Biraz araştırma yaptıktan sonra cilt mantarına iyi geldiğini ve özellikle saç derisini, saç köklerini ilgilendiren bazı cilt hastalıklarına karşı kullanılabileceğini öğrendim. Tabii herkes için aynı olumlu etkiyi göstermiyor ve hassas ciltlerde tahrişe yol açabiliyormuş. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce elinizin üst kısmına bir miktar sürüp alerji testi yapmanızı öneririm.

Hardal Yağı Kullanımı

Hardal yağı, saç bakımında, saç derisindeki mantar hastalıklarının tedavisinde ve saçın grileşmesini önlemede kullanılıyor. Ayrıca, kuru ve yıpranmış saçları tekrar eski sağlığına kavuşturmak için tavsiye edilen doğal yağlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Saçı yumuşatırken çevresel faktörler nedeniyle hızlanan saç dökülmesini durdurduğu söyleniyor.

Hardal yağının cilde faydaları konusunda ise farklı görüşler var. Bazıları hardal yağının cilde direk temasının ciltte yanmaya ve tahrişe neden olduğunu belirtirken bazı kullanıcılar, bunun hardal yağının nasıl üretildiğiyle ilgili olduğunu ve yağın kan dolaşımını arttırarak cildin görünümünü geliştirdiğini söylüyor.

Cilt bakımında, yemeklik ve organik olan hardal yağı kullanılması tavsiye ediliyor. Hardal tohumlarını suyla ezerek evde yapılan hardal yağı, hassas ciltleri tahriş eden ve alerjiye neden olan “Allyl Isothiocyanate”den fazla miktarda içeriyormuş.

Cilde Faydaları

Hardal yağıyla düzenli olarak masaj yapmak toksinlerin, fazla su ve tuzun cilt gözeneklerinden atılma sürecini hızlandırabilir. Bu uygulama aynı zamanda kan dolaşımını arttırıyor ve cilt hücrelerine daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

Hardal yağı, antiseptik ve anti bakteriyel etkisiyle, mantar ve benzeri cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir.

Sonuç olarak hardal yağı cildi geliştiren bazı faydalar sağlasa da, yakıcı etkisinden korunmak için hangi hardal yağını cilt yüzeyinde kullanacağınıza dikkat etmelisiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın