Haşimoto (Hashimoto) Tiroiditi Tedavisi

Haşimoto (Hashimoto) Tiroiditi Tedavisi

Bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar yüzünden vücudu korumak için salgılanan antikorlar tiroit bezi üzerinde olumsuz etki yaparak bezin salgılaması gereken hormonları yeterince salgılamamasına yol açar. Haşimoto tiroidi adı verilen bu hastalık hipotiroit hastalıkları arasında en sık görülenidir. Haşimoto tiroidi uzun dönem tedavi edilmezse kalpte büyüme ve kalbin durması, aşırı kilo alımı, kaslarda ve eklemlerde ağrılar, düşük ve akıl sağlığı üzerinde olumsuzluklar gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Haşimoto tiroidi esas olarak tiroit hormonu üretimini düşürdüğü için bu hastalığın tedavisinde tiroit hormonlarını normal düzeyine çekecek yöntemler kullanılmaktadır. Haşimoto tiroidi tedavisinde en sık kullanılan yöntem sentetik tiroit hormonu olarak işlev gören “levothyroxine” adlı ilacın günlük olarak kullanılmasıdır. Bu ilaç vücudun normal hormon düzeyinin korunmasına yardımcı olur. Haşimoto tiroidi hastalığının sizde ne düzeyde olduğuna bağlı olarak dozaj belirlenir. Zaman içinde ilaca olan ihtiyacınız azalıp artabileceğinden periyodik olarak doktor kontrolü ve testler yapılır.

Haşimoto tiroidi belirtileri kişiden kişiye farklılıklar göstermekle birlikte bazı belirtiler diğer hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Ancak ailenizde bu hastalıklar ilgili geçmişi olan bireyler varsa sizde de Haşimoto tiroidi olma olasılığı yüksektir.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.