Hassas Ciltler İçin Bakım Tavsiyeleri

Hassas Ciltler İçin Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler için cilt bakımı sadece kozmetik cilt bakım ürünleri seçmekten ibaret değildir. Hassas ciltler beslenme alışkanlıklarından çevresel faktörlere kadar pek çok farklı etkene karşı düşük tolerans gösterir. Bu yazımızda hassas ciltler için bazı bakım tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Hassas cilde sahip olan kişilerin ciltlerinde çeşitli kimyasal bileşenler içeren kozmetik kremler, sıcak, soğuk ya da rüzgar gibi hava koşulları gibi etkenler kırmızı alanlar, tahriş ve kırmızı noktalar oluşabilmektedir. Hassas bir cildiniz varsa aldığınız gıdalardan günlük cilt bakımı rutininize kadar her aşamada bilinçli ve özenli olmalısınız.

Her insanda cildin hassaslık düzeyi aynı değildir. Bazı insanların ciltleri çeşitli kremlere karşı tepki verirken diğerlerinde böyle bir sorun yaşanmaması normaldir. Yine bazı ciltlerde sık sık alerjik reaksiyonlar yaşanırken diğerlerinde bu dönemler çok hafif olarak atlatılmakta ya da hiç yaşanmamaktadır.

Hassas Ciltlerde Sık Görülen Sorunlar

Hassas cilde sahip olan kişiler genellikle kırmızı alanların oluşması, deri üzerinde tahrişlerin meydana gelmesi ve lekelerin oluşması gibi sorunlarla sık sık karşı karşıya kalmaktadır. Bu tip sorunlar insanlarda sıkıntı yaratabilmekte ve özgüven sorunu yaşamalarına yol açabilmektedir.

Bu problemlerden kurtulmak için kullanılan kozmetik kremlerin ve cilt bakım ürünlerinin çoğu kimyasal maddeler içerdiğinden hassas ciltler üzerinde olumlu etkileri olmamaktadır. Hassas ciltler için bazı doğal ve bitkisel reçeteleri kullanarak doğru bir bakım yapmanız mümkün.

Hassas Ciltler İçin Doğal Bakım

Doğal ürünler kozmetik ürünlerin aksine organik oldukları için ciltte lekelerin, kırmızlıkların oluşmasına neden olmamaktadır. Aşağıda hassas ciltler için doğal ürünlerle nasıl bakım yapılacağı konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Beslenme ve Su Alımı

Aldığımız gıdalar tüm vücudumuzu olduğu gibi cildimizi de yakından ilgilendirmektedir. Ağır yağlı, şekerli gıdalarla beslenmek, çay ve kahve tüketimini kontrol altında tutmamak, sigara kullanımı gibi olumsuzluklar her ciltte olduğu gibi hassas ciltler üzerinde de sorunlar yaratmaktadır. Bol bol taze meyve ve sebze yiyerek cildimizin sağlıklı görünmesini sağlayabiliriz. Hazır gıdalar dışında çok baharatlı ve acı yemeklerden de uzak durulmalı.

Su vücudumuzun temel ihtiyacı. İçindeki minerallere her an ihtiyacımız var. Günde yeterli miktarda su tüketmek cildimizin nemini koruması açısından çok önemli. Suyu çay kahve, hazır meyve suyu gibi dolaylı yoldan almak yerine direk olarak su için. Bu sayede cildiniz ihtiyacı olan doğal nemini koruyacaktır.

Hassas Ciltler İçin Doğal Maskeler

Yağlı, kuru ya da hassas.. cilt tipiniz ne olursa olsun evinizde ya da markette kolaylıkla bulabileceğiniz doğal ürünler ile cilt bakım maskeleri hazırlayıp düzenli olarak uygularsanız sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz. İşte size bir kaç doğal ve bitkisel cilt bakım maskesi ve bakım önerisi.

1. Yüzünüzü baden yağı ya da jojoba yağı ile temizleyin. Makyajınızı da bu yağlarla çıkarabilirsiniz.

2. Eşekkulağı demlediğiniz suyu ılıdıktan sonra iyi bir toner olarak kullanabilirsiniz.

3. Yulaf unu ve greyfurt karşımı ile hazırladığınız doğal cilt bakım maskesini yüzünüz için doğal peeling maskesi olarak kullanabilirsiniz.

4. Mevsim meyvelerini karıştırarak bir maske hazırlayabilirsiniz.

5. Yoğurt ve salatalık karışımı gözeneklerin sıkılaşması ve cildinizdeki fazla yağın alınmasına yardımcı olur.

6. Meyan kökü özellikle hassas ciltler için iyi bir doğal üründür. Kozmetik krem alırken içinde meyan kökü bulunanlardan seçim yapabilirsiniz.

7. Cildinizde lekeler ve kırmızılıklar oluştuysa bunları azaltmak için yeşil çay kullanabilirsiniz.

8. Aloe vera yağı cildi yumuşatır ve kelerin görünümünü kısa sürede azaltır. Aloe vera yağını direk olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Bu doğal ve bitkisel cilt bakım ürünlerini ve maskelerini kullanırken bile dikkatli olmalısınız. Çünkü hassas bir cildiniz varsa bu ürünlere karşıda alerjik reaksiyon göstermeniz mümkün.

İster kozmetik ister doğal bir ürün olsun yüzünüzün tamamında kullanmadan önce olası alerjik tepkilere karşı cildin küçük bir bölgesine sürerek test edin.

Tüm çabalarınıza rağmen cildinizdeki lekeler ve kızarıklıklar devam ediyorsa bir cilt doktoruna danışarak ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın