Hassas Ciltler İçin Doğal Maskeler

Hassas Ciltler İçin Doğal Maskeler

Eğer hassas bir cildiniz varsa kurutucu ve tahriş edici etkisi bulunan pek çok sabunu (özellikle kokulu olanları) yüzünüzden uzak tutmalısınız. Hatta “nemlendirici sabun” diye tanıtımı yapılan bazı sabunlar da cildinizde kızarıklığa ve kuruluğa neden olabilir. Cildi temiz tutmak sivilce ve siyah nokta oluşumunun en düşük seviyede kalması  için önemlidir. Bunun dışında bol bol su içmek hem cildinizin görünümünü geliştirir hem de daha yumuşak ve nemli olmasını sağlar. Hassas ciltler için doğal maskeler ise cildi tahriş etmediği ve sakinleştirdiği bilinen yoğurt, aloe vera, yulaf ve bal kullanılarak hazırlanabilir.

Hassas Cilt İçin Doğal Maske Tarifleri

Yoğurt Maskesi: Yoğurt maskesi hassas ciltlere olduğu kadar diğer tüm cilt tipleri içinde oldukça faydalı bir maskedir. Cildi yağlı olanlar maskeyi hazırlarken bir kaç damla limon kullanabilirler. Kuru cildi olanlar ise kullandıkları bal miktarını arttırabilirler. Maske için ihtiyacınız olan malzemeler 2-3 kaşık yoğurt, 1-2 kaşık yulaf ezmesi.

İkisini karıştırdıktan sonra ve cilt tipinize göre, seçtiğiniz diğer malzemeleri ekledikten sonra yüzünüze eşit miktarda yayın. 15 dakika bekleyip ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yumurta Akı ve Yulaf Ezmesi Maskesi: Hassas ciltler için nemlendirici özelliği olan bir maskedir. 1 adet yumurta akını yoğun kıvama gelecek miktarda yulaf ezmesiyle karıştırarak yüzünüze sürün. 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bal ve Muz Maskesi: Bu maske, yağlı cildi temizler, besler ve yumuşatır. Maskeyi hazırlamak için kabuğunu soyduğunuz 1 adet muzu çatalla iyice ezin ve yarım yemek kaşığı balla karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Cildiniz aşırı yağlıysa bir kaç damla limon veya portakal suyu ekleyebilirsiniz.

Diğer Bakım Önerileri

Ölü Deriyi Temizlemek: Yüzünüzdeki ölü deri tabakasını temizlemek için 3 alternatifiniz var. Birincisi kimyasal peeling; ki hassas cildin kimyasal peeling sonrası toparlanması için uzun süreler gerekebilir, ikincisi; kozmetik peeling maskeleri, üçüncüsü ise peeling etkili, ev yapımı doğal maskeler. Kozmetik peeling maskeleri içinde %100 meyve özleriyle üretilmiş olanları kullanabilirsiniz. Evde peeling etkili uygulamaları içinse birkaç örnek vereyim.

Esmer Şeker: Daha önce esmer şekerle peeling yazısında şeker kullanarak ölü deriyi nasıl temizleyebileceğinizi anlatmıştım. O sayfadan hazırlanış ve uygulanışı hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Badem: 1 avuç bademi havanda iyice ezin. Arasında yüzünüze sürerken cildinizi çizebilecek büyük parçacıklar kalmamasına dikkat edin. Daha sonra 2-3 çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırarak, parmak uçlarınızla yüzünüze sürebilirsiniz.

Mısır Unu: Bir miktar mısır ununu bir kaç çay kaşığı Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak yüzünüze masaj yapabilirsiniz.

Yeşil Kil Maskesi: Cildi derinlemesine temizleyen yeşil kil maskesi hakkında bilgileri ise yeşil kil maskesi yapımı sayfamızda bulabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın