havuc-suyunun-faydalari

Havuç Suyunun Faydaları

Bugs Bunny’nin elinden düşürmediği havucun sayısız faydası vardır. Zengin bir mineral ve besin kaynağı olan havucun faydalarından bazıları görüşü geliştirmesi, kanseri önlemeye yardımcı olması, daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasına yardımcı olması ve yaşlanmayı yavaşlatmasıdır.

Peki, havuç suyunun faydaları nelerdir? Öncelikle belirtmeliyiz ki havuç suyunu bu kadar faydalı yapan yüksek miktarda beta-karaten, vitaminler ve potasyum içermesidir. Şimdi havuç suyunun faydalarına bir göz atalım.

Havuç Suyunun Sağlığa Faydaları

Kolesterolü Düşürür

Havuç suyunun içerisinde yer alan potasyum, kolesterol seviyelerinin düşürülmesini sağlayabilir. Havuç suyu karaciğerdeki yağları azalttığı için karaciğer için de faydalıdır. Potasyum ile beraber, manganez ve magnezyum kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabet riskini azaltır.

Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

Havuç suyunun içerisinde yer alan K Vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Kanseri Önler

Havuç suyu kanser karşıtı görev görür. Havuç suyunun içerisinde yer alan karotenoyidlerin daha fazla alınması prostat, kolon ve göğüs kanseri görülme riskini azaltabilir.

Cilde Çeşitli Faydaları Vardır

Potasyum, ciltteki kuruluğun önlenmesine ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin nemini korumasını da sağlar.
Havuç suyu, temel yağlar bakımından zengin olduğu için cildin akneden korunmasına da yardımcı olur.

Doğum Öncesi Dönem İçin Faydalıdır

Hamilelik süresince havuç suyu tüketmek göğüslerdeki sütün A Vitamini bakımından zenginleşmesini sağlayarak kalitesini arttırır. A Vitamini’nin hücre büyümesine yardımcı olma özelliği ise fetüsün büyümesi için gereklidir.
Hamileliğin son 3 ayındaki havuç suyu tüketimi ise çocuklarda oluşabilecek tehlikeli enfeksiyon riskini azaltır. Havuç suyu ayrıca zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Havuç suyu hem besleyici, hem de az kalorili bir içecek olması sebebiyle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilir. İçeriğindeki doğal şekerler sebebiyle şeker ilave etme ihtiyacı duyulmaz ve tadı da oldukça güzeldir.

Havuç suyunun içerisinde yer alan fosfor kasların inşa edilmesini, onarılmasını ve korunmasını sağlar. A Vitamini ise yorucu bir antrenman sonrası vücudun iyileşmesine ve kasların gelişmesine yardımcı olur.

Havuç suyunun içeriğindeki B Vitaminleri ise kasların inşa edilmesine, metabolizmanın gelişmesine ve böylece kilo kaybedilmesine yardımcı olur. B Vitaminleri ayrıca kilo kaybının durmasına yol açan stres ve depresyonun azalmasına yardımcı olur.

Havucun bileşenlerinden bir diğeri olan demir ise vücudun oksijen taşıma kapasitesini arttırarak daha fazla egzersiz yapılabilmesini sağlar. Daha fazla egzersiz yapmak ise kilo kaybını arttırabilecek etkenlerden bir tanesidir.

Havuç suyu lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirime yardımcı olur ve diyet yapan kişinin daha uzun süre kendini tok hissetmesine yardımcı olur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi havuç suyu vücudu temizler ve toksinlerden arındırır. Bu ise kilo kaybına yardımcı olur. Taze havuç suyu sindirim sistemini toksin, atık ve sindirimi güç maddelerden arındırarak obezitenin tedavi edilmesine ve obeziteden korunulmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir ve Kalp Rahatsızlıklarını Kontrol Eder

Beta-karoten içermesi sebebiyle zengin bir A Vitamini kaynağıdır. A Vitamini bakımından zengin olması görüşünüzü geliştirir ve günlük düzenli kullanım kalp rahatsızlıklarını ve inmeleri önleyebilir. A Vitamini ayrıca iç organların astarının sağlığını koruyarak hastalık yapacak organizmalar tarafından enfeksiyon kapmasını önler.

Görme Yeteneğini Geliştirir

Birçok kişi havuç suyunun görme yeteneğini geliştirdiğini bilir ancak bunu nasıl yaptığı konusunda fikri yoktur. Bunun sebebi havuç suyunun içerisinde beta-karoten ve lütein bulunmasıdır. Bu bileşenler retinada yoğun bir şekilde bulunmaktadır ve özellikle gece görüşünü korumaktadır. Karaciğer beta-karoteni A Vitamini’ne dönüştürür ve bu bileşik retinaya giderek rodopsine dönüşür. Rodopsin ise sağlıklı bir gece görüşü için gereklidir.

Akciğer Sağlığını Destekler

Havuç suyu akciğer sağlığını destekler ve solunum sistemini enfeksiyon riskine karşı korur. Ayrıca sigaranın kötü yan etkilerine karşı konulmasına yardımcı olur. Havuç suyunun A Vitamini bakımından oldukça zengin olması, sigara içenlerin en büyük risklerinden birisi olan amfizem riskinin azalmasına yardımcı olur.

Havuç Suyunun Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Karaciğer fonksiyonlarını geliştirir.
 • Kan asiditesinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Cildin aknelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Kansızlıkla savaşır.
 • Ateroskleroz, astım, kolesterol, ülser ve kabızlık gibi rahatsızlıklara faydası vardır.

Havuç Suyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 1 bardak havuç suyu yaklaşık 80 kaloridir. Günlük 2000 kalori alan bir kişi için 80 kalori toplam kalorinin yaklaşık %4’üdür. Bu sebeple de havuç suyu güzel bir seçenektir.
 • Bir bardak havuç suyu içtiğinizde günlük potasyum ihtiyacınızın %18’ini karşılamış olursunuz.
 • Yine bir bardak havuç suyu içtiğinizde günlük demir ihtiyacınızın %7’sini karşılamış olursunuz.
 • Sadece 100 g havuç suyunda 3 miligram C Vitamini bulunur ve C Vitamini bağışıklık sistemi için gereklidir.
 • Yine 100 g havuç suyunda 0,3 miligram E Vitamini bulunur ve E Vitamini de hormonların sentezi ve sağlıklı hücrelerin korunması için gereklidir.
 • Havuç suyu bazı B Vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. 100 g taze havuç suyunda 0,01 miligram B1 Vitamini bulunur ve B1 vitamini sinir sistemi ve beynin düzgün işlemesi için gereklidir. Bunun yanı sıra 0,02 miligram B2 Vitamini bulunur ve B2 Vitamini de sağlıklı görüşün ve metabolizmanın korunması için gereklidir.
 • Bazı araştırmacılar havucun kan şekeri düzenlemeye yardımcı olduğunu düşünür. Bunun sebebi ise yüksek miktarda karotenoyid içermesidir.
 • Daha koyu renkli havuçlar daha fazla karoten içerir.
 • Havuç suyu tatlımsıdır ve bunun sebebi de doğal şeker içermesidir. Bu sebeple diyabet hastaları havuç suyu tüketmeden önce ne kadar tüketebilecekleri konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın