Havuç Yağının Saça Faydaları

Havuç Yağının Saça Faydaları

Günümüzde saç bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin pek çoğu meyve özleri ve doğal yağlar içeriyor. Ancak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesi için bu kozmetiklerden satın almanız şart değil. Çünkü bu yağlar aktarlarda %100 doğal olarak bulunabilir. Saç bakımında kullanılan yağlar arasında yer alan havuç yağı, diğer adıyla “havuç çekirdeği yağı” içerdiği vitaminlerle saçı güçlendirir, koparak dökülmeleri azaltır ve saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Havuç yağı adından da anlaşıldığı üzere havucun kurutulmuş tohumlarının su buharı damıtımı yapılmasıyla elde edilir. Bu faydalı yağ, antibakteriyel yapısı ve iyileştirme özelliği ile meşhur olmuştur. Kuru cilde, kafa derisine ve saça nemin nüfuz etmesini ve tutulmasını sağlar. Havuç yağını tek başına bölgesel kullanmak ya da başka yağlar ile karıştırarak kullanmak tamamen sizin seçiminiz. İstediğiniz tarifle havuç yağını kullanabilirsiniz.

Havuç yağı(havuç tohumu yağı) cildin üst tabakasındaki hücrelere yağ vererek kuru cildi yumuşatır. Ciltten buharlaşarak kaybolan nemi cilde geri kazandırır. İyileştirme özelliği sayesinde cilt dokularını yumuşatır. Bu özelliği sayesinde egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde (özellikle ciltte aşırı kuruluk, pullanma, dökülme vb görülüyorsa) sıklıkla kullanılması tavsiye edilir. Havuç yağı bunun yanı sıra böbreklerde ve midede görülen kanserin tedavisinde etkililir. Ayrıca midede görülen ülser gibi rahatsızlıkların tedavisinde oldukça başarılıdır. Antiseptik ve antiviral özelliği ile çeşitli enfeksiyonların tedavisinde güçlü bir silahtır. Antiseptik özellikleri enfeksiyonlara karşı tedavi sağlar. Havuç yağı aynı zamanda detoks etkisi de gösteriri. Kandaki, böbreklerdeki ve dokulardaki zehrin temizlenmesini, yani detoksu sağlar. Kan ve hüclerdeki ürik asit gibi toksinlerin atılmasını sağlar. Yumuşak ve pürüzsüz bir dokusu olan havuç yağı, aroma terapide yaygınca kullanılan yağlardan biridir.

Havuç Yağı ve Saç Bakımı

Havuç yağı, havuç bitkisinin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Antioksidanlar bakımından zengin olan bu yağ aynı zamanda yüksek oranda E, C, A vitaminleri, keratonin, beta karoten, potasyum içerir. Tüm bu vitaminler ve mineraller sağlıklı saçlar için uzmanların düzenli olarak alınmasını önerdiği besin ögeleridir. Havuç yağının başlıca kullanım nedeni, saçın sağlıklı uzaması ve saç köklerinin güçlenmesidir. Bu yağın saç sağlığı için diğer faydaları ise saç derisini nemlendirmesi, saç köklerine olan kan akışını arttırması ve dolayısıyla saç köklerini güçlendirmesidir.

Havuç yağının saçlar için belli başlı faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Saçları canlandırır ve uzamasını hızlandırır.
 • Kuru saç derisinin daha fazla sebum üretmesini sağlar, bu sayede tüm saç sağlığınızı destekler.
 • Saçların daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Çevreden gelen zararlara karşı (güneş ışınları, hava kirliliği gibi) saçları korur.

Havuç Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Turuncuya çalan amber rengi olan havuç yağını saç bakımında kullanmak istiyorsanız bu yağla saç derisine masaj yapabilirsiniz. Havuç yağı esansiyel bir yağ olduğu için oldukça güçlüdür ve bazı hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bunu önlemek için havuç yağını yarı yarıya zeytinyağı, badem yağı veya jojoba yağıyla incelterek kullanabilirsiniz.

Saç Maskesi: Havucun vitaminler açısından zengin ve nemlendirici özelliğinin ne kadar güçlü olduğundan bahsetmiştik.

 1. 1 adet havuç ve 1 adet muzun kabuklarını soyun.
 2. Meyveleri küçük küçük doğrayıp bir kaba alın ve karışımın içine bir miktar zeytin yağı ekleyin.
 3. Bir mikser yardımıyla iyice karıştırın.
 4. Malzemelerin yoğun (koyu) kalmadığından ve iyice karışmış olduğundan emin olun.
 5. Karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Ardından şampuan ile saçlarınızı iyice temizleyin.

Saç maskesinde havucun varlığı saçların uzamasını sağlayacak ve saç dökülmelerini azaltacaktır.

Maske hazırlamadan da havuç yağı ile saçlarınızı nemlendirmeyi deneyebilirsiniz. Bir kabın içinde yarım bardak havuç yapını ısıtın ve saçlarınıza yedirerek sürün. Bu işlemin ardından saç uçlarına kullandığınız nemlendirici özellikli saç kreminizi de sürebilirsiniz. Bir bone yardımıyla saçlarınızı kapatıp 30 dakika boyunca saç kurutma makinesini saçlarınıza tutun. Ardından bol suyla saçlarınızı durulayın. Durulamanın ardından saçlarınızın ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Şampuan Öncesi Havuç Uygulaması

Bu önerimiz de saçlarını sürekli yağlamaktan sıkılanlar için. 1-2 det havucu yıkayıp kabuklarını soyun ve havuçları küçük parçalar halinde doğrayın. Doğradığınız havuçları zeytin yağıyla veya arzu ettiğiniz bir başka esans yağ ile karıştırın. Karışımı 5 dakika boyunca ısıtın. Isıttıktan sonra içine bir miktar kaymak ekleyin ve mikser yardımıyla iyice çırpın. Sonunda smoothie’ye benzeyen bir karışım elde etmiş olacaksınız. Saçlarınıza masaj yaparak sürün ve 30 dakika boyunca hiç dokunmadan bekleyin. Ardından şampuan ve bol su ile durulayın. Şampuan öncesi yapacağınız bu uygulama saçlarınızı daha sağlıklı yapacak.

Saçların Daha Güçlü Olmasını Sağlayan Havuç Yağı Uygulaması

Tarif 1:

 1. Yarım bardak havuç yağını kaynatın.
 2. Saçlarınızı kısımlara ayırın ve havuç yağını direk saç derisine uygulayın.
 3. Yağı tüm saçınıza yaydıktan sonra yavaş ve düzenli hareketlerle masaj yapmaya başlayın.
 4. 15 dakika boyunca saç derinize masaj yaptıktan sonra yağın saç deriniz tarafından tam olarak emildiğini göreceksiniz.
 5. Bir banyo bonesiyle saçlarınızı kapatın ve 1 saat boyunca bir kurutucunun altında oturun ya da saç kurutma makinesini saçlarınıza tutun.
 6. İşlemin ardından saçlarınızı iyice durulayın.

Tarif 2:

 1. 1 yemek kaşığı elma sirkesine 3-5 damla havuç yağı damlatın.
 2. Karışıma 2 bardak su ekleyin.
 3. Saçlarınızı şampuanladıktan ve duruladıktan sonra, hazırladığınız bu karışımı son durulama suyunuz olarak kullanın.
 4. En yüksek faydayı almak için saçlarınızı soğuk suyla durulamadan önce elma sirkesi ve havuç yağı karışımını döktükten sonra 5-10 dakika bekleyin.

Havuç yağını, saçlarınız hafif nemliyken, parmak uçlarıyla saç derisine dairesel hareketlerle fazla bastırmadan masaj yaparak saç derisine sürün. 10-15 dakikalık masaj yeterli olacaktır. Daha sonra bir 15 dakika daha yağın cilde nüfuz etmesini bekleyin. Gündelik olarak kullandığınız şampuanla yağı saçlarınızdan ve saç derisinden temizleyebilirsiniz.

Daha parlak saçlar için 1 su bardağı sirkeyi 7 su bardağı normal su ile karıştırarak durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra saçınızdaki fazla suyu havluyla alın ve doğal kurumaya bırakın. Saçınız kurudukça sirke kokusu da gidecektir.

Havuç yağı bakımını saçların daha fazla yıprandığı yaz aylarında 4 günde bir, kış aylarında ise haftada 1 tekrar edebilirsiniz. Havucun saça faydalarından yararlanmak için sadece yağla bakım yapmak yerine daha fazla havuç yemeye çalışın.

Cildimiz için Nasıl Kullanacağız?

 • Havuç yağını cildinize direk uygulayabilirsiniz. 4-5 damla havuç yağını zeytin yağı veya başka bir esans yağ ile karıştırın ve cildinize direk sürün. Bu işlemi gece yatmadan önce düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Bu bakım cilt kırışıklıklarının ve çizgilerin azalmasında etkilidir.
 • Kuru saçlara sahipseniz şampuanınıza birkaç damla havuç yağı ekleyebilirsiniz. Kuru ciltler de havuç yağı, süt ve balın faydalarını ciltlerini nemlendirmek için kullanabilirler.
 • Evinizde kullandığınız bir vücut losyonuna veya kremine birkaç damla havuç yağı ekleyip iyice karıştırın. Her gün havuç yağı eklediğiniz bu kremi sürmek cildinizin nemini hiç kaybetmemesini sağlayacaktır.
 • Eğer saçlarınız ve saç deriniz çok kuruysa ve nemlendirme özelliği için bu tarifleri kullanmayı tercih ediyorsanız, uygulamaları haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Şunları Unutmayın

 • Havuç yağı annenin ve bebeğin sağlığını etkileyebileceği için hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Hamilelerin yanı sıra epilepsi ve astım hastaları da havuç yağının kullanımından uzak durmalıdır.
 • Havuç yağının aşırı kullanımı kusmaya sebep olabilir.
 • Havuç yağını mutlaka bir başka esans yağ ile (zeytin yağı, hindistan cevizi yağı gibi) karıştırarak cildinize uygulayın. Başka yağlarla kullanmak cildin irite olmasını engeller. Uygulamanızın ardından güneş ışığından mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.
 • Havuç yağı gibi diğer başka faydalı önerileri ve tarifleri uygularken her zaman dikkatli uygulamaya ve aşırı miktarda kullanmamaya özen gösterin, faydayı zarara çevirmeyin.

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın