Hipoksemi Nedir?

Hipoksemi Nedir?

Hipoksemi kısaca kanın yeterli miktarda oksijene sahip olmamasıdır. Hipoksemi nedir ve hipoksemi hastalığının çeşitleri hakkında bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Vücudumuzun her hücresi görevini tam olarak yerine getirebilmek için oksijene ihtiyaç duyar. Her nefes alışımızla vücudumuza giren oksijen akciğerler tarafından işlenir. Nefes alışverişi irtifa gibi nedenlerden dolayı oksijen azlığı yaşanan bölgelerde zorlaşabilir ve daha hızlı nefes alıp vermek gerekebilir. Hızlı nefes alıp vermenin nedeni vücudun yeteri kadar oksijen alamamasıdır. Kandaki oksijen miktarının az olması ve kan basıncının bölgesel olarak düşük olması durumuna hipoksemi adı verilir. Peki, hipoksemiye yol açan nedenler nelerdir birlikte göz atalım.

Hipoksemi

Kandaki hemoglobin oksijen yoğunluğu %90’ın altına düştüğü durumlarda hasta hipoksemi hastalığıyla karşı karşıya demektir. Akciğerlerdeki havanın normalden az olması, bronşların düzgün çalışmaması gibi sebeplerle hipoksemi durumu oluşabilir. Hipokseminin farklı koşullarda oluşan farklı türleri bulunmaktadır.

Gece Oluşan Hipoksemi: Gece oluşan hipoksemi kandaki oksijen seviyesinin kişi uykuya geçtiği zaman azalmasıdır. Bazı durumlarda uyku apnesi olarak da adlandırılan gece hipoksemisi uykunun bölünmesine, düzgün nefes alıp vermekte zorluğa ve uykudan uyanınca nefes darlığına neden olabilmektedir. Gece oluşan hipoksemi genellikle kronik bronşit ve hipertansiyon sorunu olanlarda görülmektedir.

Tedaviye Cevap Vermeyen Hipoksemi: Hipoksemi türleri arasında adından da anlaşılacağı üzere en tehlikeli olanıdır. Kişinin kanındaki oksijen seviyesi hiç bir şekilde yükseltilememekte ve iyileşme görülememektedir. Bu hipoksemi akciğer kanallarında yaşanan sorunlar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

,

Hipoksemi Nedir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Zeynep Çakıcı 01 Mayıs 2016 #

    Bilgi tamam da, ne yapması, ne yemesi, ne yememesi gerekir böyle bir hastanın, bu gibi bilgilerde ekleseydiniz sonuna çok faydalı olurdu. Binbir türlü şey yazdım, herkes hastalığın tanımını yapmış sadece..

Bir cevap yazın