hizli-tirnak-uzatma-yollari

Hızlı Tırnak Uzatma Yolları

Şüphesiz bir kadının en önemli aksesuarlarından birisi tırnaklarıdır. Bu sebeple tırnaklarınızın bakımlı olması kullandığınız aksesuarların ve uyguladığınız ojenin de daha güzel görünmesini sağlar. Bununla birlikte, tırnaklarınızı güzel ve sağlıklı bir şekilde uzatmak her zaman çok da kolay olmayabilir. Ayrıca, herkesin tırnakları normal şartlar altında ayda yaklaşık 1 milimetre kadar uzar. Ancak birtakım koruma ve bakımlarla tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Uzun ve Sağlıklı Tırnaklara Nasıl Sahip Olunur?

Tırnaklarınız matris adı verilen ve kütikülün altında yer alan alandan büyür. Matris tırnağınızın yaşayan kısmıdır. Kütikül ise cildinizin matrisi koruyan kısmıdır ve bu sebeple tırnak sağlığı ve tırnak uzaması için oldukça önemlidir. Matrisin içinde yeni tırnak hücreleri büyüdükçe, eski tırnak hücreleri dışarı çıkmaya zorlanır ve sert bir hal alır.

Aşağıdaki teknikleri uygulayarak hızlı bir şekilde tırnaklarınızı uzatabilirsiniz:

 • Günlük aktivitelerinizde tırnaklarınızı kullanmaktan kaçınmalısınız. Örneğin telefonunuzu kullanırken ya da kutu içecekleri açarken tırnaklarınızı kullanmak yerine elinizin diğer kısımlarını kullanmalısınız.
 • Ev temizliği yaparken ya da bulaşık yıkarken eldiven kullanmalısınız. Böylece temizlik sırasında aşırı suya maruz kalarak yumuşayıp kırılma riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca bahçe işleriyle uğraşırken de tırnaklarınızı enfeksiyondan korumak, kurumalarını, zarar görmelerini ve doğal yağlarını kaybetmelerini önlemek için eldiven kullanmalısınız.
 • Gereksiz yere ve uzun uzun ellerinizi yıkamanız da tırnaklara zarar verecek, kurutarak kırılmasına neden olup uzamasını yavaşlatacaktır.
 • Kütikül tırnak matrisinizi bakterilerden koruyan bir bariyerdir. Bu sebeple kütikülleri kesmekten kaçınmalısınız. Bununla beraber kütiküllerin aşırı büyümesi de tırnaklarınızın uzamasını engelleyebileceğinden, tırnaklarınızı ılık suda iyice yumuşattıktan sonra kütikülleri geriye doğru itebilirsiniz. Böylece tırnaklarınız ölü deriden de arınmış olacaktır.
 • Tırnaklarınızın hızlı uzamasını etkileyen faktörlerden birisi de törpüleme şeklinizdir. Örneğin tırnaklarınızı kare şeklinde törpülemeniz çabuk kırılmasına ve uzamamasına yol açabilir. Tırnaklarınızı yuvarlak şekilde törpülemeniz ise daha az kırılmasını ve daha hızlı uzamasını sağlar. Bununla beraber tırnakları belirli aralıklarla düzgün şekilde törpülemek tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olur.
 • Tırnaklarınızı yemekten uzak durmalısınız. Bu alışkanlık tırnaklarınızın uzamasını engelleyeceği gibi tırnak yataklarınıza zarar vermenize de yol açacaktır. Unutmayın ki tırnaklarınız yavaş uzar ve onlara vereceğiniz zararın etkisi aylarca geçmeyebilir.
 • Beslenme şeklinizin de tırnaklarınız üzerinde ki etkisi büyüktür. Metabolizmanızın düzgün çalışması ve hücre yenilenmesinin sağlanması için gerekli vitamin, mineral ve yağların alınması gerekir. Özellikle yanlış diyet yapan kişilerde besin yetersizliği nedeniyle tırnakların uzaması yavaşlayabilir. A vitamini ve kalsiyum eksikliği durumunda tırnaklar kurur ve daha kolay kırılır hale gelir. Çinko eksikliği durumunda tırnaklarınızda beyaz noktalar oluşur. Yeterli B12 alınmaması ise tırnaklarda aşırı kuruluğa ve tırnaklarının renginin koyulaşmasına yol açabilir. Fındık, kepekli tahıllar, buğday tohumu, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve soya fasulyesi gibi gıdalar tüketmenizin tırnaklarınızı uzamasına olumlu katkısı olacaktır.
 • Günde en az 2 litre su içmek de tırnaklarınızın uzamasını olumlu yönde etkileyecektir.
 • Oje çıkarıcıları ayda iki kereden fazla kullanmaktan kaçınmalısınız. Oje çıkarıcı kullanmanız gerektiğinde ise tırnakları kurutmaları sebebiyle içerisinde aseton bulunanları kullanmamalısınız. Ayrıca tırnak güçlendirici ürünleri de kullanmanız tırnaklarınızın büyümesi açısından size yardımcı olacaktır.
 • Ellerinizin neme ihtiyacı olduğu kadar tırnaklarınızın da vardır. Bu sebeple ellerinize nemlendirici uygularken tırnaklarınıza da sürmeli ve elinizi her yıkayışınızdan sonra bu işlemi tekrarlamalısınız.
 • Tırnaklarınızı uzatırken renkli ojeler kullanarak ellerinizin daha çok farkında olabilirsiniz. Böylece ojelerinizin de bozulmaması açısından tırnaklarınızla daha fazla ilgilenecek, böylece onları da korumuş olacaksınız. Oje kullanmanız ayrıca tırnağınızda oluşan kırıkları daha kolay fark etmenizi ve hemen önlem almanızı da sağlayacaktır. Tabii burada unutulmaması gereken tırnaklarınızı havalandırmayı unutmamanızdır. Çünkü tırnaklarda devamlı oje olması tırnaklarınızın hava almasını engeller, zamanla cansızlaştırıp, sarartır ve yavaş uzamasına yol açar. En azından haftanın birkaç günü tırnaklara oje sürülmeyerek tırnakların hava alması sağlanmalıdır.
 • Uzun ve güzel tırnaklara sahip olmak çaba ve özel ilgi gerektirir. Bu sebeple sabırlı olmalı ve belirtilen teknikleri düzgün bir şekilde uygulamalısınız.

Tırnaklarınız Zayıfsa Onları Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Tırnaklarınızın uzaması için onları güçlendirmeniz de oldukça önemlidir. Bunun için ise tırnak güçlendirici ürünler kullanmanızın faydası olacaktır. Birçok kadın bu ürünleri nasıl kullanacağı konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Öncelikle tırnaklarınız belli bir güce ulaşana kadar sadece tırnak güçlendirici ürünü her gün düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Tırnaklarınız güçlenmeye başladıktan sonra, eğer istiyorsanız oje kullanmaya da başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise ilk önce tırnak güçlendiriciyi uygulayıp üzerine ojeyi sürmeniz ve son kata tekrar tırnak güçlendirici ürünü uygulamanızdır.

Ayrıca güçlü tırnaklara sahip olmak için onları düzenli olarak keserek düzeltmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise herhangi bir makas ile değil tırnak makası ile kesmeniz ve çok kısa kesmemeye özen göstermenizdir.

Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı, kakao yağı, argan yağı, çay ağacı yağı ya da jojoba yağı gibi doğal ürünlerle tırnaklarınızı nemlendirmenizin de onları güçlendirmek için faydası olacaktır. Diğer yandan C vitamini içeren limon ve portakal kabuğuyla tırnaklarınıza masaj yapmanız da tırnaklarınızın beslenmesini sağlayıp onları kuvvetlendirecektir.

Bunları Biliyor Muydunuz?

 • Tırnaklarınız yaz aylarında kış aylarına oranla daha hızlı uzar
 • Daha fazla kullandığınız elinizde ki tırnaklarınız daha hızlı uzar
 • Kadınların hamilelik dönemlerini göz ardı edecek olursak, erkekleri tırnakları kadınlara oranla daha hızlı uzar.

Kaynak:

, ,

Hızlı Tırnak Uzatma Yolları İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. asuman 01 Nisan 2015 #

  Arkadaşlar mevsimlerin tırnakların uzamalarıyla bir alakası olabilir mi? Sıcak aylarda tırnaklarım daha çabuk uzuyor sanki.

 2. elif 03 Mayıs 2015 #

  Tırnaklarımı yiyordum bıraktım ve burda yazılan her şeyi denedim ama tırnaklarım 1mm bile uzamadı.

Bir cevap yazın