Humatrope’nin Yan Etkileri

Humatrope’nin Yan Etkileri

Humatrope, somatropin olarak bilinen ve büyüme hormonlarıyla ilgili sorunlar için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç çocuklarda ve bazı yetişkinlerde gelişimi düzenlemek için kullanılır. Büyüme hormonu eksikliği, boy kısalığı ve kronik böbrek hastalıklarının tedavisinde Humatrope kullanılır. Humatrope enjeksiyon yöntemi ile hastalara verilir ve bazı yan etkilere neden olabilir. Bu ilacın kullanımı nedeniyle oluşan yan etkilerin ciddi sorunlara neden olmaması için ilaç kullanımı ve sonrasında sık sık doktorunuzla görüşmelisiniz.

Mide, Bağırsak ve Ürogenital Bölgeler Üzerindeki Yan Etkiler

Humotrope kullanımı nedeniyle mide, bağırsak ve ürogenital bölgelerde çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Bu ilacın kullanımı sonrasından bazı insanlarda dışkı renkleri değişebilir. Humotrope kullanımı kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca iştah kaybı, kusma ve mide ağrıları da görülebilen yan etkilerden bazılarıdır.
Solunum ve Solunum Yolları Üzerindeki Yan Etkiler

Humatrope kullanan hastalar sıra dışı solunumsal yan etkiler yaşamamak için sık sık doktorlarıyla görüşmelidir. Mayo Clinic internet sitesine göre bazı kişiler Humatrope kullanımı sonucu kanlı ve şiddetli öksürmektedir. Ayrıca bazı insanlarda yutma güçlüğü de görülebilir.

Sinir Sistemi Üzerindeki Etkileri

Humatrope kullanımı sonucu sinir sistemiyle ilgili bazı sorunlar görülebilir. Mayo Clinic’e göre bu ilacın kullanımından dolayı bazı insanlarda görme bozuklukları, renkleri ayırt edememe, yorgunluk, zayıflık ve bilinç kaybı gibi sinir sisteminden kaynaklanan sorunlar görülebilir.

Diğer Etkileri

Humatrope kullanan hastalar yan etkilerin ciddi sorunlara yol açmaması için sık sık doktor tarafından muayene edilmelidir. Mayo Clinic internet sitesine göre bazı hastalarda dişeti kanaması, yüz, el ve ayaklarda şişme gibi sorunlar meydana gelir. Ayrıca Humatrope kullanımı eklem ağrıları, adet (regl) döneminin uzaması ve normalden fazla kanama, kilo değişiklikleri ve deri renginin değişmesi gibi sorunlara da neden olur.

Aşırı Doz

Humatrope kullanan hastalar yanlışlıkla aşırı doz kullanması durumunda ilaç belirtilerinin farkında olmalı ve acil tıbbi yardım almalıdır. Aşırı doza bağlı olarak sırt ağrısı, el ve ayakların şişmesi, idrar hacminin artması ve soluk görünüm gibi sorunlar meydana gelir. Bu ilacın yüksek dozda tüketilmesi nedeniyle bayanlarda adet (regl) durması gözlenebilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın