hurma-sirkesi

Hurma Sirkesi Yapımı ve Faydaları

Hurma sirkesi, bulunması zor olsa da, sağlığımıza yararları açısından günlük beslenmemize dâhil edilmesi gereken özel bir sirkedir. Üstelik evde yapımı da çok kolaydır.

Hurma gibi besleyici değeri oldukça yüksek olan bir meyvenin, sirkesi de elbette şifa dolu. Hurmanın içerisindeki meyve şekerinin yoğunluğundan dolayı, sirkesinin tadı diğer sirkelere göre farklıdır. Elma ya da üzüm sirkesi kadar keskin bir tada sahip değildir. Daha tatlı ve hafif bir lezzeti vardır. Hurma sirkesi, genelde organik ürünler satan dükkânlar, aktarlar ve hurma ürünleri satışı yapan dükkânlardan temin edilebilir. Ancak, hurma sirkesini kendi imkânlarınızla evde hazırlamanız da gayet kolaydır. Eğer dışarıdan temin edemiyorsanız, size vereceğimiz basit tarifle hurma sirkesini kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Hurma meyvesi, çok yönlü bir meyvedir. Ayrıca bizler için kutsal bir anlamı da olan hurma, hemen hemen her evde sıklıkla bulunabilmektedir. Hurma meyvesi, hem tatlı atıştırmalık olarak tüketilebilirken, çeşitli tatlı tariflerinde de değerlendirilir. Fakat her ne şekilde kullanılırsa kullanılsın, hurmanın şifa veren yönlerinden her daim yararlandığımız değişmez bir gerçektir. Hurmanın sirkesi ise, hurmayı değerlendirmenin yöntemlerinden biridir. Sirkenin hayatımızdaki problem çözen rolü, hurmanın besleyiciliği ile birleştiğinde, ortaya muhteşem bir besin iksiri çıkar.

Hurma Sirkesinin Kullanım Alanları

Genelde Orta Doğu ülkelerinde ve Arabistan’da yaygın şekilde tüketilen hurma sirkesi, sofralardan eksik olmaz. Yemeklere lezzet versin diye kullanılan hurma sirkesi, klasik olarak salataların da iyi bir eşlikçisidir. Ayrıca ılık suya katılan bir miktar sirke sabahları aç karnına şifa niyetine içilebilmektedir. Bal ya da pekmezle tatlandırılan sirke, birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Bu sebeple ilaç gibi tüketilir. Hurma sirkesi, özellikle Arabistan’da turşu yapımında sıklıkla kullanılır. Ayrıca Arabistan’da hurma sirkesi, çok değerli bir içecektir ve vücuda kazandırdığı onca faydası sebebiyle, ‘gençlik iksiri’ olarak ifade edilmektedir.

Hurma Sirkesinin Faydaları

Kilo Vermede Yardımcı: Hurma sirkesini ılık suya ekleyip içmek, iştahınızı kontrolde tutmaya ve açlığı bastırmaya yardım eder.

Kanserden Koruyucu: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, hücrelerin hasar görmesine ve kanser hastalığına karşı koruyucudur.

Kalp Hastalıkları: Hurma sirkesi, kalbi güçlendirir.

Doğumda Kolaylık: Hamileler, hurma sirkesini doktorun onayını alarak, her gün düzenli olarak içerlerse, doğumda oluşabilecek ağrıları büyük ölçüde azaltabilirler. Hurma sirkesi, hormonları düzenlemesi ve vajinal kasları güçlendirmesiyle bilinmektedir. Buna ek olarak, doğum sonrası kanamanın az olmasını sağlar. Ve ayrıca yeni doğum yapan annelerin süt üretimini olumlu yönde etkilemektedir.

Aşırı Kanamalar: Hurma sirkesi yalnızca doğum kanamalarına olumlu etki sağlamakla kalmaz, vücuttaki tüm kanamalarda işe yarar. Örneğin; hemoroit kanaması… Ayrıca burun kanamalarında dışarıdan tampon yapmak da fayda sağlayacaktır.

Regl Ağrıları: Regl aralıklarını düzene sokan hurma sirkesi ayrıca regl ağrılarının da çaresidir.

Arındırıcı: Düzenli olarak hurma sirkesi tüketen bireylerin vücutlarında toksin atılımı gerçekleşir. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine sebep olur. Bunlara ek olarak mide iltihaplanmalarını önler. Ve ayrıca tekrarlayan kabızlık için hurma sirkesi birebirdir.

Kan Yapıcı: İçeriğindeki yoğun potasyum ve demir sayesinde kansızlık için iyi bir şifa kaynağıdır.

Enerji Verir: Halsizlik, bitkinlik ve çabuk yorulma gibi sorunlar yaşayanlar için hurma sirkesi tüketimi tavsiye edilmektedir. Yalnızca bedensel, fiziksel yorgunluklara değil; aynı zamanda zihinsel yorgunluklara da iyi gelmektedir. Yatıştırır, sakinleştirir ve uyku problemlerini çözer.

Salgın Hastalıklar: Sabahları aç karnına içilen hurma sirkesi, mevsimsel bulaşıcı hastalıklardan korunmaya yardım eder.

Öksürük: Geçmeyen ve inatçı öksürüklerin giderilmesinde, boğazı rahatlatmada hurma sirkesi içmek, iyi bir tedavi yöntemidir. Ayrıca güçlü bir balgam söktürücüdür.

Ateş giderici: Baş ağrıları ve ateşli hastalıklarda olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Cilt Sorunları: Yanık ve benzeri durumlarda, cilt üzerinden harici kullanımının iyileştirici etkisi vardır. Genel cilt sorunlarında doktora danışarak kullanılabilir. Cilt bakımında da hurma sirkesinden yararlanılmaktadır.

Ağız Yaralarında: Ağız içi yaralarında hurma sirkesi tedavi edicidir. Antiseptik özelliği sayesinde açık yaraların hemen hemen hepsinde hurma sirkesi, etkilidir.

İştah Açıcı: Hurma sirkesi, su ve balla hazırladığınız karışım çocuklarda iştah açmaya yardım eder.

Kemikleri Güçlendirir: Hurma sirkesi, vücut ve kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirmektedir.

Kaşıntılar: Özellikle yaz mevsiminde olan böcek ısırmaları, arı sokmalarına karşın cildinize dışarıdan hurma sirkesi sürmek, kaşıntıları dindirecektir.

Hurma Sirkesinin Yapımı

Bunca yararları olan bu muhteşem sirkeyi, siz de evinizde sevdikleriniz için kullanabilirsiniz. Yapımı gayet zahmetsizdir. İhtiyacınız olan tek şey; hurma, tuz ve su.

Aktardan ya da marketlerden istediğiniz türde kuru hurmalar alınız. Eğer etli büyük hurma aldıysanız, 20 ya da 25 adet yeterli olacaktır. Diğer şekilde yani; daha küçük kuru hurmalardan ise 30 ya da 35 adet kullanabilirsiniz. Aldığınız hurmaları, çekirdekleriyle beraber sirkeyi hazırlayacağınız cam kavanoza yerleştirin. Kavanozun yalnızca dörtte birlik kısmına hurmaları yerleştirdiğinizden emin olun. Çünkü daha sonra kavanozu suyla doldurmanız gerekecek. Tüm kavanozu tamamen suyla doldurmayın, pay bırakın. Son olarak 1 tatlı kaşığı doğal tuz ekleyin. Tahta kaşıkla güzelce sirke karışımınızı karıştırın. Ve ardından kavanozu pamuklu temiz bir bezle kapatın, iple bağlayın. Bu şekilde karanlık, serin bir yerde sirke karışımınızın beklemesi gerekiyor. Hemen hemen 6 haftalık bir bekleme süreci yeterlidir. Bekleme süresinde sirkelerin üzerinde sirke tortuları oluşabilir.

Bekleme süresi tamamlandığında, sirkeniz kullanıma hazır hale gelir. Sirkeyi saklamak istediğiniz şişelere süzerek doldurun. Bu kolay yöntemle, evinizden sağlık eksik olmayacak. Afiyet olsun.

Püf Noktası: Sirkeniz yeterince keskin olmadıysa, içine bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Uyarı: Her ne kadar hurma sirkesinin yararları bilimsel olarak kanıtlanmış olsa da, doktorunuza danışmadan tedavi amaçlı sirkeden yararlanmayınız. Önceliği her zaman doktorunuzun görüşlerine veriniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın