İdrar Tahlili Sonuçları

İdrar Tahlili Sonuçları

Genel sağlık kontrollünde rutin olarak yapılan kan tahlili, idrar tahlili gibi testler kan ve idrar içindeki bileşenlerin yoğunluklarına ve sayılarına göre vücudumuzda herhangi bir sorun olup olmadığı belirlemek için kullanılır. Bu yazıda idrar tahlili sonuçları nasıl okunmalıdır ve idrar tahlili sonrası belirlenebilecek hastalıklar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

İdrar Tahlili Kimler İçin Gereklidir?

İdrar tahlili genellikle böbrekle ilgili rahatsızlıklar ve metabolizma bozuklukları yaşayan kişilerden istenmektedir. Hastanede yatan hastalar için yapılan idrar tahlili genellikle böbrek tedavisine başlamadan önce ve tedavi sırasında yapılan uygulamaların işe yarayıp yaramadığını görmek amacıyla yapılmaktadır. İdrar tahlili gerektiren diğer bir durumda idrar yolu iltihaplanmalarını belirlemek içindir. Yani idrar tahlili idrar sistemi ve böbreklerin doğru çalışıp çalışmadığını belirlemek, idrarda normal değerlerin değişip değişmediğini görmek için yapılmaktadır.

İdrar Tahlili Nasıl Yapılır?

İdrar tahlili genellikle sabahları ilk tuvalete çıkıldığında idrar örneği alınmasıyla yapılmaktadır. Bu mümkün olmuyorsa penis veya vajina steril bir bezle silinerek hastadan idrar yapması istenir. Bunun nedeni dışarıdan gelebilecek bakterilerin test sonuçlarını karıştırmasının önüne geçmektir. Steril bir tüpe alınan idrar laboratuara gönderilerek gerekli işlemlere tabi tutulur. İdrar tahlili kan şekeri yüksek, uzun zamandır oruç tutan ve belirli ilaçları kullanan hastalarda farklı sonuçlar yaratabilmektedir. Bu gibi durumlar yaşıyorsanız ve ilaç kullanıyorsanız test sonuçlarının doğru okunabilmesi için bunları doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz.

İdrar tahlili birçok inceleme sonucunda yapılmaktadır. Öncelikle gözle yapılan testlerde idrarın rengine ve berraklığına bakılır. Daha sonra bir çubuk aracılığıyla idrardan alınan örnek kimyasal teste tabi tutulur. Üçüncü aşama ise mikroskopla yapılan testtir.

Normal İdrar Tahlili Sonuçları

Normal idrar rengi şeffaftan açık sarıya kadar bir aralıkta olmalıdır. İdrar rengi şeffafa ne kadar yakınsa böbrekler o kadar iyi çalışıyor demektir. İdrar rengi bir sağlık sorunu sonucu değişebileceği gibi günlük su alımı ve ilaç kullanımına bağlı olarak değişebilmektedir.

Normal idrar tahlili sonuçlarında idrar içinde kan, şeker, protein ve ketonlara rastlanmaz. Son olarak normal idrar tahlili sonuçlarında lökositler, nitrit, hemoglobin, kristalleşme ve bakteriler görülmez.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.