İlişkilerde Güven Nasıl Tekrar Sağlanır?

İlişkilerde Güven Nasıl Tekrar Sağlanır?

Güven olmadığı sürece bir ilişkinin başarılı olması imkansızdır. Ancak güven sağlamak da öyle bir gecede olacak iş değildir. Her geçen gün yavaş yavaş çalışmak ve güven ortamı oluşturmak gerekir. Bunu yapmak aylar da sürebilir yıllar da. Ancak güven camdan bir köprü gibidir. Tek bir taş atarsınız kırılır gider… Kısacası bu kadar zorlukla kurulan güven bir anda, tek bir hatayla ortadan kalkar. Peki güven bir kere zarar gördü mü bir daha kurulabilir mi? Birine yalan söyler, arkasından işler çevirir, onu üzersek tekrar bize güvenmesini sağlayabilir miyiz? Bu sorulara cevap vermek emin olun çok ama çok zordur. Genellikle tekrar bize güvenmesini istediğimiz kişiden kişiye ve yaptığımız hatanın büyüklüğüne göre değişir. Ancak yine de küçük de olsa bir şans vardır. Hadi şimdi bu şansı nasıl yakalayabileceğimize bakalım.

Öncelikle belirtmek gerekir ki güveni en baştan oluşturmaya çalışmak bile o kadar zorken ve yıllar dahi alıyorken, zedeleyip tekrar kurmaya çalışmak çok daha zordur. Ancak eğer partnerinizi çok seviyorsanız ve yaptığınız hareketten pişmanlık duyuyorsanız öncelikle duygularınızdan emin olmaya çalışın.

Gerçekten sevdiğiniz bir kişiyi üzdüyseniz onunla ilgili duygularınızdan emin olmaya çalışsanız iyi ederseniz. Çünkü yaptığınız hareket kesinlikle tam tersini söylüyor. Eğer duygularınızdan emin olduğunuzu düşünüyorsanız partnerinizi dinlemeyi öğrenin. Size haklı olarak çok kızgın olacaktır.

Onun söylediklerini dinleyin ve söylediklerini önemsediğinizi gösterin. Yalnızca dinleyin ve hatalarınızı kabul edin. Boşuna hikayeler uydurmaya çalışmayın, çünkü zaten size inanmayacaktır. Eğer partneriniz sakinleştiyse ve ilk an kızgınlığı geçtiyse ilişkinizi uzun uzun değerlendirin. İlişkinizdeki eksiklikleri belirleyin ve bunları gidermek için önerilerde bulunun.

Yeni ve mutlu bir ilişki kurmaya çalışın ve bunu sevgilinize uzun uzun anlatın. Onun isteklerini kesinlikle göz ardı etmeyin. İlişkinin iki kişi arasında olduğunu da unutmayın.

Tekrar Güven Sağlama Yolları

Uzun süren uğraşlar sonucu kazanılan güven zedelendiğinde tekrar oluşturmak için aynı şekilde uzun bir süreç gerekiyor. Yani işiniz pek kolay değil! Ancak partnerinizi gerçekten seviyorsanız buna değecektir. Peki, bunu nasıl yapacağız? Cevaplarını sıralayalım:

 • Pişmanlığınızı gösterin: Hatalarınızı anlayıp pişman olmuşsanız tekrar güven tesis etmek için bir atmışsınız demektir. Öncelikle onun, pişman olduğunuzu görmesini sağlayın.
 • Duygularınızdan emin olun: Sevginizden emin misiniz? Bu konuda kendinize sorular sorun, kendinize cevaplar verin. Kendi kendinize bir “sevgi anketi” de yapabilirsiniz. Komik gelebilir; ama papatya falı bile size fikir verebilir. Kendinize soracağınız sorularla duygularınızdan emin olun.
 • Empati yapın: Pişman olup, duygularınızı anlamışsanız partnerinize bunları hissettirin. Size haklı olarak çok kızgın olacaktır. Kızgınlığını yatıştırmak için makul davranın ve onu dikkatle dinleyin. Empati yaparak ona hak verin. Yaşadığı sıkıntılara sizin yol açtığınızı itiraf edebilirsiniz -ki bu doğru!
 • Empati, sempatiden önemlidir: İlişkilerinizde güven inşa etmeyle ilgili en önemli hususlardan biri olan empati kurmak, sempatik olmanızdan daha önemlidir. Eşinizin veya sevgilimizin bu duruma veya güvensizliğe nasıl geldiğini anlamaya çalışın. Duygusal ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun. Ona sempatik davranarak empati kurduğunuzu zannetmeyin!
 • Anlayış gösterin: Bir ilişki kurmak, bir inanç sıçramasıdır. Bu nedenle ilişki sorunlarına anlayış perspektifinden yaklaşmak önemli. Partnerinize anlayışla yaklaşmanız, güven duygusu ortaya çıkarır, duygusal bağları kurmaya yardımcı olur.
 • Demagoji yapmayın: Hatalarınızı kabul ettiğinizi defalarca itiraf edin. Söylediklerini önemsediğinizi anlamasını sağlayın. Demogojiler, güven tesis etme sürecini uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Yani boş hikâyeler anlatmayın! Ki zaten size karşı baştan önyargılı olacağı için size inanmayacaktır.
 • Yalan söylemeyin: İlişkileri ve güveni “yalan” bitirir. En başta yalan söylememeyi öğrenmelisiniz. Hatta pembe yalanlara bile tevessül etmeyin. Çünkü her yalan mutlaka ortaya çıkar ve ilişkinizi yavaş yavaş kemirir. Yalanın sona erdirdiği güveni yeninden tesis etmek için daha fazla çaba sarf etmeniz gerekecektir.
 • Aldatmayın: Bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Aldatmanız, ilişkiyi bitirmeyi göze almanız demektir. Aldatmanın sarstığı güveni geri getirebilir misiniz? Bundan kimse emin olamaz!
 • Daha iyi iletişim kurun: İletişim, ilişkilerde tekrar güven inşa etmede en önemli faktörlerden biridir. Sorunlarınız hakkında iletişim kurmak için daha fazla zaman harcayın. İletişim söz konusu olduğunda, bunu yüz yüze yapın. Yani e-postalar, elektronik mesajlar veya telefon görüşmeleri üzerinden iletişim kurarak güven tesis etmeniz çok zor. Daha çok kişisel olarak doğrudan iletişim kurun. İlişkilerde açık iletişim, güven yollarını açar.
 • İlişkinizi değerlendirin: Partnerinizi sakinleştirmeyi başardıysanız, gerçekten büyük başarı! Artık ilişkinizi değerlendirme fırsatını yakalamışsınız demektir. Uzun uzun ilişkinizi konuşun. İlk görüştüğünüz yeri, şarkınızı ve ilk bakışlarınızı hatırlatın birbirinize… Eksikliklerinizi, hatalarınızı da konuşun; ancak empati yaparak ve hak vererek…

iliskilerde-tekrar-guven-saglama

 • Yol haritası çıkarın: İlişkinizdeki sorunları gidermek için bir yol haritası çıkarın. Birbirinize önerilerde bulunun. Gerekirse bir ilişki defteri oluşturarak süreç belirleyebilirsiniz. Amacınız sorunu çözmek olduktan sonra kullandığınız materyallerin pek önemi yok! Yani yol haritasını bir ağaca bile kazıyabilirsiniz!
 • Yeni bir sayfa açın: İlişkinizde yeni bir sayfa açın. Bunu partnerinize uzun uzun anlatın. İsteklerini dikkatle dinleyin ve bunları yerine getirin.
 • İlişkinizi büyütün: İlişkiye güvendiğinizi ortaya koymak için ilişkinizin boyutunu büyütün. Durağan ilişkiler, genellikle güvensizliğe evrilir. İlişkilerinizde yeni şeyler yapabileceğiniz ve birlikte yeni anılar yaşayabileceğiniz çeşitli senaryolar ve kurgular oluşturun.
 • Sürprizler yapın: Partnerinizin davranışlarını önceden tahmin ederek, isteyebileceği şeylerle ilgili sürprizler yapın. Örneğin, yeni bir filmin fragmanından onun bu filmi sevebileceğini düşünüyorsanız hafta sonu bu filme bilet alın! Bir gece ansızının onu gece manzarası izlemeye götürün. Veya sevdiği yemeklerden sürpriz bir sofra hazırlayın. Bu eylemleri partnerinizin arzularına göre geliştirebilirsiniz. Böylece daha fazla güven geliştirme imkânı bulursunuz.
 • En büyük düşman stres: İlişkinin sınırları test edildiğinde güven oluşturmak için stressiz olmak gerçekten çok önemli. Kırılma noktasına gelmeden önce ilişkinin ne kadar zor bir durumda olduğunu görmek imkânsızdır. Çoğu durumda, bir ilişki, kontrolünüz dışındaki koşullardan dolayı bir noktada bir bataklığa saplanabilir. Hayat kişisel olarak zor seçimlerin ve streslerin bir bütünüdür. Streslerle, tolerans seviyeniz sürekli test edilir. Bu durumlar, partnerlerin birbirlerini ölçmek için harika bir fırsat olarak görülmeli, streslerle, odaklandığınız sorunların üzerini örtmemelisiniz.
 • Yeni şeyler deneyin: Örneğin kamp yapmayı planlayın. Bir tren gezisine çıkmaya çalışın. Yurtdışında bir tura katılın. Rahat olduğunuz alanların dışında bir şeyler deneyin. Mesela, bir gece oturma odasında uyuyun. Birbirinizin kıyafetlerini giyin. Kedi beslemek için parklara gidin. Farklı ortamlarda ilham verecek, ilişkiyi geliştirmeyi teşvik edecek veya sevginizi ve güveninizi kazandıracak yeni ve farklı şeyler deneyin.
 • İnsanları gözlemleyin: Çevrenizdeki insanların koşullarını ve ilişkilerini değerlendirerek, durumunuzu gözden geçirin. Örneğin, bir sokak çocuğundan ibret alın. Büyük sorunlar yaşayan insanların durumunu düşünerek kendi sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Ayrılmak zorunda kalan insanların durumlarını düşünün. Aslında ilişkinizdeki güvensizliğin basit sorunlardan ortaya çıktığını fark edeceksiniz.
 • Sır saklayın: Güvenin, şeffaflığa ihtiyacı vardır. Güvenilir bir ilişki kurmayı planlıyorsanız, partnerinizle konuşmaktan çekinmeyin; ancak sırlarını kesinlikle kimseyle paylaşmayın. Sırları ifşa etmek, ilişkileri hızlı bir şekilde bozar. Bu nedenle birlikte veya tek tek ortaya çıkan sorunlar hakkında dürüst ve açık konuşmak önemlidir. Bildiğiniz tüm sırların sonunda ortaya çıkacağını varsayarak bu nitelikleri içselleştirmeyin. Çünkü sır saklamak enerji gerektirir, sır tuttuğunuzda üzerinizde yük hissedersiniz; bunları göğüsleyebilmelisiniz.
 • “Hayır” demeyi öğrenin: Partnerinizin her istediği şeye “evet” demek zorunda değilsiniz. Eğer bir şeyden hoşlanmıyorsanız, “hayır” diyebilmelisiniz. Eşitlik temelinde bir ilişki kuracaksanız, isteklerinizi de eşit seviyede tutun. Sevgilinizi sadece onu mutlu etmek için istemediğiniz bir şeye “evet” demeyin; çünkü bunu devam ettirmek size bir süre sonra kâbus yaşatacaktır. Bu şekilde eşit bir güven tesis edemeyeceğinizin farkına varın.
 • Para konusunda şeffaf olun: Maddi konular bir ilişkide güvensizliğin en önemli nedenlerinden biridir. Partnerinize veya eşinize parasal konularda dürüst davranmıyorsanız, gerçekler ortaya çıktığında güvenini yitirebilirsiniz. Ve yeniden güven tesis etmek için başa dönmeniz gerekir.

İlişkilerde Güvene Dair Anekdotlar

İnsanlar, birbirine güvenmek zorunda. Güven olmazsa hayatın devamında ciddi sorunlar yaşarız. Günümüzdeki birçok toplumsal sorununun temelinde de güvensizlik veya güven duygusunun yok olması vardır. Yani güven tesis etmek sadece duygusal ilişkiler için gerekli değildir. Hayatın her aşamasında güvene ihtiyaç duyarız. Güven duymakla ilgili duygusal ilişkiler temelinde bazı anekdotlar aktararak konunun önemini bir kez daha vurgulayalım:

 • Güven tesis etmek, kırık bir kalbi iyileştirmeye cesaret etmektir. Bunu hak eden kişilere güven verdiğinizde, güven meseleleriyle yüzleşebilirsiniz.
 • Güven ve ilişkiler konusu, her zaman partnerlerin birbirlerine yeterince sadık olup olmadığı sorusuna odaklanır. Ancak bir ilişkide güven, çok daha fazlasını kapsar. İnsanın oluşturduğu tüm ilişkiler, başkasının gerçek niyetiyle bağlantılıdır. Güven olmasa hiçbir ilişki olmazdı.
 • Hile ve entrikalar, ilişkileri ciddi derecede zorlaştırır ve çeşitli güvensizlik biçimleri ortaya çıkarır. Güvensizlik, ilişkilerdeki bir tarafın sahtekâr olması ve vaatlerde bulunmaması veya vaatlerini yerine getirmemesi, takip etmemesi durumunda ortaya çıkabilir.
 • Güvensizlik, her zaman sahtekârlık yüzünden ortaya çıkmaz. Eşinizin veya sevgilinizin kalbinde en iyi yere sahip değilseniz, güven eksikliği var demektir ve bu güvensizlik hızla ilişkiye sirayet eder. Bu durumda, sevdiğiniz veya güvendiğiniz birinin size karşı aynı hisleri taşımaması ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bir gün sizi terk etmesi veya ihanet etmesi ile sonuçlanabilir.
 • Çocuklar doğdukları andan itibaren güven duygusu ile donatılmıştır. Ancak çevrelerindeki insanlar tarafından defalarca ihanete uğradıklarında, acıya maruz kaldıklarında, hayal kırıklıkları yaşadıklarında bünyelerindeki doğal güveni kaybetmeye başlarlar. Bu, zihinlerindeki benlik şüphesini ortaya çıkarır ve incinmekten dolayı çevrelerine karşı derin nefret gelişebilir.
 • Birçok insandaki güven eksikliği, acıdan kaçma eğilimi sonucu ortaya çıkar. Çocuklar, hayatlarının ilk yıllarındaki erken dönem acılarını zihinlerinde tutarlar ve geleceklerinde bir iz olarak karşılarına çıkar. Birçok insanın ilişkilerindeki güvensizlik, çocukluklarındaki acıların bir yansımasıdır.
 • Güven eksikliği her zaman çocukluktan kaynaklanan bir durum değildir. Dolayısıyla, ilişkinizde güven meseleleriyle uğraşırken, güvensizliğinizin önceden var olan bir durum mu ya da sizin veya partnerinizin eylemleri nedeniyle ilişkide gelişmiş bir şey mi olup olmadığının belirlenmesi de son derece önemlidir.
 • Bağımlılıklar ve maddi sorunlar, ilişkilerde güvensizliğin başka nedeni olabilir. Örneğin eşiniz maddi durumu hakkında şeffaf değilse güvensizlik ortaya çıkabilir. Bu durumda sorulan muhtemel soru şudur: “Başka ne gizliyor?” Eşinizin niyetini ve taahhüdünü sorgulamaya başladıktan sonra ilişkiden kurtulmak için çaba göstermeye başlayabilirsiniz.

İlişkilerde Güven Nasıl Tekrar Sağlanır? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. yako 23 Temmuz 2013 #

  Sizce kız erkeğe nasıl güvenir? Yorumunuz varsa yazın.

 2. anonim 07 Temmuz 2015 #

  Yako, kızın birinin durduk yere bir erkeğe güven çıkarmasını bekleme, sen de çabalamalısın tabi ki. Yapabilirsin, öncelikle telefonda şifre varsa kaldır veya herhangi bir sosyal hesap saklama tek tek göster şimdiye kadar yaptıklarını veya hatalarını söyle, pişman olduğunu düşünecektir ve bana bu hataları yapmaz diyecektir. İltifat kelimelerini abartma, talışkom, böceğim gibi şeyler kızı bayar, kendimden biliyorum ve en önemlisi onun yanındayken veya onunla konuşurken onun haricinde başka hiç bir işin umrumda olmadığını kanıtla, utanacaktır ama hoşuna gidecektir. Sinirliyken üstüne yürüme, ağlarsa durumu kendi üstüne yıkar, benim suçum gibisenden şeyler sayar onun değerli olduğunu kanıtlarsan, senden güveni alır ve sevdiğine hatası olmaz, bağlanır sana, emin ol.

 3. Yunus Emre HOŞÇA 18 Haziran 2019 #

  Merhaba, 8 aydır beraberiz güvenini çok kötü kırdım, konuyu anlatmaya gerek yok tırnak kadar güvenmiyorum diyor şuan konuşmuyoruz kafasını dinlesin biraz kendine gelsin diye aramıyorum mesaj da atmıyorum, ne yapmam gerek ne olur yardım edin.

  • nuwanda 16 Temmuz 2019 #

   bence konuşun rahat bırakmak onun soğuma yolunda ilerleyişini arttırır. Tabi ki sizi istemiyorsa yapacağınız bir şey yok ama şansınızı deneyin.Zaten sevgisi ağır basarsa ki bence basar 8 ay sonuçta tekrar deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın