İlişkilerde Güven

İlişkilerde Güven

İnsanlar doğası gereği, kendi inançları ve değer yargıları doğrultusunda belirli doğrulara inanır. Diğer insanlarla sığ olmayan, duygusal ilişkiler kurabilmesi için karşısındaki insanın inandırıcı ve güvenilir olmasını ister. Özellikle evliliklerde ve uzun süreli ilişkilerde daha büyük önem taşıyan güven olgusu, ilişkiyi çok uç noktalara taşıyacağı gibi diplerde de sürükleyebilir.

Her ilişkide birtakım problemler olur. Bu problemler her ilişkinin doğasında bulunur. Problemler ilişkiden ilişkiye değişir. Ancak genel anlamda en önemli ve en büyük problemlerden biri güven problemidir diyebiliriz. Güven dünyadaki en değerli duygulardan biridir. Bir kez güven problemi ortaya çıkarsa kaybedilen güveni tekrar kazanmak oldukça zorlaşır. Belki tekrar kazanılabilir ancak hiçbir zaman eskisi gibi olmaz. Sürekli bir şekilde çaba gösterir, aşkınızı kanıtlarsanız ve biraz da şansınız varsa ilişkinizde güveni tekrar sağlayabilirsiniz. Unutmayın sadece küçük yanlış anlaşılmalar bile güvenin sarsılmasına ve yıllardır süregelen ilişkinin bitmesine yol açabilir. Bu nedenle sevgiliniz veya eşinizin güvenini tekrar nasıl sağlayacağınızı öğrenmeniz iyi olacaktır.

İlişkilerde taraflardan biri yaşadığı güven eksikliğini karşısındakine olumsuz bir biçimde yansıtır. Aynı zamanda özgüven eksikliği de yaşayan birey, “seven insan kıskanır” gibi klişeleşmiş bahanelerin arkasına sığınarak karşısındakini kısıtlar. Sevgi kaynaklı olduğunu söylediği kıskançlık ve sinir duygularını karşı tarafa dayatır. Oysaki sağlıklı ilişkilerde, seven insan sevdiğini kısıtlamak yerine onun özgür alanında yaşamasına izin verir. Herkesin özel bir yaşam alanı ve farklı ilgilerinin olduğunun farkında olur.

Karşı tarafa güven vermeyen ve güvensizlik probleminin oluşmasına neden olan kişilerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • gereksiz açıklamalarda bulunmak,
  • çok fazla konuşmak,
  • bir konuda çok fazla mazeret sunmak,
  • kendini karşındakine kanıtlama arzusu,
  • her şeyi kabul etmek ve evet demek,
  • karşı tarafı hemen ikna etmeye çalışmak,
  • abartılı anlatımlar yapmak.

Güvensizlik problemine neden olan kişi, bu hareketlerde bulunarak karşı tarafta şüphe duygusu uyandırabilir. Bu nedenle güven problemi gittikçe artabilir.

Güven kaybı yaşayan kişi, karşı tarafın sürekli yanlış bir hareket yapmasını bekler hale gelir. Sürekli arayarak veya mesajla kontrol eder, söylediklerine inanmaz, kıskançlıklar gittikçe artar. Sürekli “ya tekrar aynı şeyleri yaşarsam” düşüncesi hakim olur. İlişkinin en başındaki karşı tarafa koşulsuz şartsız inanma durumu yerini aşırı kontrolcülük durumuna bırakır. Eğer ortada ihanet varsa; ihanete uğrayan kişi sürekli partnerinin cep telefonunu karıştırarak hala ihanete uğrayıp uğramadığını öğrenmeye çalışır. Bir kişinin yarattığı güvensizlik diğer insanlara da güvenememe sorununu getirir. Herkesin kendisine aynı şeyi yapacağını düşünür. Bunlar güvensizliğin yarattığı sebeplerdir. İlişkinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve tarafların psikolojik açıdan rahatlaması için problemin çözülmesi gereklidir.

Güven problemlerini ortadan kaldırmak ve yeniden güven sağlamak için belli birtakım formüller elbette ki yoktur. Yapılması gereken şeyler partnerinizin anlayışına, karakterine, aradaki aşkın boyutuna ve elbette ki güven problemine sebep olan olaya göre değişir. Eğer partnerinizle birbirinizi gerçekten çok fazla seviyorsanız ve birbiriniz olmadan yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız bu problemi çözmeniz en mantıklı yol olacaktır.

Ancak güven problemine sebep olan şeyin boyutu çözüm süresinde çok etkili olacaktır. Eğer problem sigara içmek veya alkol kullanmak konusunda yalan söylemenizse genellikle problem daha çabuk çözülür ve güven daha kolay sağlanır. Ancak yalan söylediğiniz konu daha önemli bir konuysa bu süre çok daha uzun olacaktır.

Empati kurmayı ihmal etmeyin

İlişkinizde kaybettiğiniz güveni yeniden kazanabilmek için yapabileceğiniz şeyler tabii ki de var. En sağlıklı yöntemlerden biri “empati kurmak”. Karşınızdakiyle empati kurarak “onun yerinde ben olsaydım ne olurdu?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Eğer bazı konularda fazla şüpheci davranıyorsanız veya güven problemine yol açacak bir şeyler yaptıysanız, bu noktada yapılabilecek en iyi şey; empati.

Uzun uzun konuşmalar yapın

Tekrar güven sağlamak için uygulanabilecek bir diğer yöntem iletişim kurmaktır. İlişkide yaşanan hayal kırıklıklarını gidermek, kaybedilen güvenin neden kaynaklandığını sorgulamak ve yeniden kazanabilmek için neler yapabileceğinizi tartışmak için çiftlerin birbirlerine karşı açık olması gerekir. Sevgilinizle uzun uzun problemleriniz hakkında konuşun. Eğer hatanız varsa kabul edin, bahaneler üretmeye çalışmayın. Bu kesinlikle işe yaramayacağı gibi, sizi küçültecektir de. Yaptığınız hatadan dolayı ne kadar üzgün olduğunuzu anlatın. İkinci bir şansı hak ettiğinizi ve onu ne kadar çok sevdiğinizi, birlikte tekrar çok güzel bir ilişki kurabileceğinizi söyleyin. Karşılıklı duygu aktarımı, mevcut problemlerin dile getirilmesi; var olan problemlerin çözüm aşamasında en önemli ayak olacaktır.

Birbirinize karşı şeffaf davranın

İlişkilerde gün geçtikçe büyüyen hatta ayrılık boyutuna kadar ulaştıran güven probleminin en büyük nedenlerinden birisi de çiftlerin birbirlerine karşı yeterince şeffaf davranmamasıdır. Eğer ortada bir sorun varsa veya bir hata yaptıysanız bunu partnerinizden gizlemeyin. Saklamak yerine partnerinize sorunu beraber çözmek istediğinizi söylerseniz birbirinize olan güveniniz artar. Siz partnerinize ne kadar şeffaf yaklaşırsanız o da size o kadar şeffaf yaklaşır.

Birlikte yeni bir geleceğe başlayın

Beraber planlar yapmayı ve hatta uzak yerlerde tatile çıkmayı teklif edin. Geçmişi unutup birlikte parlak bir geleceğe başlamak istediğinizi söylemeyi de ihmal etmeyin. Elbette ki tüm bunları yaptıktan sonra bir daha partnerinizin size duyduğu güveni sarsmamak için elinizden geleni yapın! Güven olmadan iyi bir ilişki yaşanmayacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Belki tekrar partnerinizin güvenini sağlayamayabilirsiniz de. Unutmayın biriyle aşksız veya saygı olmadan yaşayabilirsiniz ancak güven olmadan yaşamak mümkün değildir. Bu yüzden partnerinizin güvenini sarsacak bir şey yapmadan önce iyice düşünün ve buna değip değmeyeceğine karar verin. Farkında olmadan ya da istemeyerek güven kaybına sebep olduysanız da ne olursa olsun sevgilinizin size tekrar güvenmesi için elinizden geleni yapın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın