İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

Dişiniz iltihaplandıysa vakit kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz çünkü tedavi ertelendikçe iltihabın diğer dişlere yayılması ve bu dişlerinde kaybedilme ihtimali önemli oranda yükselir. Doktorunuz iltihabı kontrol ederek antibiyotik önerebilir. Bunun dışında evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle iltihap şişliğini azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilirsiniz.

İltihaplı Dişe İyi Gelen Yöntemler

Poşet Çay: İltihaplanan ve ağrıyan dişinize yakın bir bölgeye kuru çay poşeti koyun. Çay poşetini kullandıktan sonrada iltihaplı bölgeye yerleştirebilirsiniz ancak önce soğutmanız gerekiyor.

Bunun için poşeti bardaktan çıkardıktan sonra 5-10 dakika buzlukta bekletin. Çay 30-40 dakika sonra etkisini göstermeye başlayacaktır.

Tuzlu Gargara: 1 büyük bardak ılık suya (oda sıcaklığında) 2 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Dişiniz ağrıdıkça bu suyla gargara yapabilirsiniz.

Gargara: Hidrojen peroksit (Hydrogen peroxide) içeren ağız gargaraları iltihaplı bölgeyi dezenfekte ederek diş ağrısını azaltır.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağıyla gargara yapabilirsiniz. Karışım için 2-3 çay kaşığı çay ağacı yağını suyla karıştırın.

Karanfil Yağı: Karanfilin uyuşturan etkisi ağrıyan bölgeyi hissizleştirir. Yağ yoksa karanfil tanelerini ağrıyan dişin çevresine yerleştirebilirsiniz.

İltihaplı Diş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sıcak ve soğuk içeceklerden kaçının
 • Yemek yerken iltihaplı dişinizle çiğnemeyin, o bölgeyi kullanmaktan kaçının
 • Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve üzerlerinde bir şey birikmesine engel olun
 • Anti bakteriyel ağız gargarası kullanın
 • Sigara içmeyin
 • Tahriş eden yiyecek ve içeceklerden kaçının
 • Sıcak, iltihabın etkisini arttıracağı için soğuk uygulayın
 • İltihap sonucunda yüz bölgesinde bir şişlik oluşursa o bölgeye soğuk kompres yapın
 • Diş iltihabı sorununu ancak diş hekimi çözebilir. Ancak diş hekimine gidene kadar sizi biraz rahatlatması için bazı bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu bitkisel yöntemlerden bazıları papatya çayı ya da ekinezya çayı ile gargara yapmak, sarımsağın yağını çıkartıp bir kaç damla yağı apseye sürmek, 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile yarım çay kaşığı suyu karıştırıp karışımı apsenin üzerine sürmektir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu yöntemler sorunu çözmez, sadece kısa süreli rahatlama sağlar. Doktorunuza danışıp bitkilerin diş iltihapları üzerindeki etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise bazı bitkisel yağların sadece haricen kullanılabileceğidir. Bu sebeple her ne kadar bazı yağlar diş iltihabı için önerilse de nasıl kullanılacağından emin olmadığınız yağları kullanmaktan kaçının. Aynı şekilde bitkisel karışımları da kullanmadan önce ağızdan alınmaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Aksi takdirde midenizi bozabilirsiniz ya da ağzınızda yaralar çıkabilir.
 • Dişin üzerine alkol ya da aspirin uygulamayın. Çünkü bu yöntem belki geçici olarak ağrıyı baskılar ama diş etinde ciddi tahribatlara yol açar.

İltihaplı Diş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Diş iltihabının belirtileri ağrı, şişlik, ateş ve halsizliktir.
 • Diş iltihabı kaynağını dişin kökünden alır ve bu bölgeye bakteri yerleşmesi ile meydana gelir. Dişin içerisindeki cerahat dışarı çıkmaya çalışacak, bu basınç da ağrıya neden olacaktır. Ağrı nabız atışı gibidir, hasta bazen diliyle dahi dişe değemez.
 • Ağız ve diş iltihapları bütün organları tehdit edebilir. İltihap kan dolaşımı ile kalp, böbrek gibi organlara ulaşıp onlara zarar verebilir. Bu sebeple iltihaplı dişin geç olmadan tedavi edilmesi çok önemlidir. Eğer iltihap diğer organlara ulaştıysa artık tıbbi müdahale gerekebilir ve bu sebeple de konuyla ilgili uzman doktora başvurulması gerekir.
 • Diş iltihabının nedenlerinden en bilinenleri dişlerdeki çürükler ve günlük ağız bakımına yeterince özen göstermemektir.
 • Bitki yağlarını kullanırken çok çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Esansiyel yağlar çok güçlü olabileceği için yutulmaları yan etkilere neden olabilir.
 • Hamilelerin ve emziren annelerin diş iltihabı sorunu ile karşılaşması durumunda bitkisel çözümlere başvurması önerilmez.

İltihaplı dişe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sıraladığımız yukarıdaki yöntemler sadece geçici çözüm olarak kullanılabilir. Bu yöntemlerin hiçbiri iltihabın geçmesini sağlamaz sadece doktora gidene kadar yaşanan ağrıları hafifletir. Dişin tedavisi ve iltihabın ortadan kalkması için tek seçeneğiniz bir diş doktoruna gitmektir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın