Implanon’un Yan Etkileri

Implanon’un Yan Etkileri

Implanon bir doğum kontrol yöntemidir. Gebeliği önlemek için reçete ile satılan bu ilaç yumurtlamayı engeller. Gebeliğin uzun süreli önlenmesi istenilen durumlarda bu ilaç kullanılabilir. Deri altına yerleştirilerek kullanılan bu ilacın 3 yıldan fazla deri altında kalması tavsiye edilmez. Hastanın isteği üzerine veya süresi dolduğunda, deri altına yerleştirilen Implanon bu konuda deneyimli olan doktorlar tarafından çıkartılmalıdır. Bütün ilaçlar da olduğu gibi Implanon’un da çeşitli yan etkileri vardır.

İmplanon’un Genel Yan Etkiler

Implanon kullanımı kilo alımı, baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, depresyon, sinirlilik, anksiyete, karın ağrısı, baş dönmesi, sırt ağrısı, bulantı ve akne oluşumu gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yan etkiler genellikle ciddi bir sorun oluşturmaz. Vücut bu ilaca alıştıkça yan etkilerde ortadan kaybolur. Ancak bu tür yan etkiler gittikçe daha rahatsız edici bir hal alırsa, doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Regl (Adet) Dönemi Değişiklikleri

Implanon kullanan hastalarda adet kanaması döngüsündeki değişiklikler sık görülen yan etkilerden birisidir. Bu ilacın kullanımı düzensiz adet görülmesine veya adet döneminde vücuttan dışarı atılan kan miktarının azalmasına ya da artmasına neden olabilir.

Virüs Kaynaklı Enfeksiyonlar

Implanon kullanımın yan etkileri arasında virüs kaynaklı enfeksiyonlarda vardır. Bu ilacın kullanımı boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip belirtileri ve sinüs enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olabilir.

İmplanon’un Şiddetli Yan Etkileri

Implanon kullanımı nedeniyle kalp krizi ve felç gibi çok ciddi hastalıklar da meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda derhal tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca Implanon kan pıhtılaşmasına da neden olabilir.

Sigara

Sigara, Implanon kullanımı nedeniyle meydana gelebilecek yan etkilerin görülme şansını arttırır. Özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda sigara dumanı çok ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle Implanon kullanan hastalar sigara içmemelidir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın