Imuran’ın Yan Etkileri

Imuran’ın Yan Etkileri

Imuran bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabileceğiniz bir ilaçtır. Tek başına ya da daha sık olarak bağışıklık sistemini etkileyen diğer maddeler ve yöntemlerle birlikte uygulanan bir immünsupresan antimetabolittir. Bu ilaç genellikle organ nakli sonrasında ve artrit gibi bağışıklık sistemi nedeniyle kaynaklanan hastalıklarda kullanılır. GlaxoSmithKline tarafından üretilen Imuran, 25 miligramlık turuncu tabletler ve 50 miligramlık sarı tabletler şeklinde üretilmiştir. Hastalığınızın tedavisinde kullanacağınız dozaj doktorunuz tarafından belirlenir.

Imuran Genel Yan Etkiler

Imuran kullanıcılarının %10’undan fazlası mantar, bakteriyel ve virüssel enfeksiyonlar ve kan hücrelerinde azalma nedeniyle kemik iliği sorunları yaşamaktadır. Ayrıca %10’unda da küçük kanamalar ve vücutta çürümeler meydana gelir.

Imuran Nadir Görülen Yan Etkiler

Imuran kullanıcılarının %1’inde göz sararması, kaşıntı, koyu renkli idrar, karın, ağrısı, bulantı, kusma gibi pankreas iltihaplanmasına ve karaciğer sorunlarına bağlı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin azalması nedeniyle baş dönmesi, baş ağrısı ve halsizlik de nadir olarak görülen yan etkilerdir.

Imuran Ciddi Yan Etkiler

Imuran kullanımı sonucu şiddetli kas ağrıları, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarla sürekli karşılaşıyorsanız, acil olarak tıbbi yardım almanız gerekir. Bu tür yan etkiler ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca karın ağrısı, iştah kaybı, bulanık görme, öksürük, halsizlik, ağız yaraları, döküntü, grip, deride sararma veya görme bozuklukları yaşıyorsanız ilaç kullanımı hemen bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın