İnce Telli ve Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

İnce Telli ve Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlarınız hem ince telli hem de yağlıysa bakım yapmak ve şekil vermek epey vaktinizi alacaktır. Ancak bu koşullar altında saçlarınızı kendi haline terk etmeniz iyi bir çözüm değil. Sadece gür saçlara sahip birinden daha fazla bakım yapmanız ve saç sağlığınıza daha çok özen göstermeniz gerekiyor. Doğru şampuanı seçerek, düzenli olarak doğal bakım maskeleri uygulayarak ve beslenmenize özen göstererek daha dolgun ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Şampuan Seçimi: İnce telli saçlar için hacim veren şampuan seçmelisiniz. Hacimlendirici şampuanlar saçlarınızı daha gür göstermenizde size yardımcı olacaktır. Normal şampuanlara göre daha fazla protein içeren hacimlendirici şampuanlar saç telleri üzerinde bir tabaka yaratarak daha kalın görünmelerini sağlar. Nemlendirici ve ikisi bir arada şampuanlar kullanmaktan kaçının. Bu tip şampuanlar saç tellerinin olduğundan daha ince görünmesine neden olabilir.

Şampuanı kullanırken saç diplerine masaj yaparak uygulamayı unutmayın. Saç diplerine masaj yapmak kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin güçlenmesini sağlar. Şampuanı dipten uçlara doğru sürün.

Saçlarınız çok yağlıysa haftada 4 kere şampuanlayabilirsiniz. Ancak doğal yağın tamamen kaybolması saçların kırılmasına ve koparak dökülmelere neden olabileceği için derinlemesine temizleme yapan şampuanları kullanmayın.

Nemlendirici: Doğru nemlendiriciyi bulmak biraz zor olabilir çünkü farklı ihtiyaçlara, saç tipine ve markaya göre neredeyse yüzlerce nemlendirici markası var. Sizin almanız gereken ince telli ve yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş bir nemlendirici olmalı. Nemlendiriciyi kullanırken saç derinize sürmeyin sadece saç tellerine yedirin. Hatta saçlarınızın uca doğru olan yarısında nemlendirici kullanmanız yeterli olacaktır.

Şekillendirici Ürünler: Saç sağlığınızı korumanız için şekillendirici ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Ancak bazı durumlarda herkesin bu ürünlere ihtiyacı oluyor. Eğer kullanmanız gerekiyorsa yağ içermeyen saç şekillendirme ürünlerinden satın alabilirsiniz. Yağlı şekillendiriciler zaten yağlı olan saçlarınıza ekstra bir yük getirecektir. Ayrıca ısıyla çalışan saç düzleştirici ve kurutma makinelerini olabildiğince az kullanın ve saçlarınızdaki fazla suyu havluyla aldıktan sonra doğal kurumaya bırakın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.