ingiliz-karbonati

İngiliz Karbonatı Nedir, Ne İşe Yarar?

İngiliz karbonatı, özellikle son dönemde sıkça duyduğumuz “alkali diyeti” ile popülaritesi artan maddelerden biridir. Bu maddenin kanserden böbrek hastalıklarına, mide ve bağırsak sorunlarından kilo problemine kadar pek çok sağlık sıkıntısına iyi geldiği iddia ediliyor.

İngiliz karbonatının literatürdeki ismi sodyum bikarbonattır. Bilimsel kaynaklarda genellikle bu isimle anılır. Alkali diyeti ile son yıllarda gündeme oturan İngiliz karbonatı, çok sayıda insanın aradığı ve kullanmaya başladığı bir maddedir. İngiliz karbonatının kanserden böbrek hastalıklarına, mide ve bağırsak sorunlarından kilo problemine kadar pek çok sağlık sorununa iyi geldiği iddia edilse de, ilaç firmaları veya tıp dünyasından bu konuda net bir açıklama henüz gelmemiştir. Bununla birlikte, dünyanın farklı noktalarında, içme suyuna İngiliz karbonatı katıldığında bölgedeki ölüm oranının düştüğü ve hastalıkların daha az görüldüğü ortaya konmuştur.  

Doğal ve toksit bir madde olan İngiliz karbonatı yani sodyum bikarbonat, herhangi bir klinik değerlendirmeye tabi tutulmaz. İlaç sanayisinde de kullanılır, tehlikeli bir madde değildir.

İngiliz Karbonatının Faydaları Nelerdir?

Sindirim problemlerini azaltır:  Mide asidini etkisizleştiren antiasit maddesini içeren İngiliz karbonatı, reflü hastalığı için etkili bir çözümdür. Suda çözünmüş karbonat mide asidini nötralize ederek mide ekşimesi sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca gaz ve şişkinlik gibi sorunların da hafiflemesinde etkilidir.

Antiseptik özelliği vardır: İngiliz karbonatının mikropları öldürme özelliği vardır. Özellikle İngiliz karbonatı ile hazırlanan suyla ağız çalkalanırsa, yani gargara yapılırsa, diş eti hastalıklarının büyük ölçüde önüne geçilir. Bahsettiğimiz gargara işlemi aynı zamanda boğaz ağrısı ve müzmin öksürük gibi sorunların hafiflemesine de yardımcıdır.

Alkalinite yeteneğini vardır: Alkalinite, asitliğin tam tersidir. Günümüzde asitli içecekler ve fast food tarzı beslenme nedeniyle vücudumuzdaki asit oranı olması gerekenin çok çok üzerindedir. Bu durum başta romatizma ve kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Dokuları alkalileştirme özelliğine sahip olan İngiliz karbonatı vücuttaki fazla asit nedeniyle oluşan hastalıkların etkisini azaltır.

Gut hastalığının tedavisinde etkilidir: Romatizmanın farklı türleri vardır. Bunlardan biri de gut hastalığıdır.  Vücudun pH dengesini düzenlemesi nedeniyle bazı doktor gut hastalığında İngiliz karbonatlı su içilmesini önermektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir: Karbonatlı su içmek, idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini azaltmaktadır. Eğer sizin de böyle bir rahatsızlığınız varsa; 1 bardak içme suyu içine 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatı karıştırıp tüketebilirsiniz.

Mesane enfeksiyonuna karşı etkilidir: Eğer mesane enfeksiyonundan muzdaripseniz, içme suyunuza enfeksiyon tamamen geçene kadar her gün İngiliz karbonatı ekleyebilirsiniz.

Böbrek sağlığı için faydalıdır: İngiliz karbonatı içeriğindeki doğal asitler ile vücuttaki pH kontrolüne yardımcı olur. Diyabet veya hipertansiyon gibi hastalıklar böbreklerin düzgün çalışmamasına sebep olur. Böbreklerdeki sıkıntılar ise vücuttaki asidin artmasına yol açar. İngiliz araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmanın neticesinde, ileri derecede böbrek hastalığı yaşayan kişilerde karbonat tüketiminin oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir.

Kanserle mücadelede etkilidir: Yapılan araştırmalarda karbonatın kan, sağlıklı dokular ve pH değerlerini bozmadan kanserli hücrelere etki edebildiği gözlenmiştir. Ancak bu konuda henüz insanlar üzerinde klinik çalışmaların yapılmadığının altını çizmeliyiz.

Soğuk algınlığı ve grip ile mücadeleye yardımcı olur: İngiliz karbonatı karıştırılan suyu içmek hem gribin atlatılma süresini kısaltır hem de mikropların vücuttan atılmasını sağlar.

Hazımsızlık ve mide ekşimesi sorunlarına iyi gelir: İçeriğindeki antiasitler ile İngiliz karbonatı hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi sorunlara karşı oldukça etkilidir. Mideyi rahatlaması amacıyla yarım fincan içme suyu içerisinde yarım çay kaşığı karbonat eklenerek tüketilmesi önerilir.

Atletik performans için faydalıdır: Yine yapılan bazı araştırmalar, İngiliz karbonatı eklenmiş suyun atletik performans için faydalı olabileceği sonucunu ortaya koymuştur. Ayrıca bu suyun egzersiz yaparken kaslarda oluşan ağrıyı azalttığı da belirtilmektedir.

Diş ve ağız bakımında kullanılabilir: Sodyum bikarbonat diş macunu yerine kullanılabilir. Dişleri beyazlatıcı etkisi vardır. İngiliz karbonatı katılmış içme suyu ile gargara yapmak ağız sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Cilt rahatsızlıklarının sebep olduğu kaşıntıyı azaltır: Yapılan çalışmalarda İngiliz karbonatının sedef hastalığındaki kaşıntıyı ve ciltte yarattığı tahrişi azalttığını ortaya çıkmıştır. Ayrıca böcek ısırıklarında da İngiliz karbonatı ve su ile hazırlanan merhemin kaşıntıyı azalttığı belirtilmektedir.

Zayıflatıcı etkisi vardır: Alkali beslenme tarzını benimseyip karbonatlı su içerek kilo vermek mümkündür. Karbonatlı su ile zayıflama kürü yapmak için 1.5 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karbonat eklemeniz yeterli. Ancak karbonatın suyun içinde iyice çözüldüğünden emin olmalısınız. Bu karışımdan günde 3 litre içilmesi tavsiye edilmektedir. Yemeklerden 1 ila 3 saat sonra tüketilmeli, yemek sırasında tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Not: Verdiğimiz bilgiler hiçbir koşulda tedavi niteliği taşımamaktadır. Olası yan etkiler nedeniyle İngiliz karbonatını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

İngiliz Karbonatının Farklı Kullanım Alanları

Karbonat, özellikle temizlikte kimyasal bileşenler içeren ürünleri kullanmak istemeyenler için ideal bir maddedir. Bununla birlikte farklı alanlar da pratik çözümler sunmaktadır. İşte karbonatın farklı kullanım şekilleri

 • Deodorant kullanmak yerine koltuk altlarınıza İngiliz karbonatı sürerek ter kokusunu önleyebilirsiniz. Eğer aşırı terleme probleminiz varsa, sirke ve karbonatı macun haline getirerek her banyo sonrasında koltuk altlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Ağız bakımında sıkça kullanılmaktadır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra karbonat ile yeniden fırçalarsanız hem dişleriniz beyazlar hem de ağzı kokusu gibi bir sorununuz kalmaz.
 • İngiliz karbonatı saç bakımında da etkilidir. Eğer kepek sorununuz varsa, saçlarınızı karbonatlı suyla masaj yaparak durulamanız yeterli. Saçlarınıza aynı zamanda parlaklık da kazandırmak istiyorsanız, son durulama suyuna 1 kaşık elma sirkesi eklemeyi deneyin. Sonuca inanamayacaksınız!
 • Saçlarınız kirliyse ve acilen dışarıya çıkmanız gerektiyse saç diplerinize bir miktar karbonatı masaj yaparak uygulayın. Karbonat saçtaki yağı ve kiri temizleyecektir.
 • Alerjiniz varsa ya da sağlığa zararlı kimyasallar içeren kir ve yağ çözücüleri kullanmak istiyorsanız, karbonatı evinizden eksik etmemenizi öneririz. Kullanmadığınız bir sprey şişesinde bir miktar su ve karbonatı karıştırıp yağ çözücü olarak kullanabilirsiniz.
 • Etiketlerin bıraktığı yapışkan izler zaman zaman hepimiz için sorun olabiliyor. Bu sorunu da karbonat ile çözmek mümkün. Su ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve yapışkanı yüzeye ovarak uygulayın. İşte bu kadar basit.
 • Ayakkabılık ve buzdolabında oluşan kötü kokuları yok etmek için ağzı açık bir kap ile dolap içerisine bir miktar karbonat koyun. Karbonat kötü kokuyu emecektir. Eğer ayakkabınızın içinde kötü koku oluştuysa akşamdan bir miktar karbonat serpin ve sabah kadar bekletin.
 • Halılarınızda kötü koku varsa, bir miktar karbonat serpin 2-3 saat beklettikten sonra elektrik süpürgesi ile süpürün.
 • Gaz ve şişkinlik yaparak mideyi rahatsız eden yiyeceklere (kuru fasulye, nohut vs.) 1 çay kaşığı karbonat eklemeniz midenizi rahatlatır.
 • Mutfak tezgahınız ve banyo fayanslarınızı limon ve karbonat ile ovarak temizleyebilirsiniz.
 • Meyve ve sebzelerinizi kimyasal kalıntılardan arındırmak için: 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı limon suyu ve 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Meyve ve sebzelerinizi bu su ile yıkayın.
 • Lavabo ve klozetlerinizi de limon ve karbonat karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken lavaboya bir miktar karbonat serpip ardından limon ile ovmak. Bu işlem hem lavabolarınızı temizler hem de deterjanla temizlenmiş gibi parlamasını sağlar.
 • Tıkanan lavabonuzu doğal yöntemlerle açmak istiyorsanız; 1 su bardağı karbonatı lavaboya dökün, ardından 1 su bardağı sirkeyi dökün ve son olarak 2 litre kadar kaynar suyu lavaboya boşaltın.
 • Dibi tutan tencere ve tavalarınızı temizlemek için: akşamdan içine karbonat dökün ve üzerine bir miktar sıcak su ilave edin. Bir gece bu şekilde bekletin. Bu işlemin ardından sabah çok kolay bir şekilde dibi tutan mutfak gerecinizi temizleyebileceksiniz.
 • Paslanabileceğini düşündüğünüz eşyaları karbonat ile ovarak paslanmasını önleyebilirsiniz. Kararmaya müsait eşyalarınızı da limon ve karbonat ile ovabilirsiniz.
 • Gümüşlerinizi parlatmak için: karbonatı su ile macun kıvamına getirin ve gümüş eşyalarınızı ovun.
 • Gardroptaki kötü kokudan şikayetçiyseniz içine ağzı açık bir kap ile bir miktar karbonat koyun.
 • Pencerelerinizi ve duşakabin camlarınızı karbonatlı su ile temizleyebilirsiniz.
 • Çamaşırlarınızın daha beyaz olmasını istiyorsanız; deterjan gözünün yarısına kullandığınız deterjanı koyun ve üzerine karbonat ekleyin.
 • Bulaşık makinesi deterjanı yerine doğal ürünler kullanmak istiyorsanız; deterjan gözüne karbonat koymayı deneyebilirsiniz. Parlatıcı yerine de sirke kullanabilirsiniz.
 • Evinizde karınca, böcek gibi davetsiz misafirler varsa; çıktıkları noktaya bir miktar karbonat serpin.

İngiliz Karbonatının Cilde Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Karbonatın bir diğer kullanım alanı ise güzelliktir. İyi bir doğal cilt bakım ürünü olan karbonatın cilde faydaları şunlardır:

 • Karbonat, doğal peeling malzemesidir. Sulandırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Ayak bakımı yapmak istiyorsanız; uygun bir kaba karbonat, sirke ve sıcak su koyun. Ayaklarınızı bu suda yaklaşık 20 dakika bekletin. Bu uygulama sonrası ayaklarınız yumuşacık olacaktır.
 • Güneş yanığı sonrası ciltte ciddi bir acı oluşur. Bu acıyı karbonat ile azaltabilirsiniz.

İngiliz Karbonatı Nasıl İçilir, Nasıl Kullanılmalıdır?

1 bardak içme suyu içine 1 çay kaşığı İngiliz karbonatı karıştırılarak her gün tüketilebilir. Önerilen tüketim şekli; sabah yarım su bardağı suya yarım çay kaşığı, akşam yine yarım su bardağı suya yarım çay kaşığı ekleyip tüketmektir. Karbonatlı su tüketirken önemli olan nokta karbonatın suyun içinde tamamen eridiğine emin olmaktır.

İngiliz Karbonatının Yan Etkileri Nelerdir?

İngiliz karbonatının birçok faydasını sizlerle paylaştık. Bu durum elbette ki hiç zararı olmadığı anlamına gelmiyor. Unutmayın, çoğu madde ve besinin yanlış veya fazla kullanımı çeşitli zararlara sebep olabilir. Karbonatlı su tüketecek kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • İngiliz karbonatı tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorla görüşülmeli ve doktorun önerdiği dozlarda tüketilmelidir. Eğer düzenli kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, karbonatlı su tüketmekten kaçınmalısınız. Çünkü karbonatlı su bazı ilaçlarla etkileşime girerek farklı sorunlara sebep olabilir.
 • Hipertansiyon hastaları İngiliz karbonatlı su içmemelidir.
 • Karbonatlı su içmek vücuttaki elektrolit dengesini bozabilir. Bu nedenle ödem sorunu ya da karaciğer hastalığı olanlar karbonatlı su tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Hamile veya emziren kadınlar doktor onayı almadan karbonatlı su tüketmemelidir.
 • 5 yaşından küçük çocukların karbonatlı su tüketmesi önerilmemektedir. 5 yaşından büyük çocuklarda ise doktora danışarak düşük dozlarda verilmelidir.
 • Karbonatlı su bazı spor yarışlarında performans arttırıcı olarak kabul edilir. Bu nedenle de yasaklanmıştır. Dolayısıyla sporcuların müsabaka öncesinde karbonatlı su içmemesi gerekmektedir.
 • Yemekten hemen sonra karbonatlı su içilmesi tavsiye edilmez. Ayrıca çok açken de tüketilmemelidir. Yemeklerden en az 1 sonra tüketilebilir.
 • Karbonatlı suyun uzun süre tüketilmesi de önerilmemektedir. En fazla 2 hafta kullanıldıktan sonra bir süre ara verilmelidir.
 • İngiliz karbonatı alırken etiketi mutlaka kontrol edilmeli ve alüminyum içeren markalar tercih edilmemelidir.
 • Karbonat tüketimi vücuttaki B vitamini, folik asit, krom, vitamin ve mineralleri azaltabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
 • İngiliz karbonatının suda tamamen çözüldüğünden emin olunmalıdır.
 • Gözle temas etmesi durumunda gözü tahriş edebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız; gözünüzü en az 10 dakika boyunca yıkayın ve vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
 • Aşırı dozda tüketilmesi durumunda midede şişkinlik ve gaza neden olabilir.
 • İçeriğindeki sodyum nedeniyle kemik erimesi şikayeti olan kadınların, menopoz öncesi ya da menopoz dönemindeki kadınların düşük dozda tüketmesi önerilmektedir.

İngiliz Karbonatı Nerede Satılır, Fiyatı Nedir?

İngiliz karbonatını eczaneler, aktarlar ve çeşitli internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Fiyatı markasına ve miktarına bağlı olarak farklılık gösterir. Ortalama fiyatı ise 5 TL’dir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın