internette-reklam-fiyatlari

İnternette Reklam Fiyatları

Ülkemizde internet kullanımı arttıkça farklı farklı sektörlerde faaliyet gösteren için internette reklam vermek her geçen yıl daha popüler olmaktadır. Ürün, hizmet ve organizasyonları tanıtmak, markanın prestijini ve bilinirliğini artırmak için kullanılan internet reklamları sunduğu kullanım avantajları ile bütçelerin kısıtlı tutulabildiği, reklamları görecek kitlenin detaylı olarak belirlenebildiği, geri dönüşümün yüksek olduğu bir reklam mecrası olarak dikkat çekmektedir.

İnternette reklam fiyatları seçeceğiniz reklam türüne, reklam verdiğiniz siteye göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca internette reklam fiyatları sabit değildir yani reklam fiyatlarını kendi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz. Sabit fiyatlı reklamlar reklam networkleri dışında daha küçük çaplı siteler ile doğrudan temasa geçerek vereceğiniz reklamlardır. Bir sitenin reklam alanlarına aylık sabit banner reklam vererek sabit fiyatlı reklam verme imkanı bulabilirsiniz.

Banner reklam dışında PPC (tıklama başına) ödeme yapacağınız reklam networklerini kullanabilirsiniz. Bu reklam networkleri arasında en popüler olanı Google Adwors’tür. Google Adwords size hizmet verdiğiniz sektörde arama yapılan kelimeleri belirleyip kendi reklamınızı oluşturarak günlük olarak belirleyeceğiniz reklam bütçesi ile reklamlarınızı online olarak ister Google arama sonuçlarında ister Google Adwords reklam networküne üye olan sitelerde yayınlama imkanı tanımaktadır.

İsterseniz hem arama sonuçlarında hem de sitelerde reklamınızı yayınlatabilirsiniz. Bu reklam tarzındaki en büyük avantaj belirlediğiniz anahtar kelimeler vasıtasıyla sadece ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen ziyaretçilere ulaşabilmenizdir.

İnternette reklam fiyatları bütçenize göre değişebileceği gibi Google Adwords tıklama başı reklam verenler için 10$ ile 50$ arasında günlük reklam bütçesi oluşturmalarını tavsiye etmektedir. Ancak günlük bütçeyi belirlerken coğrafi hedefleme koşullarını, reklam vermek istediğiniz anahtar kelimelerde bulunan rekabeti, sektörde genel olarak online reklam veren firma sayısı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Geleneksel tv ve gazete reklamları gibi sabit fiyatlı reklamlara göre internette reklam fiyatları farklı reklam türlerine göre farklı ödeme seçenekleri sunarak özellikle kısıtlı bütçeler için daha avantajlı bir mecradır.

Yine sabit reklam verebileceğiniz gibi CPC veya PPC yani tıklama başı reklam firmaların en çok tercih ettiği reklam modelidir. Tıklama başı reklamlar 5 cent’ten az olmamak üzere arama kelimesindeki rekabete göre 15 centle 3$ arasında olabilmektedir. Hatta bunlardan daha yüksek tık başı maliyetlerle karşılaşmanız mümkündür. Tıklama başı reklamlarda reklamınıza tıklayan ve sitenizi ziyaret eden her kişi başına ödeme yaparsınız.

PPC dışında bir diğer reklam modeli de CPM yani gösterim başına ödeme yapılan online reklam modelidir. CPM reklam modelinde hedeflediğiniz sitenin her 1000 gösterim başına talep ettiği ücreti ödeyerek reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. CPM reklam fiyatları seçtiğiniz sitenin popülerliğine göre 1$ ile 4$ arasında değişebilmektedir.

Daha az kullanılan başka bir internet reklam modeli de CPL (Cost Per Lead) yani satış başına ödeme yapacağınız reklam türüdür. Bu reklam modelinde firmalar yaptıkları satış başına ziyaretçinin geldiği siteye ödeme yapmaktadır.

Reklam olanaklarının farklılıklar göstermesi internette reklam fiyatları üzerinde de etkilidir. Her reklam türünün fiyatlandırması, reklam verene maliyeti, geri dönüşüm oranı birbirinden farklıdır.

Eğer internette reklam verme konusunda yeniyseniz tüm bunları tek tek öğrenmek yerine öncelikle reklam bütçenizi belirleyerek sizin bütçenize en uygun reklam türünü seçerek kendinize biraz vakit kazandırabilirsiniz. Ya da internette reklam ve pazarlama hizmeti veren firmalardan biri ile anlaşarak bu işleri başkalarının sizin için yapmasını sağlayabilirsiniz.

İnternette Reklam Fiyatları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Nevra 24 Temmuz 2013 #

    Merhaba,
    Ben CPM fiyat bazlı online reklam vermek istiyorum. Bana CPM fiyatlarınızı gönderebilirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın