İp Atlamak Zayıflatır mı?

İp Atlamak Zayıflatır mı?

Ortalama bir kiloda biri ip atlayarak dakikada 11 kalori yakabilir. Bu kadar çok kalori yakmayı sağladığı için ip atlamak zayıflatır mı sorusuna cevabımız evet. Hatta ip atlama hızınızı arttırarak dakikada yaktığınız kaloriyi 20’ye çıkarmanız mümkün. Bu rakamlara bakınca neden filmlerde sporcuların kardio egzersizi olarak ip atladığını anlamak daha kolay.

İp atlamanın bir diğer avantajı da bu egzersizi yapmak için bir kaç metrekare alanın ve bir ipin yeterli olması. Yani saatlerce yürüyerek yakabileceğiniz kaloriyi evinizin salonunda ip atlayarak yakabilirsiniz. Tabii bu egzersizi zayıflamak için yapıyorsanız uygun bir diyet programına bağlı kalarak beslenmeniz ve aldığınız kaloriyi kısıtlamanız gerekir. Sonuç olarak aldığınızdan fazla kalori yaktığınızda bir süre sonra kilolardan kurtulmaya başlayabilirsiniz.

10 Dakika İp Atlamak ve Yakılan Kalori

Farklı kilolar için 10 dakika ip atlayarak yakılacak kalori miktarları ise yaklaşık olarak şöyle;

  • 60 kilo biri 100 kalori
  • 70 kilo biri 117 kalori
  • 80 kilo biri 133 kalori
  • 90 kilo biri 150 kalori yakabilir.

Yani gün içinde sabah, öğle ver akşam olmak üzere 10’ar dakikadan toplam 30 dakika orta hızda ip atlayan 70 kilo biri gün boyu ekstradan 351 kalori yakmış olacaktır. Bu kalori miktarı da aynı ağırlıkta bir kişinin orta hızda 70 dakika yürüyüş yaparak yakacağı kalori miktarına eşittir.

Zayıflama egzersizi olarak ip atlamaya karar verdiğinizde genel sağlık koşullarınızı ve vücudunuzun kardio egzersizine alışkın olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Çünkü ip atlamak oldukça yorucu bir egzersizdir. Kalp rahatsızlığı bulunan kişilere ve aşırı kilolulara kalbe çok fazla yük bindireceğinden tavsiye edilmez.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın