iphone-otomatik-ekran-kapama

iPhone Otomatik Ekran Kapamasını Devre Dışı Bırakma

Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarda uyguladığı küçük ama telefona oldukça işlevsellik katan bazı özellikler bulunuyor. Bu mini özellikler sayesinde kullanıcıların hem daha güvenli akıllı telefon kullanımı yapmaları sağlanıyor hem de pil tasarrufu, depolama alanından kazanç gibi ekstra artılar sunuluyor. Bu şekilde genel kullanımda iyileştirmeler için sunulan özelliklerden birisi de iPhone otomatik ekran kapanma özelliği.

Adından da anlaşılacağı gibi bu özellik sayesinde iPhone akıllı telefonunuzu belli bir süre kullanmadığınızda eğer kilit ekranı açıksa telefonun ekranı doğrudan kapanıyor ve kilit ekranına geçiyor. Birçok akıllı telefon markasının da kullandığı bu yöntem ile hem daha uzun süreli bir pil kullanımı elde edilmiş oluyor hem de kullanıcıların ekranlarını açık unutması durumunda özel bilgilerinin başka kişiler tarafından görülmesi gibi olumsuzlukların da önüne geçilmesi sağlanıyor.

Tabi her ne kadar bu özellik iPhone akıllı telefonlara hem pil hem de güvenlik açısından ayrıcalıklar getiriyor olsa da bunun dışında kimi durumlarsa ise kullanımı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu dengeyi kurabilmek için ise iPhone otomatik ekran kapanması özelliğinin kontrolü kullanıcılara bırakılmış. İstediğiniz zaman ekran kapanmasını devre dışı bırakmanız mümkün. Peki bunu nasıl yaparız.

iPhone Otomatik Ekran Kapanma Ayarları Nasıl Yapılır?

  • Ekran ayarlarını yapabilmek için öncelikle uygulama menüsü üzerinden tüm ayarlamaların yapıldığı ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Ayarlar kısmında karşınıza çıkan açılır ayar pencereleri içerisinden ise “ekran ve parlaklık” kısmına giriş yapıyoruz. Bu kısımdan belli düzenlemeler yapmamız gerekecek.
  • Ekran ve parlaklık menüsünde de yine karşınıza birçok seçenek geliyor. Buradan “otomatik kilit” sekmesine giriş yapacağız.
  • Karşınıza gelen seçeneklerden “asla” sekmesini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bu ayardan sonra otomatik olarak ekran kapanma sistemi kullanılmayacak. Veya isteğinize göre süresini seçebilirsiniz, 5 dakikaya kadar seçenekler bulunmaktadır.

iPhone-otomatik-ekran-kilidi-kapama-2

iPhone-otomatik-ekran-kilidi-kapama

Önemli Hatırlatmalar: Ekran kapatma özelliği pil tasarrufu bir yana dursun akıllı telefon kullanıcısının güvenliği için oldukça önemli olan bir özelliktir. Bu nedenle “asla” seçeneğini gerekmedikçe kullanmamakta yarar var.

Bunun yerine kilit ekranına geçiş yaparken sürenin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız kilitlenme süresini değiştirebilirsiniz. Son olarak tüm bu ayarları yapmadan önce telefonunuz “güç tasarrufu” modu içindeyse bu seçenekten çıkmanız gerektiğini ekleyelim. Çünkü bu seçenekte tüm bu ayarları iPhone telefonu kendisi düzenlediği için kullanıcı değişiklik yapacağı menüyü bulamıyor.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın