iphone-otomatik-ekran-kapama

iPhone’da Gizli Numaraları Engelleme

Klasik cep telefonları döneminde kullanıcıların başını ağrıtan birçok olumsuz özellik karşımıza çıkıyordu. Eski nesil cep telefonlarında en sık karşılaşılan sorun ise bilinmeyen numaralar tarafından rahatsız edilmek. Kimi zaman rastgele arayan numaralar, kimi zaman arkadaşların numaralarını gizleyerek yaptıkları şakalar gibi bir dönem gizli ya da bilinmeyen numara dönemi epey bir gündeme gelmişti. Fakat bu dönem akıllı telefonlarla beraber artık son bulmaya başladı. Tabi ki cep telefonlarında da gizli numaraları ve bilinmeyen numaraları engellemek için bazı yollar vardı ama bunun için kullanılan sistemler çok daha uğraştırıcı sistemlerdi.

Akıllı telefonları çıkması ile beraber ise bu sorun büyük ölçüde ortadan kalkmış oldu. Yeni nesil akıllı telefonlarda sadece birkaç işlem yaparak çok kolay bir şekilde bilinmeyen ve gizli numaraları engellemeniz mümkün. Android akıllı telefonlar bu işlemi telefon ayarlarında ve yardımcı programları kullanarak kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Genel olarak Android akıllı telefonlarda bu işlemi nasıl yapılacağı da daha yaygın olarak biliniyor. Aynı işlemi Apple’ın akıllı telefon serileri iPhone telefonlar üzerinden de yapabiliyorsunuz. Bunun için ekstra herhangi bir program kullanmanıza gerek kalmıyor. Sadece iOS işletim sisteminin sunduğu özelliklerle beraber iPhone gizli numaraları engelleme özelliğini aktif hale getirebiliyorsunuz. Peki iPhone bilinmeyen numaraları engelleme özelliğini kullanmak için hangi ayarları yapmamız gerekiyor? Bunun için iOS menüsü yeterli mi? Detaylı bir şekilde adım adım ele alalım.

iPhone Bilinmeyen Numaralar Nasıl Engellenir?

  • Bilinmeyen numaraları engellemek için öncelikle ayarların düzenleneceği “ayarlar” menüsünü kullanmanız gerekecek. iOS işletim sistemlerinde ayar menüsüne girebilmek için ise doğrudan uygulamalar menüsü üzerinden ayarlar kısayolu ile yer alan sekmeye giriş yapabiliyorsunuz. Ayarlar sekmesine girdikten sonra ise iPhone bilinmeyen numaraları engelleme işlemi için “rahatsız etme” sekmesine girmeniz gerekiyor.
  • Rahatsız etme sekmesinde birçok seçenek karşımıza çıkıyor. Bu seçenekler kullanıcılara sunulan tercihler. Burada rahatsız etme özelliği karşımıza iki şekilde çıkıyor. Elle ve otomatik yani zamanlanmış kullanım. Zamanlanmış kullanımda belirlediğiniz zaman aralığı tamamlandığında rahatsız etme özelliği kapanıyor. Elle seçeneğini seçtiğinizde ise siz yeniden ayarı kapatmadığınız sürece bu ayar kapatılmıyor.

iphone-gizli-numara-engelleme

  • Bilinmeyen numaraları engellemek için rahatsız etme özelliğinde elle seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Şimdi ekranda bu özelliğin devrede olduğu bir bildirim gözükmesi gerekiyor. Bildirim gözüktüğü zaman kullanım devreye girmiş oluyor. Şimdi özelliği sadece bilinmeyen numaralara yönelik olarak ayarlamak gerekiyor.
  • Bunun içinde “arayabilecekler” kısmına girmeniz gerekiyor. Arayabilecekler kısmına girdikten sonra buradan sizi aramasına izin verdiğiniz kullanıcılar seçmeniz gerekli. Eğer tüm rehberinizin sizi aramasına izin vermek istiyorsanız bu durumda da “tüm kişiler” sekmesine tıklamanız gerek. Tüm kişiler dediğinizde rehberinizde yer alan numaralar aradığında rahatsız etme özelliği kullanılmayacak. Bunun dışında iPhone bilinmeyen numara araması yapıldığında ise özellik devreye girecek ve bilinmeyen numaraların sizi araması engellenecek.

iPhone bilinmeyen numaraları engelleme özelliğini iOS menüsü üzerinden sadece bu ayarları yaparak kullanmanız mümkün. iOS güncellemeleriyle beraber her seferinde daha kapsamlı hale gelen özellik ekstra iOS programlarıyla da kullanılabilmekte. Fakat çok detaylı bir kullanım istemiyorsanız sadece belli düzeyde numara engelleme işlemi sizin için yeterli olacaksa doğrudan ayarlar menüsü üzerinden kullanacağınız rahatsız etme özelliği yeterli gelecektir.

Bunun dışında özelliğin zamanlanmış biçimini kullandığınızda ise zamanlama bittiğinde tüm engellenen numaraların yeniden arama yapabileceklerini de belirtelim. Bu özelliklere dikkat etmek iPhone gizli numara engelleme sistemini kullanmak için yeterli gösterilmekte.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın