İş Görüşmesi Stresi İle Başa Çıkmanın Yolları

İş Görüşmesi Stresi İle Başa Çıkmanın Yolları

İşsizlik insanlarda stres oluşmasına sebep olan faktörlerin başında gelmektedir. Ancak emin olun iş görüşmeleri de en az işsizlik dönemi kadar streslidir. Bir işe girme ihtimali elbette ki sevinç yaratır ancak stres her zaman galip gelir. Bu zamanlarda stresi indirebildiğiniz kadar aza indirmeli rahat bir şekilde hareket etmelisiniz. Aşağıda bu konuda yardımcı olabilecek birtakım ipuçları bulabilirsiniz.

Görüşmeye gitmeden önce mutlaka birkaç saatinizi pratik yapmak için ayırın. Bunu yaparken ailenizden ya da arkadaşlarınızdan yardım alabileceğiniz gibi aynanın karşısına geçip kendi kendinize de iş görüşmesi pratiği yapabilirsiniz.

Kendinizi iyi bir şekilde ifade etmeyi öğrenin. Eğitiminiz, iş deneyimleriniz ve yeteneklerinizin farkında olun ve bunlar sorulduğu zaman iyi bir şekilde ifade edebilecek şekilde kendinizi geliştirin. Pratik yaparken bu konudan bahsetmeyi de unutmayın.

Geçmişte yaşadığınız iş deneyimlerini kendinize referans olarak alın. Tam olarak nelerin yanlış gittiğini, ne tür sorulara cevap vermede zorlandığınızı hatırlayın ve bu konuların üstüne düşerek dikkatli bir şekilde hazırlanın.

Görüşmeye gitmeden önce nefes egzersizleri yapın. Hatta yoga yapabiliyorsanız mutlaka yapın. Nefes egzersizleri ve yoga gibi meditasyonlar rahatlamak için oldukça idealdirler. Stresi büyük ölçüde azaltırlar ve bu nedenle iş görüşmelerinde çok işe yararlar.

Kendi kendinizi cesaretlendirin. Unutmayın iş görüşmesi oldukça doğal bir görüşmedir ve bunu yapmak sizin için çocuk oyuncağı gibidir. Sürekli olarak bunu kendinize hatırlatın ve heyecanlanacak ya da strese kapılacak hiçbir şey olmadığını sık sık kendinize söyleyin.

Ne kadar bilirseniz o kadar az stres yaşarsınız. İş görüşmesi yapacağınız şirket ya da kurumla ilgili edinebileceğiniz kadar bilgi edinin, böylece soracakları sorulara karşı daha hazırlıklı olursunuz ve bu da kendinize duyduğunuz güveni arttırır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın